Meet Name: OH D1 Northeast District - Cortland
Meet Date: 2015-10-24
Meet Location: Trumball County Fairgrounds - Warren,OH





Results



DyeStat US Top 100 Elite performances in Blue.
Dyestat State performances in Red

 Lakeview High School -OH                                    HY-TEK's Meet Manager
                       Northeast Ohio District - 10/24/2015                       
                            Trumbull Couty Fairgrounds                            
                               Last Completed Event                               
 
Event 1  Girls 5k Run CC Division I
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Olivia Howell              9 Solon                   5:59.0   18:35.17    1   
  2 Louiza Wise               12 Solon                   5:59.4   18:36.60    2   
  3 Rachel Banks              12 Chardon                 6:04.2   18:51.37    3   
  4 Mikaylie Park             11 Chardon                 6:07.5   19:01.74    4   
  5 Hailey Erkkila            10 Solon                   6:12.8   19:18.23    5   
  6 Samantha Grohe            11 Aurora                  6:14.6   19:23.77    6   
  7 Denali Selent              9 Chardon                 6:22.0   19:46.60    7   
  8 Olivia Grohe              11 Aurora                  6:23.8   19:52.40    8   
  9 Kaylie Murray             12 Roosevelt               6:24.2   19:53.60    9   
 10 Casey Zaitzew             10 Boardman                6:26.1   19:59.35   10   
 11 Korrin Spurlock           10 Roosevelt               6:28.0   20:05.32   11   
 12 Elsa Mabey                 9 Solon                   6:28.0   20:05.43   12   
 13 Madeline Schmitt           9 Aurora                  6:28.3   20:06.16   13   
 14 Elizabeth Keller           9 Aurora                  6:31.5   20:16.17   14   
 15 Rachel Lannon             12 Chardon                 6:32.7   20:19.99   15   
 16 Jessica Krebs             10 Chardon                 6:32.9   20:20.69   16   
 17 Katy Fellenstein           9 Aurora                  6:34.4   20:25.29   17   
 18 Emma Urbic                12 Chardon                 6:35.0   20:27.16   18   
 19 Emily Hansen              11 Solon                   6:37.9   20:36.09   19   
 20 Kaitlin McGrath           11 Kenston                 6:38.5   20:37.96   20   
 21 Gabriela Salvini          11 Kenston                 6:40.9   20:45.46   21   
 22 Abbie Volpone             11 Lakeside                6:41.4   20:46.94        
 23 Savanna Wills             10 Roosevelt               6:42.4   20:50.16   22   
 24 Paige Palmer              11 Kenston                 6:44.9   20:57.75   23   
 25 Kristen van't Veer         9 Lakeside                6:45.2   20:58.86        
 26 Ashley Ventimiglia         9 Canfield                6:45.7   21:00.18   24   
 27 Holly Sparklin            10 Howland                 6:47.4   21:05.76   25   
 28 Sophia McGee               9 Boardman                6:47.7   21:06.44   26   
 29 Lexi Patz                 10 Roosevelt               6:47.8   21:06.93   27   
 30 Anna Snyder                9 Kenston                 6:50.3   21:14.65   28   
 31 Raquel Markulin           11 Canfield                6:51.1   21:16.96   29   
 32 Andrea Rengers            11 Kenston                 6:52.2   21:20.42   30   
 33 Julia Magliocca            9 Canfield                6:52.5   21:21.58   31   
 34 Pauline Povitsky          10 Solon                   6:52.6   21:21.91   32   
 35 Maddie Reuschling         11 Howland                 6:53.0   21:23.14   33   
 36 Brynn Sesny                9 Aurora                  6:53.3   21:23.79   34   
 37 Zoe Cavoulas              10 Canfield                6:53.8   21:25.46   35   
 38 Marissa Sesny             10 Aurora                  6:54.7   21:28.42   36   
 39 Tori Pacheco              12 Canfield                6:55.0   21:29.36   37   
 40 Mackenzie Pensyl          12 Roosevelt               6:55.7   21:31.34   38   
 41 Jessica Goist             10 Austintown-Fitch        6:55.7   21:31.36   39   
 42 Kylie Vestal              11 Austintown-Fitch        6:56.7   21:34.53   40   
