Meet Name: Greater Boston League Championship
Meet Date: 2012-02-11
Meet Location: Boston,MA





Results



DyeStat US Top 100 Elite performances in Blue.
Dyestat State performances in Red

Licensed to MSTCA - Championship Meet  HY-TEK's Meet Manager 2/11/2012 05:56 PM
              Greater Boston League Championship Meet - 2/12/2011              
                              Reggie Lewis Track                               
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 2 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Pristine Mei                 Somerville            12:54.37  
  2 Maggie Langwig               Somerville            13:46.87  
  3 Lydia Shitaye                Cambridge Ri          14:22.71  
  4 Amanda Goguen                Medford               14:27.90  
  5 Allyson Castronovo           Malden                15:03.33  
  6 Amanda Nguyen                Malden                15:04.30  
  7 Menatallah Hassan            Malden                15:14.79  
  8 Melissa Michel               Everett               16:17.86  
 
Event 2  Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Eddie Fisher                 Malden                    8.69q  1 
  2 Gary Choi                    Malden                    9.80q  1 
  3 Xavier Pearson               Cambridge Ri              9.81q  1 
  4 Patrick Coughlin             Medford                  10.03q  2 
  5 Mark DiNatale                Somerville               10.17q  2 
  6 Trevor Freeman               Everett                  10.58q  1 
  7 Ming Billy Wen               Somerville               11.02q  2 
  8 Maxwell Freitas              Somerville               11.40q  1 
 
Event 2  Boys 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Eddie Fisher                 Malden                    8.71  
  2 Patrick Coughlin             Medford                   9.67  
  3 Gary Choi                    Malden                    9.74  
  4 Xavier Pearson               Cambridge Ri              9.79  
  5 Mark DiNatale                Somerville                9.80  
  6 Trevor Freeman               Everett                  10.54  
  7 Ming Billy Wen               Somerville               10.61  
  8 Maxwell Freitas              Somerville               11.13  
 
Event 3  Girls 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nicole Genard                Somerville                8.53  
  2 Kenlee Presume               Cambridge Ri              9.98  
  3 Francesca Spirito            Medford                  10.95  
  4 Michaela Mitrano             Medford                  11.49  
  5 Kelly Nguyen                 Malden                   11.53  
  6 Kristina Thorne              Malden                   11.56  
  7 Patricia Healion             Medford                  11.61  
  8 Kim Du                       Malden                   11.79  
 
Event 4  Boys 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Lyndon Kaba                  Somerville                6.70q  1 
  2 Darren Barnes                Cambridge Ri              6.73q  2 
  3 Franklin Huynh               Malden                    6.74q  2 
  4 O'Shane McCreath             Malden                    6.86q  1 
  5 Nick Patten                  Medford                   7.02q  1 
  6 Ryan Baugh                   Somerville                7.23q  2 
  7 Bryan Cedeno                 Everett                   7.24q  2 
  8 Henry Maldonado              Everett                   7.38q  1 
 
Event 4  Boys 55 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Lyndon Kaba                  Somerville                6.64  
  2 Darren Barnes                Cambridge Ri              6.66  
  3 Franklin Huynh               Malden                    6.67  
  4 O'Shane McCreath             Malden                    6.79  
  5 Nick Patten                  Medford                   7.03  
  6 Ryan Baugh                   Somerville                7.19  
  7 Bryan Cedeno                 Everett                   7.24  
  8 Henry Maldonado              Everett                   7.32  
 
Event 5  Girls 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Gelyne Berger                Somerville                7.64q  2 
  2 Anchella Bernard             Cambridge Ri              7.64q  1 
  3 Alison Kaba                  Somerville                7.95q  1 
  4 Carmelite Laventure          Cambridge Ri              7.97q  2 
  5 Korey O'Rourke               Medford                   7.99q  2 
  6 Shirley Wong                 Malden                    8.03q  1 
  7 Kly Goncalves                Medford                   8.24q  2 
  8 Regine Borgella              Malden                    8.32q  1 
 
