Meet Name: VA Bulldog Qualifier
Meet Date: 2013-02-01
Meet Location: Tolsma Indoor Track, Liberty U., Lynchburg VA,VA





Results



DyeStat US Top 100 Elite performances in Blue.
Dyestat State performances in Red

Licensed to Tolsma Indoor Track Complex - Site License
                                        HY-TEK's Meet Manager 2/1/2013 08:50 PM
                         Bulldog Qualifier - 2/1/2013                          
                                 Tolsma Track                                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Floyd, Christina             Wilson Memor           4-10.00   10   
  2 Byers, Logan                 Liberty (Bed          J4-10.00    8   
  3 Morris, Hannah               LCA                   J4-10.00    6   
  4 Glynn, Jessie                LCA                   J4-10.00    5   
  5 McMahon, Erin                Blacksburg H           4-06.00    4   
 -- Rakes, Lauren                Blacksburg H                NH  
 -- Chadwick, Jane               Blacksburg H                NH  
 
Event 2  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Padilla, Austin              LCA                    6-00.00   10   
  2 Jones, Kahlil                Halifax Coun           5-10.00    8   
  3 Davis, Rashard               Charlottesvi           5-08.00    6   
  4 Jamerson, Kyle               LCA                    5-06.00    4.50
  4 Johnson, Aaron               LCA                    5-06.00    4.50
  6 Elyard, Jordan               Turner Ashby           5-04.00    3   
  7 Brown, Tristien              Turner Ashby           5-02.00    2   
 -- Womack, Deonte               Halifax Coun                NH  
 
Event 3  Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Glynn, Jessie                LCA                   10-00.00   10   
  2 Davis, Casey                 JF                     9-00.00    8   
  3 Jing, Felicia                Blacksburg H           7-06.00    5.50
  3 Brooks, Rachael              LCA                    7-06.00    5.50
  5 Saul, Meggan                 Brookville             6-06.00    4   
 -- Young, Sarah                 LCA                         NH  
 
Event 4  Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Custer, Aaron                Turner Ashby          11-00.00   10   
  2 Mcdonald, Joe                Blacksburg H         J11-00.00    8   
  3 Kessinger, CJ                LCA                   10-06.00    6   
  4 Lewis, Lyndon                LCA                    9-06.00    5   
  5 Valadez, Adrian              Turner Ashby          J9-06.00    4   
  6 Rainard, Phillip             Turner Ashby           9-00.00    3   
 
Event 5  Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Edwards, Christen            Charlottesvi          15-09.50   10   
  2 Nelson, Dominique            LCA                   15-08.50    8   
  3 Eubank, Ashley               LCA                   15-07.00    6   
  4 Patterson, April             Bassett               14-11.75    5   
  5 Lee, Tyrika                  Halifax Coun          14-10.50    4   
  6 Rakes, Lauren                Blacksburg H          14-01.25    3   
  7 Brandon, Daneisha            Halifax Coun          13-06.00    2   
  8 Corwin, Nina                 LCA                   13-05.00    1   
  9 Mosley, Krystal              Halifax Coun          12-05.25  
 10 Young, Kaitlyn               Turner Ashby          11-10.50  
 11 Ashworth, Sydney             Bassett               11-06.00  
 -- Gaines, Amelia               William Flem                ND  
 -- Updike, Lyric                Turner Ashby                ND  
 
Event 6  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Davis, Rashard               Charlottesvi          20-04.50   10   
  2 Edrington, Dahquan           William Flem          20-00.00    8   
  3 Richardson, Devan            Halifax Coun          19-11.25    6   
  4 Jackson, Jerrontay           William Flem          19-09.50    5   
  5 Farrow, A.J                  LCA                   19-06.00    4   
  6 Pollard, Bryan               LCA                   19-04.25    3   
  7 Leon, Juan                   Halifax Coun          18-09.50    2   
  8 Thurston, Christopher        Charlottesvi          18-08.00    1   
  9 Bonds, Khalil                William Flem          18-05.00  
 10 London, Kierick              Heritage (Ly          17-09.50  
 11 Slaughter, Dylan             LCA                   17-08.50  
 12 Carper, Devin                Liberty (Bed          17-08.00  
 13 Purcell, Randall             LCA                   17-07.00  
 14 King, Kemper                 Turner Ashby          17-01.50  
 15 Lassiter, Dominique          Halifax Coun          16-11.75  
 16 Sherfey, Grey                Turner Ashby          16-06.00  
 17 Reynolds, Travis             Bassett               14-06.00  
 -- Elyard, Jordan               Turner Ashby                ND  
 -- Rastawiki, Alex              LCA                         ND  
 -- Brown, marquis               Amherst Coun                ND  
 -- Angle, Nick                  Blacksburg H                ND  
 -- Heard, Theo                  Charlottesvi                DQ  
 
