Meet Name: Big North Indoor Conference - Freedom Division
Meet Date: 2015-01-14
Meet Location: NY-Armory,NJ





Results



DyeStat US Top 100 Elite performances in Blue.
Dyestat State performances in Red

Licensed to Fraulo Race Timing - Contractor License       HY-TEK's Meet Manager
             Big North Indoor Track Championhsips 2014 - 1/12/2015             
                    United, Freedom, Independence, National                    
                            168th St Armory NY, NY.                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 55 Meter Dash Freedom-3
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Brzozowski, Lauren        SR Ramapo                    7.30  
  2 Pook, Amanda              JR Northern Highlan          7.60  
  3 Florio, Olivia            SO Northern Highlan         J7.60  
  4 Simoncini, Reid           12 Ridgewood                J7.60  
  5 Harris, Lexi              SO Ramapo                    7.70  
  6 Park, Isabel              11 Ridgewood                 7.90  
 
Event 2  Girls 55 Meter Hurdles Freedom-3
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brzozowski, Katherine     SR Ramapo                    8.40  
  2 Lynch, Dana               SR Hackensack                8.60  
  3 McKeon, Katie             12 Ridgewood                 8.90  
  4 Matesic, Amanda           SR Paramus                   9.20  
  5 Knight, Kelly             JR Northern Highlan          9.40  
  6 Micallef, Courtney        SR Northern Highlan          9.70  
 
Event 3  Girls 3200 Meter Run Freedom-3
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Pagano, Catherine         SR Northern Highlan      10:47.50  
  2 Jeffers, Carleen          12 Ridgewood             10:56.50  
  3 Cobb, Corina              10 Ridgewood             12:23.00  
  4 Pena-DeJesus, Yanibel     JR Hackensack            12:36.00  
  5 Lama, Francesca           SO Paramus               13:00.00  
  6 Davis, Erin               SR Paramus               13:18.70  
 
Event 4  Girls 4x800 Meter Relay Freedom-3
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Northern Highlands  'A'                            10:02.30  
     1) North, Karina SR                2) Wilderotter, Paige FR          
     3) McElwain, Hilary JR             4) Hinchen, Jodi JR               
  2 Indian Hills  'A'                                  10:18.90  
  3 Hackensack  'A'                                    10:38.50  
  4 Ridgewood  'A'                                     11:01.20  
  5 Paramus  'A'                                       11:32.60  
 
Event 5  Girls 800 Meter Run Freedom-3
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Pagano, Catherine         SR Northern Highlan       2:14.60  
  2 McElwain, Hilary          JR Northern Highlan       2:24.40  
  3 Racano, Erin              JR Ramapo                 2:24.50  
  4 McKenna, Ashlyn           JR Ramapo                 2:27.60  
  5 Cleary, Kelly             12 Ridgewood             J2:27.60  
  6 Rosenfeld, Leah           11 Ridgewood              2:30.00  
 
Event 6  Girls 400 Meter Dash Freedom-3
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brzozowski, Lauren        SR Ramapo                   59.40  
  2 Pook, Amanda              JR Northern Highlan       1:00.40  
  3 DiMartino, Lily              Indian Hills           1:00.80  
  4 Arami, Robine             SO Northern Highlan       1:01.60  
  5 Monnerat, Lauren          12 Ridgewood              1:02.30  
  6 Waterhouse, Natalie       SR Northern Highlan       1:03.40  
 
Event 7  Girls 200 Meter Dash Freedom-3
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brzozowski, Lauren        SR Ramapo                   26.10  
  2 DiMartino, Lily              Indian Hills             27.00  
  3 Simoncini, Reid           12 Ridgewood                27.40  
  4 Lynch, Dana               SR Hackensack               27.50  
  5 Brzozowski, Katherine     SR Ramapo                  J27.50  
  6 Pook, Amanda              JR Northern Highlan        J27.50  
 
Event 8  Girls 1600 Meter Run Freedom-3
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Guerra, Julia             11 Indian Hills           5:18.70  
  2 Jeffers, Carleen          12 Ridgewood              5:22.50  
  3 Hinchen, Jodi             JR Northern Highlan       5:33.00  
  4 Adams, Meghan              9 Ridgewood              5:33.70  
  5 Martinez, Serena          JR Hackensack             5:39.00  
  6 Taylor, Abby              12 Ridgewood              5:40.60  
 