Event 5  Girls 55 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Anchella Bernard             Cambridge Ri              7.46  
  2 Gelyne Berger                Somerville                7.52  
  3 Korey O'Rourke               Medford                   7.88  
  4 Alison Kaba                  Somerville                7.91  
  5 Carmelite Laventure          Cambridge Ri              7.92  
  6 Shirley Wong                 Malden                    8.00  
  7 Kly Goncalves                Medford                   8.12  
  8 Regine Borgella              Malden                    8.24  
 
Event 6  Boys 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Cambridge Rindge & Latin  'A'                       9:16.81  
  2 Everett  'A'                                        9:36.97  
  3 Somerville  'A'                                     9:38.96  
  4 Malden  'A'                                         9:41.85  
  5 Medford  'A'                                       10:20.69  
 
Event 7  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Cambridge Rindge & Latin  'A'                      11:21.08  
  2 Somerville  'A'                                    11:53.48  
  3 Malden  'A'                                        12:41.48  
  4 Everett  'A'                                       12:58.83  
  5 Medford  'A'                                       13:06.42  
 
Event 8  Boys 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Alexander Kirby              Cambridge Ri             37.20   3 
  2 Jacob Kasperowski            Cambridge Ri             37.59   3 
  3 Jonathan Mendez              Everett                  37.70   2 
  4 Andres Tejada                Everett                  37.80   3 
  5 Jerry Nazaire                Somerville               39.83   3 
  6 Calvin Vo                    Somerville               40.48   2 
  7 Soufiane Fdal                Everett                  40.87   1 
  8 Diego Aldana                 Somerville               41.88   2 
 
Event 9  Girls 300 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 michel-le meranda            Somerville               42.41   3 
  2 Dora Cronin                  Cambridge Ri             43.75   3 
  3 Keshena Octavien             Cambridge Ri             44.40   3 
  4 Katie Steeves                Everett                  45.22   3 
  5 Jordan Poindexter            Cambridge Ri             45.72   2 
  6 Bailey Flynn                 Medford                  45.84   2 
  7 Miranda Desaulniers          Somerville               47.23   2 
  8 Jesselyn Vasquez             Somerville               48.17   3 
 
Event 10  Boys 600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kwame Turnbull-Pugh          Cambridge Ri           1:25.94  
  2 Marc Aime                    Medford                1:26.42  
  3 Marcelo Brociner             Somerville             1:26.62  
  4 Kevin Ma                     Somerville             1:30.71  
  5 Kevin Chan                   Malden                 1:31.58  
  6 Jean Lamisere                Somerville             1:35.18  
  7 Carlos Duran                 Everett                1:35.40  
  8 Claude Bonnet                Malden                 1:37.11  
 
Event 11  Girls 600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Maya Halprin-Adams           Cambridge Ri           1:40.17  
  2 Jacqueline Bouley            Malden                 1:47.42  
  3 Karina Buruca                Cambridge Ri           1:52.60  
  4 Sabrina Kerr                 Somerville             1:53.75  
  5 Ariana Buelto                Medford                1:55.23  
  6 Laxmi Spearing               Somerville             1:59.19  
  7 Nicole Avella                Medford                2:01.40  
  8 Elizabeth Tran               Malden                 2:07.08  
 
Event 12  Boys 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Andre Rolim                  Somerville             2:42.23  
  2 Ab Belatreche                Malden                 2:46.39  
  3 David Kibazo                 Malden                 2:48.37  
  4 Tom Barrasso                 Cambridge Ri           2:50.99  
  5 Allan La                     Malden                 2:51.43  
  6 James Stuart                 Cambridge Ri           2:53.83  
  7 Shoyo Sato                   Cambridge Ri           2:55.00  
  8 Stephen Mahoney              Medford                3:01.33  
 
Event 13  Girls 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Haley DeFilippis             Malden                 3:19.43  
  2 Lauren Walsh                 Medford                3:25.39  
  3 Ariela Schear                Cambridge Ri           3:32.37  
  4 Iris Feng                    Malden                 3:37.23  
  5 Rita Musello-Kelliher        Somerville             3:39.34  
  6 Faith Pinho                  Everett                3:39.79  
  7 Delmi Hernandez              Somerville             3:47.02  
  8 Helen Chin                   Malden                 4:00.06  
 
