Meet Name: Mount Baker Invitational
Meet Date: 2012-09-22
Meet Location: Maple Falls,WA



Course is 2.97 miles



Results



DyeStat US Top 100 Elite performances in Blue.
Dyestat State performances in Red

Girls 3 Mile Run
======================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1    Mackenzie Rolland         12 North Surrey Sr            21:46.58
2    Shauna Werner             11 Sehome                     22:02.61
3    Mikela Fong               11 North Surrey Sr            22:13.00
4    Kennedy Duck              11 Omak                       22:21.50
5    Diana Montes               9 Omak                       22:25.36
6    Lindsey Nicolas           11 Lake Stevens               22:26.61
7    Sarah O'Dell               9 Omak                       22:37.85
8    Amandeep Toor             12 North Surrey Sr            22:59.05
9    Katie Willebrand          11 Emerald Ridge              23:00.89
10   Sarah Welsh               10 Sehome                     23:04.79
11   Brittney Davidson         11 Emerald Ridge              23:24.43
12   Taryn Knutsen             11 Ferndale                   23:25.50
13   Liana Phillips             9 Sehome                     23:30.55
14   Rachel Blakemore          11 Omak                       23:33.14
15   Coco Longwood             11 Sehome                     23:33.95
16   Marika Vandekamp          10 Sehome                     23:36.14
17   Mackenzie Sundvor         10 Lake Stevens               23:37.53
18   McKendra Rose              9 Omak                       23:40.94
19   Celine Lemaire            11 Lake Stevens               23:41.66
20   Hannah Lampert            12 Emerald Ridge              23:58.51
21   Sadie Woolman-Morgan      11 Granite Falls              24:02.96
22   Hazel Cashman             11 Sehome                     24:04.24
23   Camille Christienson      10 Sehome                     24:08.82
24   Shanna Emanuelson         12 Emerald Ridge              24:11.67
25   Rebecca Fairchild         11 Sehome                     24:14.31
26   Kathryn Stiles             9 Sedro-Woolley              24:15.42
27   Jasmine Pitzler           10 Emerald Ridge              24:26.40
28   Brianna De Boer           10 Lynden Christian           24:29.74
30   Courtney Klein            10 Lake Stevens               24:38.42
31   Lilly Schlotzhauer        11 Liberty Bell               24:38.88
32   Kelsey Searing            12 Emerald Ridge              24:48.87
33   Emily Rice                10 Granite Falls              24:49.22
34   Elianna Ryan              10 Meridian                   25:10.09
35   Kalina Vanderpol          11 Meridian                   25:11.77
36   Janeth Cruz               10 Emerald Ridge              25:13.08
37   Emily McCracken           12 Sehome                     25:17.66
38   Katie Edmonds             10 Meridian                   25:22.19
39   Salli Jo Matheson         12 Meridian                   25:27.72
40   Ashley Schafer            11 Lindbergh                  25:30.38
41   Miranda Russell           12 North Surrey Sr            25:34.94
42   Abigail Murdock            9 Sedro-Woolley              26:02.92
43   Emily Foster              10 Lake Stevens               26:08.31
44   Elaine Morado              9 Ferndale                   26:10.93
45   Madison Lepley            11 Emerald Ridge              26:12.29
46   Mckenzie Meyer             9 Granite Falls              26:15.76
47   Diana K                    9 Sehome                     26:22.16
48   Yana Kashtanova           11 Emerald Ridge              26:23.05
49   Jordan Martin             12 Meridian                   26:26.91
50   Alxya Sessions            12 Emerald Ridge              26:29.93
51   Jada Rivera                9 Ferndale                   26:32.33
52   Hattie Wilson             12 Emerald Ridge              26:37.16
53   Lauren Meucci              9 Sehome                     26:38.79
54   Heather Zender             9 Sehome                     26:48.63
55   Jane Clawson              12 Sehome                     26:52.00
56   Mackenzie Plank            9 Lake Stevens               26:56.68
57   Bridget Henry             10 Sehome                     26:59.49
58   Shania Klinnert            9 Granite Falls              27:06.23
59   Ashley Lloyd               9 Sehome                     27:11.97
60   Maddie Humphreys          12 Sehome                     27:12.39
61   Tessa Mazur               11 Sehome                     27:19.48
62   Nell Highlyman            11 Sehome                     27:22.87
63   Allison Hawley             9 Lake Stevens               27:26.39
64   Hannah Schatz             11 Emerald Ridge              27:39.19
65   Kathleen Ronson           11 Sehome                     27:54.26
66   Mariam Wolters             9 Sehome                     27:58.03
67   Anna Ratzlaff             10 Meridian                   28:02.84
68   Maddie Miller              9 Granite Falls              28:07.46
69   Raman Sohal               10 Emerald Ridge              28:12.64
70   Julia Arellanos            9 Ferndale                   28:56.90
71   Kendelle James            12 Emerald Ridge              29:12.12
72   Paige Hauter              11 Sehome                     30:01.57
73   Aubrey Stewart             9 Sehome                     30:01.89
74   Sarah DeRoy                9 Sehome                     30:44.15
75   Cameron Noe               12 Mt. Baker                  31:02.14
76   Mandi Cook                 9 Granite Falls              31:07.90
77   Brenda Resendiz           11 Lindbergh                  31:15.57
78   Simran Pannu               9 Ferndale                   31:18.86
79   Morgan Adams               9 Sedro-Woolley              32:00.56
81   Genesis Pena              11 Emerald Ridge              32:12.38
82   Allison Fonda              9 Ferndale                   32:23.80
83   Jasmine Clark             12 Emerald Ridge              33:22.55
84   Kenna Todd                 9 Granite Falls              33:50.78