Event 7  Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Edwards, Christen            Charlottesvi          36-02.50   10   
  2 Thomas, Kimberly             Heritage (Ly          35-06.75    8   
  3 Lee, Tyrika                  Halifax Coun          31-11.25    6   
  4 Nelson, Dominique            LCA                   31-10.50    5   
  5 Mcphaul, Laquasha            Heritage (Ly          31-07.00    4   
  6 Baldwin, Deysia              Liberty (Bed          30-09.25    3   
  7 Floyd, Christina             Wilson Memor          30-01.75    2   
  8 Coleman, Anissia             Halifax Coun          29-06.00    1   
 -- Gaines, Amelia               William Flem                ND  
 
Event 8  Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Farrow, A.J                  LCA                   44-04.00   10   
  2 Brandon, Roland              Halifax Coun          40-03.25    8   
  3 Jackson, Jerrontay           William Flem          39-11.25    6   
  4 Edrington, Dahquan           William Flem          38-07.50    5   
  5 Slaughter, Dylan             LCA                   37-06.00    4   
  6 Purcell, Randall             LCA                   37-00.00    3   
  7 London, Kierick              Heritage (Ly          36-11.75    2   
  8 King, Kemper                 Turner Ashby          36-08.00    1   
  9 Carper, Devin                Liberty (Bed          36-03.50  
 -- Davis, Rashard               Charlottesvi                ND  
 -- Brown, marquis               Amherst Coun                ND  
 -- Lassiter, Dominique          Halifax Coun                ND  
 -- Heard, Theo                  Charlottesvi                ND  
 
Event 9  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Williams, Latasha            William Flem          33-03.25   10   
  2 Jones, Brianna               LCA                   32-08.50    8   
  3 Intolubbe-chmil, Abigail     Charlottesvi          32-02.50    6   
  4 Bias, Sarah                  William Flem          30-10.75    5   
  5 Little, Sydney               Halifax Coun          29-11.25    4   
  6 Rector, Mandy                Blacksburg H          26-04.00    3   
  7 Bennett, Megan               Blacksburg H          24-02.00    2   
  8 Hopkins, Anne-scott          Blacksburg H          23-08.50    1   
 -- Albert, August               Charlottesvi                ND  
 -- Lawhorne, Gabby              Wilson Memor                ND  
 -- Penick, Gena                 LCA                         ND  
 -- Campbell, Ashlyn             William Flem                ND  
 -- Jones, Keiyanna              Wilson Memor                ND  
 
Event 10  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Evans, Zach                  Turner Ashby          42-11.00   10   
  2 Morgan, Tre'                 Halifax Coun          41-04.00    8   
  3 Folley, Kenyatta             Charlottesvi          41-02.00    6   
  4 Jordan, Jeremiah             Charlottesvi          40-11.75    5   
  5 Holt, Treyquan               Halifax Coun          40-01.75    4   
  6 Marable, Jairus              Halifax Coun          39-05.00    3   
  7 Peton, Adam                  Blacksburg H          38-00.00    2   
  8 Newland, Daniel              EC Glass              36-06.50    1   
  9 Overacker, Matt              Turner Ashby          36-00.75  
 10 Johnson, Michael             William Flem          35-11.00  
 11 Hatfield, Heath              Wilson Memor          33-08.25  
 12 Mitrovic, Stefan             Charlottesvi          33-05.00  
 13 Ross, Collin                 Blacksburg H          32-09.25  
 14 Soileu, Dakota               Blacksburg H          29-05.25  
 15 Smith, Dylan                 Liberty (Bed          28-08.00  
 -- Nelson, Hunter               LCA                         ND  
 -- Quebedeaux, Collin           LCA                         ND  
 -- Brown, De'Quan               William Flem                ND  
 -- Wilson, Moctavian            Bassett                     DQ  
 