Event 14  Boys 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Niko Emack-Bazelais          Cambridge Ri           4:37.90  
  2 Will Suslovic                Cambridge Ri           4:39.65  
  3 Michael Scarlett             Cambridge Ri           4:41.10  
  4 Brian Bourne                 Medford                4:54.20  
  5 William Wong                 Malden                 4:59.69  
  6 Andryc Evich                 Somerville             5:00.42  
  7 Nicholas Mason               Malden                 5:09.40  
  8 Nahom Ghile                  Malden                 5:12.42  
 
Event 15  Girls 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Emma Payne                   Cambridge Ri           5:35.38  
  2 Haley Dowdie                 Malden                 5:45.77  
  3 Maeve Kernan                 Everett                5:51.29  
  4 Melina Garro-Duplisea        Somerville             5:58.46  
  5 Jessica Mangan               Everett                6:13.56  
  6 Victoria Hanifan             Malden                 6:21.99  
  7 Andrea Valladares            Somerville             6:55.36  
  8 Emily Mei                    Somerville             6:55.40  
 
Event 16  Boys 2 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Berhanu Tsige                Malden                10:48.05  
  2 Danny Gould                  Malden                11:05.51  
  3 Fitzgerald Eloi              Malden                12:04.26  
 
Event 17  Boys 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Cambridge Rindge & Latin  'A'                       1:32.11  
  2 Malden  'A'                                         1:37.00  
  3 Everett  'A'                                        1:37.84  
  4 Somerville  'A'                                     1:38.05  
  5 Medford  'A'                                        1:40.97  
 
Event 18  Girls 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Somerville  'A'                                     1:52.14  
  2 Cambridge Rindge & Latin  'A'                       1:52.18  
  3 Medford  'A'                                        1:55.92  
  4 Malden  'A'                                         1:57.74  
  5 Everett  'A'                                        2:01.74  
 
Event 19  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Somerville  'A'                                     3:34.57  
  2 Malden  'A'                                         3:48.75  
  3 Cambridge Rindge & Latin  'A'                       3:51.12  
  4 Everett  'A'                                        3:58.69  
  5 Medford  'A'                                        4:06.18  
 
Event 20  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Somerville  'A'                                     4:21.87  
  2 Cambridge Rindge & Latin  'A'                       4:24.25  
  3 Malden  'A'                                         4:29.47  
  4 Medford  'A'                                        4:40.39  
  5 Everett  'A'                                        5:19.29  
 
Event 21  Boys High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Rafael Guzman                Cambridge Ri           5-10.00  
  2 Eddie Fisher                 Malden                J5-10.00  
  3 Muna Anosikie                Cambridge Ri           5-06.00  
  4 O'Shane McCreath             Malden                 5-04.00  
  5 Franklin Huynh               Malden                J5-04.00  
  6 Johnathan Nkangabwa          Medford                5-02.00  
 
Event 22  Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Lauren Walsh                 Medford                4-06.00  
  2 Alison Kaba                  Somerville             4-04.00  
  3 michel-le meranda            Somerville             4-02.00  
  4 Kristina Thorne              Malden                 4-00.00  
 
Event 23  Boys Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Rafael Guzman                Cambridge Ri          19-08.75  
  2 Jacob Kasperowski            Cambridge Ri          19-01.50  
  3 Andre Rolim                  Somerville            17-07.00  
  4 Muna Anosikie                Cambridge Ri          17-01.00  
  5 Andres Tejada                Everett               16-08.00  
  6 Alexander Desir              Everett               15-06.00  
  7 Marc Aime                    Medford               14-09.00  
  8 Ralph Dupervil               Malden                14-01.00  
 
Event 24  Girls Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nicole Genard                Somerville            15-10.00  
  2 Gelyne Berger                Somerville            15-01.00  
  3 Katie Steeves                Everett               14-03.00  
  4 Kenlee Presume               Cambridge Ri          14-01.00  
  5 Kelly Nguyen                 Malden                13-07.00  
  6 Michaela Mitrano             Medford               12-00.00  
  7 Francesca Spirito            Medford               11-09.00  
 