Event 9  Girls 4x400 Meter Relay Freedom-3
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Northern Highlands  'A'                             4:06.60  
     1) Pook, Amanda JR                 2) McElwain, Hilary JR            
     3) Pagano, Catherine SR            4) Arami, Robine SO               
  2 Ramapo  'A'                                         4:19.10  
  3 Ridgewood  'A'                                      4:20.90  
  4 Indian Hills  'A'                                   4:25.40  
  5 Hackensack  'A'                                     4:44.80  
 
Event 10  Girls Shot Put Freedom-3
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Berry, Amarys             11 Hackensack            44-09.50  
  2 Parisi, Jaimie            JR Hackensack            35-04.00  
  3 Dec, Sara                 SR Northern Highlan      34-05.25  
  4 Griffith, Christine       SR Northern Highlan      29-08.25  
  5 Aponte, Stephanie         JR Paramus               29-08.00  
  6 DiPasquale, Angela        JR Paramus               28-03.75  
 
Event 11  Girls Long Jump Freedom-3
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 McKeon, Katie             12 Ridgewood             16-03.50  
  2 Healy, Julia              SO Northern Highlan      15-11.00  
  3 Callaghan, Kerry          11 Ridgewood             15-02.50  
  4 Knight, Kelly             JR Northern Highlan      15-02.00  
  5 Simoncini, Reid           12 Ridgewood             14-07.25  
  6 Perricelli, Carolyn       SR Northern Highlan      14-04.75  
 
Event 12  Girls Triple Jump Freedom-3
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Long, Jade                12 Ridgewood             33-04.00  
  2 Healy, Julia              SO Northern Highlan      32-10.00  
  3 DiMartino, Lily              Indian Hills          32-01.00  
  4 DeVita, Libby             12 Ridgewood             31-03.00  
  5 Micallef, Courtney        SR Northern Highlan      31-00.25  
  6 Montgomery, Sophie        12 Ridgewood             31-00.00  
  7 Chesney, Megan            FR Indian Hills          30-04.75  
 
Event 13  Girls High Jump Freedom-3
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Montgomery, Sophie        12 Ridgewood              4-10.00  
  2 Chu, Jessica              SO Northern Highlan       4-08.00  
  3 Griffith, Christine       SR Northern Highlan       4-06.00  
  4 Keppler, Saskia           11 Ridgewood             J4-06.00  
  5 Knight, Kelly             JR Northern Highlan      J4-06.00  
  6 DeVita, Libby             12 Ridgewood              4-04.00  
 
Event 14  Girls Pole Vault Freedom-3
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Katz, Amanda              FR Ramapo                 9-00.00  
  2 Gandy, Kayla                 Indian Hills           8-06.00  
  3 Calupad, Camille          SR Paramus                8-00.00  
  4 Tamulewicz, Julia         JR Northern Highlan       7-06.00  
  5 Pineda, Jasmine           SR Paramus               J7-06.00  
  6 Veliky, Paulina           SO Ramapo                 7-00.00  
  7 Martinez, Norma           SR Paramus               J7-00.00  
 -- Butler, Anna              SO Ramapo                      NH  

Event 15  Boys 55 Meter Dash Freedom-3
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Section  1  
  1 Grant, Kobi               10 Ridgewood                          6.60   10   
  2 Garvin, Jelani Ray        SR Northern Highlan                  J6.70    6   
  2 Florio, Michael           SR Northern Highlan                   6.70    8   
  4 Burshtein, Joshua         SR Northern Highlan                   6.90    4   
  5 Norrell, Jon              12 Ridgewood                         J7.10    1   
  5 Fahie, Jevaughn           SO Hackensack                         7.10    2   
 
Event 16  Boys 55 Meter Hurdles Freedom-3
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sidaros, Will                Indian Hills                       8.00   10   
  2 Moran, Liam               SR Northern Highlan                  J8.10    6   
  2 Grant, Andre              JR Hackensack                         8.10    8   
  4 Grover, Anson             SR Ramapo                             8.40    4   
  5 Holleran, Brendan         SO Northern Highlan                   8.50    2   
  6 Pflueger, Daniel          JR Northern Highlan                   8.60    1   
 
Event 17  Boys 3200 Meter Run Freedom-3
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McPhee, Tom               12 Indian Hills                    9:49.40   10   
  2 Holster, Tom              10 Indian Hills                    9:53.90    8   
  3 Marshall, Kenny           11 Ridgewood                       9:58.20    6   
  4 Gonzalez, Bryan           SR Hackensack                     10:02.80    4   
  5 Gee, Alex                 JR Paramus                        10:10.70    2   
  6 Barnabic, Nick            11 Ridgewood                      10:17.20    1   
 