Event 11  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Liberty Christian  'A'                             11:16.58   10   
     1) Nash, Kate                      2) Quigg, Hannah                  
     3) Maul, Jami                      4) Bonheim, Makena                
  2 Wilson Memorial  'A'                               11:39.71    8   
     1) Gabellieri, Chiara              2) Johnson, Dominque              
     3) Alexander, Rebecca              4) Jordan, Mary                   
 -- Charlottesville  'A'                                     NT  
     1) Bouchard, Katherine             2) Johnson, Eileen                
     3) Kusyk, Kellyn                   4) Kitchin, Virginia              
 
Event 12  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Wilson Memorial  'A'                               10:13.50   10   
     1) Good, Stephen                   2) Maddox, Josh                   
     3) Wilt, Josh                      4) Conyers, Josh                  
  2 Halifax County  'A'                                10:45.67    8   
     1) Liegey, Andrew                  2) Garner, Keith                  
     3) Little, Aaron                   4) Lassiter, Deon                 
 -- William Fleming  'A'                                     NT  
     1) Murphy, Dwayne                  2) Willis, Shalik                 
     3) Ugochukwu, Joel                 4) Madden, Rayon                  
 
Event 13  Girls 55 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Edwards, Christen            Charlottesvi              9.34   2  10   
  2 Whitesell, Madison           Wilson Memor              9.35   2   8   
  3 Meadows, Melanie             Wilson Memor              9.60   1   6   
  4 Eubank, Ashley               LCA                       9.69   2   5   
  5 Beisser, Megan               Liberty (Bed              9.99   2   4   
  6 Phillips, Grace              Wilson Memor             10.29   2   3   
  7 Barnes, Katie                Wilson Memor             10.30   1   2   
  8 Glynn, Jessie                LCA                      10.46   2   1   
  9 Williams, Trinity            Halifax Coun             10.49   2 
 10 Sardello, Jordan             Blacksburg H             10.80   1 
 11 Coleman, Anissia             Halifax Coun             10.81   2 
 12 Ashworth, Sydney             Bassett                  11.99   1 
 -- Ortiz, Maria                 Floyd County                NT   1 
 
Event 14  Boys 55 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brandon, Roland              Halifax Coun              8.40   2  10   
  2 Shifflett, Tanner            Turner Ashby              9.00   2   8   
  3 Johnson, Cameron             William Flem              9.02   2   6   
  4 Mosse, Jeremiah              LCA                       9.25   2   5   
  5 Goatley, Adam                Blacksburg H              9.35   2   4   
  6 Bondurant, Luke              Liberty (Bed             10.66   1   3   
  7 Valadez, Adrian              Turner Ashby             11.25   1   2   
  8 Wolk, Mason                  Liberty (Bed             11.35   1   1   
 -- kenney, curtis               Charlottesvi                NT   2 
 
Event 15  Girls 55 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lee, Tyrika                  Halifax Coun              7.58   3  10   
  2 Watkins, Taylor              Charlottesvi              7.60   3   8   
  3 Crews, Tylisia               Halifax Coun              7.61   3   6   
  4 Nelson, Dominique            LCA                       7.86   3   5   
  5 Forest, Kayla                Halifax Coun              7.90   3   4   
  6 Baldwin, Deysia              Liberty (Bed              7.96   3   3   
  7 Patterson, April             Bassett                   7.98   3   2   
  8 Parker, Sabri                Liberty (Bed              8.07   2   1   
  9 Young, Kaitlyn               Turner Ashby              8.14   2 
 10 Glynn, Jessie                LCA                       8.15   2 
 11 RioSeco, Bianca              LCA                       8.20   2 
 12 Jones, Mikalah               Liberty (Bed              8.23   3 
 13 Lingenfelter, Lyndsey        LCA                       8.30   1 
 14 Corwin, Nina                 LCA                       8.32   1 
 15 Goodson, Chandra             Floyd County              8.39   2 
 16 Rakes, Lauren                Blacksburg H              8.40   1 
 17 Hubbard, Ashleigh            LCA                       8.44   2 
 18 Kirkland, Mackenzie          LCA                       8.55   1 
 19 Shannon, Natasha             Floyd County              8.59   1 
 20 Cropco, Cassidy              LCA                       8.65   2 
 21 Ashworth, Sydney             Bassett                   8.75   1 
 22 Ott, Zora                    Floyd County              8.77   1 
 -- Updike, Lyric                Turner Ashby                NT   2 
 