Event 25  Boys Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jalen Bernard                Cambridge Ri          45-09.00  
  2 Nathan Clement               Medford               39-09.50  
  3 Lyndon Kaba                  Somerville            39-08.50  
  4 Mark Ortiz                   Malden                38-07.00  
  5 Djeef Cherisol               Malden                37-10.50  
  6 Andre Lassiter               Malden                36-09.50  
  7 Daniel Plunkett              Everett               36-03.00  
  8 Sam La                       Malden                34-05.50  
 
Event 26  Girls Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brianna Davis                Cambridge Ri          36-08.50  
  2 Anchella Bernard             Cambridge Ri          36-03.00  
  3 Christina Lynch              Medford               29-08.00  
  4 Kim Joseph                   Somerville            28-06.00  
  5 Kiana Jones                  Malden                26-09.50  
  6 Jacqueline Luongo            Medford               24-10.50  
  7 Maria Loutraris              Medford               24-02.00  
  8 Trisha McQuade               Everett               23-07.00  
 
                    Women - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Somerville                 125        2) Cambridge Rindge & Latin  122   
    3) Malden                      62        4) Medford                    61   
    5) Everett                     27                                           
 
                    Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Cambridge Rindge & Latin   143        2) Malden                    111   
    3) Somerville                  70        4) Medford                    37   
    5) Everett                     32                                           


Number of Elite performances: 21

ELITES


View Elite Details

Elite Athletes:
Kirby, Alexander (Cambridge Rindge And Latin,MA)
Kasperowski, Jacob (Cambridge Rindge And Latin,MA)
Mendez, Jonathan (Everett,MA)
Tejada, Andres (Everett,MA)
Boys Relay (Cambridge Rindge And Latin,MA)
Barnes, Darren (Cambridge Rindge And Latin,MA)
Kaba, Lyndon (Somerville,MA)
Huynh, Franklin (Malden,MA)
McCreath, O'Shane (Malden,MA)
Aime, Marc (Medford,MA)
Brociner, Marcelo (Somerville,MA)
Turnbull-Pugh, Kwame (Cambridge Rindge And Latin,MA)
Meranda, Michel'Le (Somerville,MA)
Bernard, Anchella (Cambridge Rindge And Latin,MA)
Genard, Nicole (Somerville,MA)
Halprin-Adams, Maya (Cambridge Rindge And Latin,MA)
Davis, Brianna (Cambridge Rindge And Latin,MA)


Elite Performances:

DS STATE- G-55H 08.53 Genard, Nicole , , Somerville
DS STATE- B-55 06.70p Kaba, Lyndon , , Somerville
DS STATE- B-55 06.73p Barnes, Darren , , Cambridge Ri
DS STATE- B-55 06.74p Huynh, Franklin , , Malden
DS STATE- B-55 06.64 Kaba, Lyndon , , Somerville
DS STATE- B-55 06.66 Barnes, Darren , , Cambridge Ri
DS STATE- B-55 06.67 Huynh, Franklin , , Malden
DS STATE- B-55 06.79 McCreath, O'Shane , , Malden
DS STATE- G-55 07.46 Bernard, Anchella , , Cambridge Ri
DS STATE- B-300 37.20 Kirby, Alexander , , Cambridge Ri
DS STATE- B-300 37.59 Kasperowski, Jacob , , Cambridge Ri
DS STATE- B-300 37.70 Mendez, Jonathan , , Everett
DS STATE- B-300 37.80 Tejada, Andres , , Everett
DS STATE- G-300 42.41 meranda, michel-le , , Somerville
DS STATE- B-600 1:25.94 Turnbull-Pugh, Kwame , , Cambridge Ri
DS STATE- B-600 1:26.42 Aime, Marc , , Medford
DS STATE- B-600 1:26.62 Brociner, Marcelo , , Somerville
DS STATE- G-600 1:40.17 Halprin-Adams, Maya , , Cambridge Ri
B-4x200 1:32.11 Boys Relay, , Cambridge Rindge & Latin
DS STATE- G-SP 36'8.5 Davis, Brianna , , Cambridge Ri
DS STATE- G-SP 36'3.0 Bernard, Anchella , , Cambridge Ri

Number of Elite performances: 1
Number of DS State performances: 20

MORE MEETS

 

© RunnerSpace.com, all rights reserved Privacy Policy Terms Help About
United State