Event 18  Boys 4x800 Meter Relay Freedom-3
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ridgewood  'A'                                               8:30.70   10   
     1) Thurston, Michael 11            2) Tamura, Kotaro 12              
     3) Ricatto, Henry 12               4) Byrne, Billy 10                
  2 Hackensack  'A'                                              8:34.50    8   
  3 Indian Hills  'A'                                            8:49.40    6   
  4 Paramus  'A'                                                 9:16.20    4   
  5 Ramapo  'A'                                                  9:17.00    2   
 
Event 19  Boys 800 Meter Run Freedom-3
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Thurston, Michael         11 Ridgewood                       1:59.30   10   
  2 Kerin, Jack                  Indian Hills                    2:00.70    8   
  3 Bilecky, Brian            SR Hackensack                      2:07.00    6   
  4 Achirem, Gideon           JR Hackensack                      2:07.40    4   
  5 Tamura, Kotaro            12 Ridgewood                       2:07.70    2   
  6 Cohane, Matt              11 Indian Hills                    2:07.90    1   
 
Event 20  Boys 400 Meter Dash Freedom-3
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bessette, Mike            SR Paramus                           53.50   10   
  2 Burshtein, Aaron          SR Northern Highlan                  53.90    8   
  3 Fusco, Greg               JR Paramus                           54.90    5   
  3 Forbes, Michael           SR Hackensack                        54.90    5   
  5 Stadulis, Zach            10 Ridgewood                         55.10    2   
  6 Pena, Yohan               JR Hackensack                        55.70    1   
 
Event 21  Boys 200 Meter Dash Freedom-3
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Smith, Tommy              JR Hackensack                        23.40   10   
  2 Lorenc, Anthony              Indian Hills                      23.80    8   
  3 Burshtein, Aaron          SR Northern Highlan                  24.00    6   
  4 Bessette, Mike            SR Paramus                           24.20    4   
  5 Tai, Matt                  9 Ridgewood                        J24.30    1   
  5 Garvin, Jelani Ray        SR Northern Highlan                  24.30    2   
 
Event 22  Boys 1600 Meter Run Freedom-3
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tuohy, Matt               12 Indian Hills                    4:39.50   10   
  2 McPhee, Tom               12 Indian Hills                    4:40.90    8   
  3 Cohane, Matt              11 Indian Hills                    4:43.80    6   
  4 Marshall, Kenny           11 Ridgewood                       4:44.30    4   
  5 Gee, Alex                 JR Paramus                         4:48.60    2   
  6 Gonzalez, Bryan           SR Hackensack                      4:50.70    1   
 
Event 23  Boys 4x400 Meter Relay Freedom-3
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ridgewood  'A'                                               3:37.90   10   
     1) Stadulis, Zach 10               2) Tai, Matt 9                    
     3) Miller, Jack 10                 4) Thurston, Michael 11           
  2 Indian Hills  'A'                                            3:39.40    8   
  3 Northern Highlands  'A'                                      3:40.20    6   
  4 Paramus  'A'                                                 3:43.70    4   
 
Event 24  Boys Shot Put Freedom-3
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Flight  1  
  1 Stewart, Demar            JR Hackensack                     49-02.25   10   
  2 Pastorius, Ben            12 Ridgewood                      43-02.50    8   
  3 Connor, Matt              SO Ramapo                         42-11.00    6   
  4 Watters, Marshall         JR Indian Hills                   42-08.00    4   
  5 Pradhanang, Arun          SR Paramus                        42-02.75    2   
  6 Benjamin, Matt            12 Ridgewood                      41-02.50    1   
 
Event 25  Boys Long Jump Freedom-3
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Smith, Tommy              JR Hackensack                     21-02.25   10   
  2 Katz, Jason               SR Ramapo                         20-11.00    8   
  3 Sidaros, Will                Indian Hills                   20-05.50    6   
  4 Pflueger, Daniel          JR Northern Highlan               19-06.25    4   
  5 Holleran, Brendan         SO Northern Highlan               19-02.00    2   
  6 Lorenc, Anthony              Indian Hills                   18-10.75    1   
  7 Rafferty, Phil            SR Paramus                        18-03.50  
 
Event 26  Boys Triple Jump Freedom-3
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Katz, Jason               SR Ramapo                         46-09.50   10   
  2 Smith, Tommy              JR Hackensack                     42-08.00    8   
  3 Proctor, John             JR Hackensack                     40-08.75    6   
  4 Punjabi, Armand           12 Ridgewood                      40-05.50    4   
  5 Moran, Liam               SR Northern Highlan               39-10.00    2   
  6 Monchek, Conor            JR Northern Highlan               39-05.00    1   
  7 Stadulis, Zach            10 Ridgewood                      38-10.00  
 