Event 16  Boys 55 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Richardson, Devan            Halifax Coun              6.51   3  10   
  2 Davis, Rashard               Charlottesvi              6.62   3   8   
  3 Rastawiki, Alex              LCA                       6.94   2   6   
  4 Brandon, Roland              Halifax Coun              6.96   2   5   
  5 Pollard, Bryan               LCA                       6.97   3   4   
  6 Thurston, Christopher        Charlottesvi              6.99   3   3   
  7 Hogue, Tecquin               Halifax Coun              7.06   3   2   
  8 Knott, Troy                  Turner Ashby              7.07   3   1   
  9 Reynolds, Jacob              Blacksburg H              7.16   2 
 10 Slaughter, Dylan             LCA                       7.21   2 
 11 Clark, Grant                 Turner Ashby              7.22   2 
 12 Carper, Devin                Liberty (Bed              7.31   2 
 13 Hughes, Malik                Bassett                   7.34   3 
 14 Lacy, Jonathon               LCA                       7.45   1 
 15 Elyard, Jordan               Turner Ashby              7.57   2 
 16 Mattson, Chris               Floyd County              7.92   1 
 -- Angle, Nick                  Blacksburg H                NT   1 
 -- Linkous, Adam                Blacksburg H                NT   3 
 -- Benton, Elijah               LCA                         NT   2 
 
Event 17  Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ewing-Nelson, Claire         Blacksburg H           5:28.40   10   
  2 Kusyk, Kellyn                Charlottesvi           5:38.34    8   
  3 Bouchard, Katherine          Charlottesvi           5:38.76    6   
  4 Phillips, Eden Elizabeth     Blacksburg H           6:04.37    5   
  5 Stowe, Emma                  Blacksburg H           6:11.11    4   
  6 Gonzalez, Aide               Bassett                6:13.11    3   
  7 Foster, Margeret             Turner Ashby           6:13.68    2   
  8 Decatur, Brianna             Liberty (Bed           6:14.70    1   
  9 Stephenson, Brooke           Blacksburg H           6:18.02  
 10 Quigg, Hannah                LCA                    6:19.80  
 11 Alexander, Rebecca           Wilson Memor           6:20.15  
 12 Maul, Jami                   LCA                    6:22.96  
 13 Nash, Kate                   LCA                    6:23.80  
 14 Johnson, Eileen              Charlottesvi           6:25.29  
 15 Vick, Allison                Blacksburg H           6:39.72  
 16 Hinds, Jessica               Halifax Coun           6:40.07  
 17 Stolte, Avery                Blacksburg H           6:52.55  
 18 Turner, Tanner               Bassett                7:06.23  
 
Event 18  Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Combs, Noah                  Blacksburg H           4:39.42   10   
  2 Owen, Malloy                 Charlottesvi           4:46.53    8   
  3 Wall, Colin                  Salem (Roano           4:48.05    6   
  4 Wilson, Nick                 Blacksburg H           4:51.03    5   
  5 Teller, Sam                  Blacksburg H           4:53.78    4   
  6 Conner, Matthew              Blacksburg H           4:54.84    3   
  7 Dixon, Paul                  Turner Ashby           5:01.68    2   
  8 Secrist, Hank                Blacksburg H           5:06.05    1   
  9 Moore, Derrick               LCA                    5:17.13  
 10 Erquiga, Tres                LCA                    5:18.19  
 11 Liegey, Andrew               Halifax Coun           5:19.71  
 12 Underwood, Patrick           Bassett                5:19.74  
 13 Shin, Tay                    Blacksburg H           5:22.98  
 14 Dolack, Zachary              Turner Ashby           5:28.02  
 15 Anderson, Landon             LCA                    5:28.95  
 16 Vest, Ian                    Floyd County           5:29.75  
 17 Davis, Ian                   Blacksburg H           5:37.21  
 18 Loudermilk, Johnathan        Bassett                5:37.25  
 19 Shannon, Sami                Floyd County           5:37.46  
 20 McCann, Conor                LCA                    5:45.27  
 21 Lattimer, Barrett            Blacksburg H           5:53.98  
 22 McDaniel, Nick               Floyd County           6:04.66  
 23 Bowman, Derreck              Halifax Coun           7:30.01  
 24 Hall, Larry                  Halifax Coun           8:29.97  
 -- Zhang, John                  Blacksburg H                NT  
 -- Peterson, Christian          Blacksburg H                NT  
 -- MacDowell, Michael           LCA                         NT  
 -- McCarty, Tim                 LCA                         NT  
 -- Moore, Bryce                 LCA                         NT  
 
