Meet Name: Congress Avenue Mile - Top Returners
Meet Date: 2013-03-19



Congress Avenue Mile (CAM)  to be held in Austin on Saturday, May 18, 2013

- Top Returners from 2012 Performance Lists below
    
for more detailed lists go to  TX 1600 DyeStat Elite rankings  (in progress and updated daily)


QUALIFYING POLICIES AND PROCEDURES:

1. The top 40 boys and girls runners from Texas (no regions this year!) will be eligible for the race.  Qualifying athletes not accepting invitations will be replaced by the next fastest on the qualifying list.

2. Only 2013 outdoor track 1600/Mile marks will be accepted.  If you have a time that you believe should be included in the rankings, please contact us by following this link - How to Get Ranked.  (this is the DyeStat process for all events, not just the 1600).  Include your name, your school, the date the mark was achieved, the name of the meet, and contact information for your coach or the meet director.

3. Qualifying will close on 4/27/2013 (with UIL Region meets).

 

  TIME FIRST LAST YR SCHOOL
NORTH          
1 4:12.10 Trevor Gilley 11 SL Carroll
5 4:15.48 Robert Domanic 11 Hebron
6 4:15.61 Joe Sansone 11 SL Carroll
7 4:17.85 Cameron Villarreal 11 Martin
8 4:18.52 Wesley Ward 10 Flower Mound
9 4:18.62 Nikolai Horbovetz 11 Plano East
10 4:18.69 Zachariah Hamstra 10 Flower Mound
11 4:18.8 Zack Kirkland 10 Justin Northwest
12 4:19.86 Cameron Jackson 10 Ryan
16 4:20.19 Drew McRae 11 Flower Mound
17 4:20.39 Grant Copeland 11 Plano West
18 4:20.84 Dallas Rushing 11 Axtell
           
WEST          
6 4:21.44 Ivan Rodriguez 11 EP Del Valle
14 4:24.93 Gerardo Escapita 10 EP Jefferson
15 4:25.43 Ryan Saenz 11 EP Eastwood
           
EAST          
2 4:14.13 Michael Lindberg 11 Kingwood Park
6 4:17.29 Ryan Teel 11 Friendswood
7 4:17.56 Craig Irvin 11 The Woodlands
9 4:18.62 Brigham Hedges 11 The Woodlands
11 4:19.46 Robert Ammons 10 Strake Jesuit
14 4:20.9 Bradley Dohner 10 Klein Oak
           
SOUTH          
6 4:21.60 Adrian Valdez 11 Lytle
8 4:23.89 Anthony Gallardo 11 Antonian
9 4:23.9 Robert Uhr 11 Lockhart
13 4:26.27 Austin Wells 11 Clark
15 4:27.4 Jose Martinez 11 Weslaco East
           
           
  TIME FIRST LAST YR SCHOOL
NORTH          
2 4:56.55 Jackie Choucair 11 Hockaday
3 4:58.02 Natalie Rathjen 10 Highland Park
4 4:57.71 Courtney Kriegshauser 11 SL Carroll
5 5:00.36 Rachel Jones 11 Hebron
7 5:02.62 Sarah Scott 10 Wylie East
10 5:04.58 Kellee McCann 10 Justin Northwest
11 5:05.93 Maddie Zimmerman 11 Wakeland
12 5:06.49 Katherine Chavez 9 Justin Northwest
13 5:06.8 Sydney Brown 10 Marcus
15 5:07.44 Lexie Hood 11 Hockaday
16 5:07.90 Ashley Jacobs 9 Lamar
17 5:08.26 Catalina Uriarte 9 Flower Mound
18 5:08.33 Alondra Hoyos 10 Hebron
19 5:09.12 Shelby Chapin 11 SL Carroll
           
WEST          
1 5:03.09 Arin Rice 11 Canyon
5 5:15.12 Nikki Keys 9 Vandegrift
7 5:15.84 Melanie Enriquez 10 Stony Point
8 5:16.05 Zoe Punske 10 McNeil
9 5:16.54 Miah Nelson 9 Permian
10 5:17.34 Krizia Acosta 11 EP Franklin
11 5:17.47 Brittany Mitchell 10 Killeen
12 5:17.90 Lisa Carleton 11 Georgetown
13 5:18.97 Patricia Ablanedo 10 EP Coronado
14 5:19.57 Jocelyn Caro 11 EP Socorro
15 5:20.22 Megan Pellacani 10 McNeil
           
EAST          
1 4:51.36 Madi McLellan 10 The Woodlands
2 4:53.96 Katie Jensen 11 College Park
3 4:57.85 Sandie Raines 11 Kingwood
4 5:00.25 Ashley Guidot 11 The Woodlands
6 5:01.44 Katie Willard 11 The Woodlands
8 5:06.88 Katie Killeen 11 College Park
9 5:08.1 Diana Evans 11 Klein
10 5:09.78 Kailey Hill 11 College Park
12 5:10.64 Karis Jochen 11 A&M Consolidated
14 5:11.42 Claire Hodges 11 Kingwood
15 5:11.82 Hailey Deakins 11 Cypress Creek
16 5:11.98 Kayla Goedicke 11 Morton Ranch
18 5:12.19 Madison Gilcrease 9 Cypress Woods
21 5:13.04 Katie Haring 10 Katy
           
SOUTH          
2 5:03.79 Devin Clark 9 Smithson Valley
3 5:04.10 Natalie Langan 11 Johnson
4 5:04.4 Stephanie Barlow 10 Holmes
7 5:11.1 Brenda Lopez 11 San Benito
8 5:11.5 Morgan Szekely 10 New Braunfels
9 5:12.56 Gabriela Ortegon 11 PSJA Memorial
10 5:13.53 Nikki Sanchez 10 San Marcos
11 5:15.5 Anna Cozart 10 Smithson Valley
12 5:17.84 Rebekah Hernandez 10 Alexander
15 5:20.3 Haleigh Galvan 9 O'Connor

 



Results



DyeStat US Top 100 Elite performances in Blue.
Dyestat State performances in Red

ELITES


View Elite Details

Elite Athletes:


Elite Performances:


MORE MEETS

 

© 2012 RunnerSpace.com, all rights reserved Privacy Policy Terms Help About
United State