Boys 3 Mile Run
======================================================================
     Athlete                   Yr Team                           Time
======================================================================
1    Patrick Gibson            12 Squalicum                  15:09.90
2    Nathan Wadhwani           11 Terry Fox                  15:15.84
3    Tom Bradley               12 Blaine                     15:19.41
4    Dillon Quintana           12 Mt. Baker                  15:30.44
5    Connor Jungkuntz          12 Ferndale                   15:31.16
6    Mohamud Abdi              12 Lindbergh                  15:44.16
7    Mason Nicol               12 Lake Stevens               15:49.88
8    Chris Fredlund            11 Squalicum                  15:52.76
9    Ephraim Tadesse           12 North Surrey Sr            16:00.12
10   Kelby Todd                12 Meridian                   16:04.34
11   Logan Jungkuntz           12 Ferndale                   16:05.24
12   Caleb Mina                12 Lake Stevens               16:12.15
13   Adam Marshall                Langley Mustangs...        16:17.03
14   Scott Schmitt             12 Lake Stevens               16:19.14
15   Isaac Wadhwani            10 Terry Fox                  16:27.03
16   Cody Velthuizen           12 Lynden Christian           16:28.81
17   Dylan Dubuque             12 Squalicum                  16:35.18
18   Davis Phillips            11 Meridian                   16:38.08
19   Collin Magnusson          10 Meridian                   16:42.80
20   Jared Radtke              11 Squalicum                  16:50.19
21   David Anderson            11 Meridian                   16:53.43
22   Liam Daily                11 Liberty Bell               16:57.72
23   David Castillo            11 Lake Stevens               17:01.99
24   Dillon Rinauro            10 Squalicum                  17:03.55
25   Shelby Miles              11 Mt. Baker                  17:04.36
26   Hunter Weinert            12 Lynden Christian           17:04.69
27   Colton Maddy              11 Lindbergh                  17:05.05
28   Manuel Cintron            12 Emerald Ridge              17:08.70
29   Weston Whitener           12 Lynden Christian           17:11.45
30   Connor Bates              10 Emerald Ridge              17:12.90
31   Mitchell Hughey           12 Lindbergh                  17:14.65
32   Anthony Sessions          10 Emerald Ridge              17:15.24
33   Christian Cintron         12 Emerald Ridge              17:15.94
34   North Bennett             11 Squalicum                  17:18.78
35   Tyler Reardon             12 Lynden Christian           17:20.54
36   Ishmael Villaluz          11 Mt. Baker                  17:23.25
37   Beau Klick                12 Lake Stevens               17:25.34
38   Josh Yeend                12 Squalicum                  17:27.94
39   Ryan Nash                 12 Granite Falls              17:30.12
40   Robbie Swineford          11 Lynden                     17:30.98
41   Stephen Dietz             12 Nooksack Valley            17:31.72
42   Austin Hughes             12 Lake Stevens               17:34.52
43   Ismael Purganan           11 Lindbergh                  17:35.01
44   Justin Bryant             11 Emerald Ridge              17:36.46
45   Joshua DeVenere           12 Ferndale                   17:38.78
46   Jon Wiley                 10 Lynden Christian           17:39.30
47   Danny Thorpe              12 Blaine                     17:50.29
48   Derek Morrow              10 Meridian                   17:50.83
49   Chase Reid                10 Lake Stevens               17:51.99
50   Sam San Nicolas           12 Emerald Ridge              17:52.72
51   Tristin Larsen            10 Granite Falls              17:57.79
52   Titus Owen                11 Lindbergh                  18:00.29
53   Timmy Moser               11 Sedro-Woolley              18:00.72
54   Dylan Blok                11 Lynden Christian           18:01.00
55   Kaleb Palmby              11 Ferndale                   18:01.34
56   Jacob Anderson            11 Sedro-Woolley              18:15.40
57   Evan Lamb                 12 Lindbergh                  18:16.21
58   Connor Blok               11 Lynden Christian           18:19.74
59   Riley Hansen              11 Granite Falls              18:20.97
60   David Huff                11 Lindbergh                  18:21.93
61   Wiley Wright              11 Ferndale                   18:22.82
62   Jordan Hem                10 Nooksack Valley            18:23.25
63   Taylor Woodruff           12 Liberty Bell               18:23.68
64   Brett Johnson             12 Nooksack Valley            18:31.11
65   Josh Newbern              10 Emerald Ridge              18:35.49
66   Landon Olenslager         12 Nooksack Valley            18:35.90
67   Nick Iaconetti            12 Lynden                     18:36.49
68   KC Spencer                11 Granite Falls              18:36.80
69   Addison Buchholz          12 Granite Falls              18:37.36
70   Jarad Olander             12 Granite Falls              18:42.19
71   Finnigan Boyd              7 Horizon (Ferndale)         18:45.28
72   Brandon Peden             12 Sedro-Woolley              18:47.05
73   David Shapiro             11 Blaine                     18:48.07
74   Adon Rangel               12 Mariner                    18:48.80
75   Adam Gibson               10 Granite Falls              18:51.02
76   Levi Morrow               10 Meridian                   18:52.48
77   Willy Duguay              10 Liberty Bell               18:56.91
78   John Cochran              11 Blaine                     18:58.71
79   Taylor Gardner            10 Nooksack Valley            18:59.98
80   Preetpal Sangha           10 Lynden                     19:00.82
81   Dante Gadbois              9 Granite Falls              19:01.90
82   Tim Angelos               10 Mariner                    19:04.09
83   Conner Jones               9 Nooksack Valley            19:06.62
84   Morgan Ott                11 Liberty Bell               19:08.86
85   Spencer Anderson          11 Mariner                    19:16.52
86   Jacob Stocklass           12 Ferndale                   19:19.37
87   Tim Lewis                 12 Liberty Bell               19:20.81
88   Matthew Steiber            9 Ferndale                   19:24.79
89   Nolan Jensen              12 Liberty Bell               19:25.81
90   Eli Varner                12 Lynden                     19:26.30
91   Archer Luginbill          12 Lynden                     19:29.49
92   Brandon Townsend          11 Sedro-Woolley              19:33.78
93   Derek Johnson             10 Nooksack Valley            19:34.15
94   Madison Choat             12 Ferndale                   19:34.44
96   Christian Sharp           11 Blaine                     19:41.00
97   Josh Meyer                11 Mt. Baker                  19:42.00
98   Calvin Ledet              10 Mt. Baker                  19:43.96
99   Kody Kelley                9 Mt. Baker                  19:47.53
100  Andrew Villalobos         12 Mariner                    19:49.04
101  Jacob Koranda             11 Mt. Baker                  19:55.76
102  Kristopher Swanson        11 Sedro-Woolley              20:06.26
103  Derek Vajda               12 Ferndale                   20:13.34
104  Jon Hofford               12 Mariner                    20:22.71
105  Patrick Bailey             9 Sedro-Woolley              20:50.02
106  Roberto Aguilera           9 Ferndale                   21:35.08
107  William Wing               9 Sedro-Woolley              22:23.89