Event 19  Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Halifax County  'A'                                 1:49.11   2  10   
     1) Lee, Tyrika                     2) Crews, Tylisia                 
     3) Forest, Kayla                   4) Johnson, Shanita               
  2 Wilson Memorial  'A'                                1:56.11   1   8   
     1) Barnes, Katie                   2) Phillips, Grace                
     3) Whitesell, Madison              4) Meadows, Melanie               
  3 Liberty Christian  'A'                              1:56.65   2   6   
     1) Corwin, Nina                    2) Glynn, Jessie                  
     3) DeCourcy, Kelly                 4) RioSeco, Bianca                
  4 Liberty (Bedford)  'A'                              1:58.58   2   5   
     1) Baldwin, Deysia                 2) Beisser, Megan                 
     3) Parker, Sabri                   4) Jones, Mikalah                 
  5 Floyd County  'A'                                   2:05.46   1   4   
     1) Goodson, Chandra                2) Ortiz, Maria                   
     3) Shannon, Natasha                4) Ott, Zora                      
 -- Turner Ashby  'A'                                        NT   1 
     1) Young, Kaitlyn                  2) Bocock, Courtney               
     3) Pearson, Laura                  4) Updike, Lyric                  
 
Event 20  Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Liberty Christian  'A'                              1:36.10   2  10   
     1) Underwood, Trey                 2) Pollard, Bryan                 
     3) Slaughter, Dylan                4) Rastawiki, Alex                
  2 William Fleming  'A'                                1:36.82   2   8   
     1) Edrington, Dahquan              2) Mason, Aaron                   
     3) Bonds, Khalil                   4) Jackson, Jerrontay             
  3 Halifax County  'A'                                 1:36.97   2   6   
     1) Lassiter, Dominique             2) Hogue, Tecquin                 
     3) Richardson, Devan               4) Brandon, Roland                
  4 Charlottesville  'A'                                1:42.34   2   5   
     1) Thurston, Christopher           2) Hill, Jalen                    
     3) Davis, Rashard                  4) Mitrovic, Stefan               
  5 Turner Ashby  'A'                                   1:43.91   1   4   
     1) Clark, Grant                    2) Brown, Tristien                
     3) Gurshiy, Max                    4) Sherfey, Grey                  
  6 Wilson Memorial  'A'                                1:51.54   1   3   
     1) Maddox, Josh                    2) Mitchener, Carter              
     3) Borror, Logan                   4) Koch, Tyler                    
 -- Blacksburg High School  'A'                              DQ   1 
     1) Goatley, Adam                   2) Ball, Colin                    
     3) Mcclellan, Quentin              4) Angle, Nick                    
 
Event 21  Girls 500 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Yamaguchi, Sabrina           Blacksburg H           1:25.59   3  10   
  2 Foster, Autumn               Liberty (Bed           1:37.48   1   8   
  3 DeCourcy, Kelly              LCA                    1:37.61   3   6   
  4 Horsley, Quintasia           Amherst Coun           1:38.25   2   5   
  5 West, Lauren                 Turner Ashby           1:39.05   1   4   
  6 Simms, Jasmine               Halifax Coun           1:39.57   2   3   
  7 Baxter, Allison              LCA                    1:39.65   1   2   
  8 Coleman, Anissia             Halifax Coun           1:43.39   3   1   
  9 Johnson, Shanita             Halifax Coun           1:43.69   3 
 -- Gaines, Amelia               William Flem                NT   2 
 -- Leavitt, Ellena              LCA                         NT   2 
 
Event 22  Boys 500 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Mosse, Jeremiah              LCA                    1:09.15   5  10   
  2 Mattingly, John              Blacksburg H           1:09.60   5   8   
  3 Leon, Juan                   Halifax Coun           1:11.04   5   6   
  4 Haupt, Justin                Liberty (Bed           1:11.12   5   5   
  5 Maddox, Josh                 Wilson Memor           1:12.12   3   4   
  6 Brooks, William              Halifax Coun           1:14.42   4   3   
  7 Parmalee, Shane              Turner Ashby           1:15.10   4   2   
  8 Bohn, Steffen                Blacksburg H           1:15.66   1   1   
  9 Zhang, David                 Blacksburg H           1:16.22   4 
 10 Roeschley, Addison           Turner Ashby           1:17.13   3 
 11 Little, Aaron                Halifax Coun           1:19.78   3 
 12 Bourgain, Isaac              LCA                    1:20.70   2 
 13 Leavitt, William             LCA                    1:25.02   2 
 14 Long, Jackson                Turner Ashby           1:27.33   2 
 15 Reynolds, Travis             Bassett                1:31.67   1 
 -- Maher, John                  LCA                         NT   1 
 -- kenney, curtis               Charlottesvi                NT   3 
 -- Milauskas, John              Blacksburg H                NT   2 
 -- Bohn, Steffan                Blacksburg H                NT   1 
 -- Heard, Theo                  Charlottesvi                NT   4 
 