Event 27  Boys High Jump Freedom-3
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Pflueger, Daniel          JR Northern Highlan                5-10.00   10   
  2 Villa, Steven             SR Hackensack                     J5-08.00    6   
  2 Fahie, Jevaughn           SO Hackensack                      5-08.00    8   
  4 Delorenzo, Timothy        SO Northern Highlan                5-06.00    4   
  5 Harada, Ray               10 Ridgewood                       5-04.00    1.50
  5 Monchek, Daniel           FR Northern Highlan                5-04.00    1.50
 
Event 28  Boys Pole Vault Freedom-3
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fuerte, Greg              SO Paramus                       J11-00.00    8   
  1 Forbes, Michael           SR Hackensack                     11-00.00   10   
  3 Han, Alex                 JR Paramus                        J9-00.00    2.33
  3 Kim, Haggai               JR Paramus                        J9-00.00    2.33
  3 Bontoux, Luc              11 Ridgewood                       9-00.00    6   
  3 Lucas, Robert             JR Northern Highlan               J9-00.00    2.33
 -- Zaydan, Hamza             SO Hackensack                           NH  


Number of Elite performances: 28

ELITES


View Elite Details

Elite Athletes:
Kerin, Jack (Indian Hills,NJ)
Berry, Amarys (Hackensack,NJ)
Mcphee, Tom (Indian Hills,NJ)
Marshall, Kenny (Ridgewood,NJ)
Holster, Tom (Indian Hills,NJ)
Thurston, Michael (Ridgewood,NJ)
Smith, Tommy (Hackensack,NJ)
Stewart, Demar (Hackensack,NJ)
Katz, Jason (Ramapo,NJ)
Jeffers, Carleen (Ridgewood,NJ)
Pagano, Catherine (Northern Highlands,NJ)
Girls Relay (Northern Highlands,NJ)
Dec, Sara (Northern Highlands,NJ)
Parisi, Jaimie (Hackensack,NJ)
Long, Jade (Ridgewood,NJ)


Elite Performances:

DS STATE- G-55 07.30 Brzozowski, Lauren, 12, Ramapo
G-55H 08.40 Brzozowski, Katherine, 12, Ramapo
DS STATE- G-55H 08.60 Lynch, Dana, 12, Hackensack
DS STATE- G-55H 08.90 Mckeon, Katie, 12, Ridgewood
G-3200 10:47.50 Pagano, Catherine, 12, Northern Highlan
G-3200 10:56.50 Jeffers, Carleen, 12, Ridgewood
G-800 2:14.60 Pagano, Catherine, 12, Northern Highlan
DS STATE- G-400 59.40 Brzozowski, Lauren, 12, Ramapo
DS STATE- G-200 26.10 Brzozowski, Lauren, 12, Ramapo
DS STATE- G-200 27.00 Dimartino, Lily, , Indian Hills
DS STATE- G-4x400 4:06.60 Girls Relay, , Northern Highlands
G-SP 44'9.5 Berry, Amarys, 11, Hackensack
DS STATE- G-SP 35'4.0 Parisi, Jaimie, 11, Hackensack
DS STATE- G-SP 34'5.25 Dec, Sara, 12, Northern Highlan
DS STATE- G-TJ 33'4.0 Long, Jade, 12, Ridgewood
DS STATE- B-55 06.60 Grant, Kobi, 10, Ridgewood
DS STATE- B-55 06.70 Garvin, Jelani Ray, 12, Northern Highlan
DS STATE- B-55 06.70 Florio, Michael, 12, Northern Highlan
DS STATE- B-55H 08.00 Sidaros, Will, , Indian Hills
DS STATE- B-3200 9:49.40 Mcphee, Tom, 12, Indian Hills
DS STATE- B-3200 9:53.90 Holster, Tom, 10, Indian Hills
DS STATE- B-3200 9:58.20 Marshall, Kenny, 11, Ridgewood
DS STATE- B-800 1:59.30 Thurston, Michael, 11, Ridgewood
DS STATE- B-800 2:00.70 Kerin, Jack, , Indian Hills
DS STATE- B-SP 49'2.25 Stewart, Demar, 11, Hackensack
DS STATE- B-LJ 21'2.25 Smith, Tommy, 11, Hackensack
B-TJ 46'9.5 Katz, Jason, 12, Ramapo
DS STATE- B-TJ 42'8.0 Smith, Tommy, 11, Hackensack

Number of Elite performances: 6
Number of DS State performances: 22

MORE MEETS

 

© RunnerSpace.com, all rights reserved Privacy Policy Terms Help About
United State