Number of Elite performances: 8

ELITES


View Elite Details

Elite Athletes:
Bradley, Tom (Blaine,WA)
Gibson, Patrick (Squalicum,WA)
Nicol, Mason (Lake Stevens,WA)
Quintana, Dillon (Mount Baker,WA)
Abdi, Mohamud (Lindbergh,WA)
Jungkuntz, Connor (Ferndale,WA)
Fredlund, Chris (Squalicum,WA)


Elite Performances:

B-3m_XC 15:09.90 Gibson, Patrick , 12, Squalicum
B-3m_XC 15:15.84 Wadhwani, Nathan , 11, Terry Fox
B-3m_XC 15:19.41 Bradley, Tom , 12, Blaine
DS STATE- B-3m_XC 15:30.44 Quintana, Dillon , 12, Mt. Baker
DS STATE- B-3m_XC 15:31.16 Jungkuntz, Connor , 12, Ferndale
DS STATE- B-3m_XC 15:44.16 Abdi, Mohamud , 12, Lindbergh
DS STATE- B-3m_XC 15:49.88 Nicol, Mason , 12, Lake Stevens
DS STATE- B-3m_XC 15:52.76 Fredlund, Chris , 11, Squalicum

Number of Elite performances: 3
Number of DS State performances: 5

MORE MEETS

 

© 2012 RunnerSpace.com, all rights reserved Privacy Policy Terms Help About
United State