Event 23  Girls 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rose, Hannah                 Wilson Memor           3:14.49   10   
  2 Benson, Kathryn              Blacksburg H           3:18.07    8   
  3 Garbarini, Laura             Liberty (Bed           3:19.79    6   
  4 Kusyk, Kellyn                Charlottesvi           3:29.77    5   
  5 Gonzalez, Aide               Bassett                3:36.84    4   
  6 Mertes, Emily                Blacksburg H           3:37.58    3   
  7 Bonheim, Makena              LCA                    3:37.94    2   
  8 Vick, Allison                Blacksburg H           3:58.03    1   
  9 Bouchard, Katherine          Charlottesvi           3:58.70  
 10 West, Kendall                Turner Ashby           4:08.53  
 11 Turner, Tanner               Bassett                4:15.47  
 12 Hinds, Jessica               Halifax Coun           4:34.85  
 -- Kitchin, Virginia            Charlottesvi                NT  
 
Event 24  Boys 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ginnings, Justin             Salem (Roano           2:38.85   10   
  2 Denlinger, John              Turner Ashby           2:45.86    8   
  3 Owen, Malloy                 Charlottesvi           2:47.03    6   
  4 Bishop, Flip                 Blacksburg H           2:49.50    5   
  5 Dorsey, Tyler                Heritage (Ly           2:53.00    4   
  6 Hess, Corbin                 Turner Ashby           2:56.62    3   
  7 Wall, Colin                  Salem (Roano           2:57.46    2   
  8 Parker, Ethan                LCA                    2:57.91    1   
  9 Otto, Seamus                 Turner Ashby           3:00.09  
 10 Marselus, Seth               LCA                    3:00.21  
 11 Foster, Elisha               LCA                    3:02.81  
 12 Underwood, Patrick           Bassett                3:08.48  
 13 Johnson, Aaron               LCA                    3:10.16  
 14 Parker, Grant                LCA                    3:10.63  
 15 Anderson, Lance              LCA                    3:15.87  
 16 Loudermilk, Johnathan        Bassett                3:20.56  
 17 Lassiter, Deon               Halifax Coun           3:27.90  
 18 Wooldridge, Greyson          LCA                    3:35.42  
 19 Byrd, Zach                   Floyd County           3:37.64  
 20 Lipscomb, Ronald             Halifax Coun           4:24.57  
 -- Little, Aaron                Halifax Coun                NT  
 -- Milauskas, Daniel            Blacksburg H                NT  
 
Event 25  Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Forest, Kayla                Halifax Coun             42.58   6  10   
  2 Watkins, Taylor              Charlottesvi             42.70   6   8   
  3 Beisser, Megan               Liberty (Bed             45.09   6   6   
  4 Sardello, Jordan             Blacksburg H             45.55   5   5   
  5 Morris, Hannah               LCA                      45.77   5   4   
  6 Whitesell, Madison           Wilson Memor             46.00   5   3   
  7 Patterson, April             Bassett                  46.73   4   2   
  8 Goodson, Chandra             Floyd County             47.13   2   1   
  9 Rakes, Lauren                Blacksburg H             47.45   3 
 10 Pearson, Laura               Turner Ashby             47.46   3 
 11 Staton, Lacy                 LCA                      47.71   4 
 12 Miller, Inija                Halifax Coun             47.93   4 
 13 Young, Sarah                 LCA                      48.68   3 
 14 RioSeco, Bianca              LCA                      49.16   4 
 15 Corwin, Nina                 LCA                      49.17   3 
 16 Flach, Theresa               Blacksburg H             50.30   2 
 17 Brandon, Daneisha            Halifax Coun             51.59   5 
 18 Wallace, Emmy                LCA                      51.87   1 
 19 Ashworth, Sydney             Bassett                  52.29   2 
 20 Carrick, Abigail             LCA                      52.45   1 
 21 Rossman, Katherine           LCA                      53.21   1 
 -- Jones, Mikalah               Liberty (Bed                NT   6 
 
Event 26  Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Harley, Requan               Heritage (Ly             37.40   8  10   
  2 Rastawiki, Alex              LCA                      37.49   7   8   
  3 Brown, marquis               Amherst Coun             37.71   7   6   
  4 Brooks, William              Halifax Coun             38.68   6   5   
  5 Reynolds, Jacob              Blacksburg H             38.77   5   4   
  6 Hill, Jalen                  Charlottesvi             38.95   6   3   
  7 Leon, Juan                   Halifax Coun             39.15   7   2   
  8 Corell, Bailey               LCA                      39.20   5   1   
  9 Purcell, Randall             LCA                      39.70   5 
 10 Ball, Colin                  Blacksburg H             39.80   6 
 11 Mcclellan, Quentin           Blacksburg H             41.14   3 
 12 Key, Chase                   Liberty (Bed             41.81   3 
 13 Sherfey, Grey                Turner Ashby             43.35   3 
 14 Hughes, Malik                Bassett                  43.70   2 
 15 Roeschley, Addison           Turner Ashby             43.91   4 
 16 Diehl, Jared                 Turner Ashby             44.85   3 
 17 Borror, Logan                Wilson Memor             46.40   2 
 18 Reynolds, Travis             Bassett                  48.88   1 
 19 Costello, Bailey             Floyd County             48.89   1 
 -- Benton, Elijah               LCA                         NT   2 
 -- Zhang, David                 Blacksburg H                NT   4 
 -- Mattingly, John              Blacksburg H                NT   4 
 -- Davis, Rashard               Charlottesvi                NT   6 
 -- Banks, Eric                  Heritage (Ly                NT   4 
 -- Richardson, Devan            Halifax Coun                NT   7 
 -- Heard, Theo                  Charlottesvi                NT   5 
 
Event 27  Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rose, Hannah                 Wilson Memor          11:34.12   10   
  2 Ewing-Nelson, Claire         Blacksburg H          11:44.36    8   
  3 Palmer, Noel                 LCA                   12:45.04    6   
  4 Phillips, Eden Elizabeth     Blacksburg H          13:11.47    5   
  5 Hawkins, Nicole              LCA                   13:13.77    4   
  6 Good, Rebecca                Wilson Memor          13:59.00    3   
  7 Monroe, Maya                 Blacksburg H          14:02.27    2   
  8 Stowe, Emma                  Blacksburg H          14:17.97    1   
  9 Beckner, Makayla             Floyd County          15:17.95  
 10 Priest, Abbie                Floyd County          15:17.96  
 
Event 28  Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Combs, Noah                  Blacksburg H          10:13.97   10   
  2 Wells, Alex                  Blacksburg H          10:35.04    8   
  3 Wilson, Nick                 Blacksburg H          10:52.41    6   
  4 Hildago, Jared               Blacksburg H          10:58.96    5   
  5 Quinn, Daniel                Blacksburg H          11:10.24    4   
  6 Osborne, Vincent             Floyd County          11:26.19    3   
  7 Davis, Winston               Liberty (Bed          11:33.47    2   
  8 Moran, Zane                  Floyd County          11:43.63    1   
  9 Lloyd, Ryan                  LCA                   11:58.67  
 10 McBride, Zack                Halifax Coun          14:23.20  
 -- Leon, Miquel                 Halifax Coun                NT  
 
Event 29  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Halifax County  'A'                                 4:30.43   10   
     1) Coleman, Anissia                2) Stevens, Tierra                
     3) Williams, Trinity               4) Lee, Tyrika                    
  2 Blacksburg High School  'A'                         4:34.09    8   
     1) Monroe, Maya                    2) Benson, Kathryn                
     3) Yamaguchi, Sabrina              4) Mertes, Emily                  
  3 Liberty Christian  'A'                              4:41.71    6   
     1) DeCourcy, Kelly                 2) Corwin, Nina                   
     3) Staton, Lacy                    4) Wagner, Janaye                 
 
Event 30  Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 William Fleming  'A'                                3:44.01   2  10   
     1) Edrington, Dahquan              2) Mason, Aaron                   
     3) Bonds, Khalil                   4) Jackson, Jerrontay             
  2 Halifax County  'A'                                 3:45.73   1   8   
     1) Lassiter, Dominique             2) Leon, Juan                     
     3) Liegey, Andrew                  4) Brooks, William                
  3 Liberty Christian  'A'                              3:49.82   2   6   
     1) Padilla, Austin                 2) Purcell, Randall               
     3) Mosse, Jeremiah                 4) Johnson, Aaron                 
  4 Turner Ashby  'A'                                   3:53.39   2   5   
     1) Denlinger, John                 2) Dixon, Paul                    
     3) Parmalee, Shane                 4) Hess, Corbin                   
  5 Blacksburg High School  'A'                         4:04.93   1   4   
     1) Wilson, Nick                    2) Secrist, Hank                  
     3) Conner, Matthew                 4) Zhang, John                    
  6 Blacksburg High School  'B'                         4:22.52   1   3   
 
Event 31  Girls Weight Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jones, Brianna               LCA                   31-08.00   10   
 
Event 32  Boys Weight Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Quebedeaux, Collin           LCA                   50-05.75  
  2 Newland, Daniel              EC Glass              31-11.00  
 
                    Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Liberty Christian          121.50     2) Blacksburg High School     88.50
    3) Wilson Memorial             73        4) Halifax County             71   
    4) Charlottesville             71        6) Liberty (Bedford)          45   
    7) Bassett                     16        8) William Fleming            15   
    9) Heritage (Lynchburg)        12       10) Jefferson Forest High Sch   8   
   11) Turner Ashby                 6       12) Floyd County                5   
   12) Amherst County               5       14) Brookville High School      4   
 
                    Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) Liberty Christian          105        2) Halifax County            104   
    3) Blacksburg High School      95        4) Turner Ashby               68   
    5) Charlottesville             61        6) William Fleming            48   
    7) Salem (Roanoke)             18        8) Wilson Memorial            17   
    9) Heritage (Lynchburg)        16       10) Liberty (Bedford)          11   
   11) Amherst County               6       12) Floyd County                4   
   13) E.C. Glass                   1     


Number of Elite performances: 18

ELITES


View Elite Details

Elite Athletes:
Ginnings, Justin (Salem (Roanoke),VA)
Brown, Marquis (Amherst County,VA)
Rastawiki, Alex (Liberty Christian,VA)
Harley, Requan (E.C. Glass,VA)
Mattingly, John (Blacksburg,VA)
Mosse, Jeremiah (Liberty Christian,VA)
Richardson, Devan (Halifax County,VA)
Davis, Rashard (Charlottesville,VA)
Farrow, A.J (Liberty Christian,VA)
Quebedeaux, Collin (Liberty Christian,VA)
Watkins, Taylor (Charlottesville,VA)
Forest, Kayla (Halifax County,VA)
Rose, Hannah (Wilson Memorial,VA)
Girls Relay (Halifax County,VA)
Williams, Latasha (William Fleming,VA)
Edwards, Christen (Charlottesville,VA)
Thomas, Kimberly (Heritage,VA)
Jones, Brianna (Liberty Christian,VA)


Elite Performances:

DS STATE- G-TJ 36'2.5 Edwards, Christen, , Charlottesvi
DS STATE- G-TJ 35'6.75 Thomas, Kimberly, , Heritage (Ly
DS STATE- B-TJ 44'4.0 Farrow, A.J, , Lca
DS STATE- G-SP 33'3.25 Williams, Latasha, , William Flem
B-55 06.51 Richardson, Devan, , Halifax Coun
DS STATE- B-55 06.62 Davis, Rashard, , Charlottesvi
DS STATE- G-4x200 1:49.11 Girls Relay, , Halifax County
DS STATE- B-500 1:09.15 Mosse, Jeremiah, , Lca
DS STATE- B-500 1:09.60 Mattingly, John, , Blacksburg H
DS STATE- B-1000 2:38.85 Ginnings, Justin, , Salem (Roano
DS STATE- G-300 42.58 Forest, Kayla, , Halifax Coun
DS STATE- G-300 42.70 Watkins, Taylor, , Charlottesvi
DS STATE- B-300 37.40 Harley, Requan, , Heritage (Ly
DS STATE- B-300 37.49 Rastawiki, Alex, , Lca
DS STATE- B-300 37.71 Brown, Marquis, , Amherst Coun
DS STATE- G-3200 11:34.12 Rose, Hannah, , Wilson Memor
DS STATE- G-WT 31'8.0 Jones, Brianna, , Lca
DS STATE- B-WT 50'5.75 Quebedeaux, Collin, , Lca

Number of Elite performances: 1
Number of DS State performances: 17

MORE MEETS

 

© RunnerSpace.com, all rights reserved Privacy Policy Terms Help About
United State