 43 Emily Evans               11 Boardman                6:57.0   21:35.42   41   
 44 Lauren Lance              12 Kenston                 6:57.0   21:35.55   42   
 45 Breanna Laverie           11 Austintown-Fitch        6:57.7   21:37.68   43   
 46 Vivian Jiang              10 Solon                   6:58.3   21:39.35   44   
 47 Theresa Wasylychyn         9 Canfield                6:59.4   21:42.92   45   
 48 Emma Luther               11 Chardon                 6:59.7   21:43.71   46   
 49 Abbey Evans               11 Boardman                7:01.7   21:50.19   47   
 50 Arianna Iosue              9 Kenston                 7:02.7   21:53.11   48   
 51 Emily Warhol               9 Boardman                7:02.9   21:53.90   49   
 52 Caitlin Wagner            10 Austintown-Fitch        7:03.0   21:54.21   50   
 53 Dianna Yeager             12 Austintown-Fitch        7:03.5   21:55.72   51   
 54 Paige Scott               12 Roosevelt               7:04.8   21:59.60   52   
 55 Macy Potts                 9 Boardman                7:07.9   22:09.43   53   
 56 Lily Young                10 Roosevelt               7:08.8   22:12.16   54   
 57 Jenny McClune             12 Canfield                7:11.5   22:20.48   55   
 58 Samantha Sperry           12 Warren G Harding        7:11.8   22:21.36        
 59 Diamond Thomas            11 Austintown-Fitch        7:17.2   22:38.08   56   
 60 Kelly Hofmann             10 Austintown-Fitch        7:17.9   22:40.30   57   
 61 Emily Krafcik             12 Howland                 7:22.9   22:55.90   58   
 62 Caitlyn Hadley            11 Boardman                7:23.3   22:57.01   59   
 63 Gariana Bercheni          12 Warren G Harding        7:31.1   23:21.23        
 64 Lauren Walls              12 Howland                 7:32.6   23:26.15   60   
 65 Kristen Manyo             11 Lakeside                7:38.2   23:43.47        
 66 Ka'Rina Mallory           10 Warren G Harding        7:49.3   24:17.87        
 67 Kaitlyn Sforza            11 Howland                 7:54.6   24:34.43   61   
 68 Malina Mitchell           10 Bedford                 7:59.2   24:48.69        
 69 Sydney Angel              10 Maple Hts.              9:34.4   29:44.41        
 70 Taylor Hopkins            11 Howland                10:51.5   33:44.04   62   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Solon                        39    1    2    5   12   19   32   44           
      Total Time:  1:37:11.52                                                     
         Average:    19:26.31                                                     
   2 Chardon                      45    3    4    7   15   16   18   46           
      Total Time:  1:38:20.39                                                     
         Average:    19:40.08                                                     
   3 Aurora                       58    6    8   13   14   17   34   36           
      Total Time:  1:40:03.79                                                     
         Average:    20:00.76                                                     
   4 Roosevelt                   107    9   11   22   27   38   52   54           
      Total Time:  1:43:27.35                                                     
         Average:    20:41.47                                                     
   5 Kenston                     122   20   21   23   28   30   42   48           
      Total Time:  1:44:56.24                                                     
         Average:    20:59.25                                                     
   6 Canfield                    156   24   29   31   35   37   45   55           
      Total Time:  1:46:33.54                                                     
         Average:    21:18.71                                                     
   7 Boardman                    173   10   26   41   47   49   53   59           
      Total Time:  1:46:25.30                                                     
         Average:    21:17.06                                                     
   8 Austintown-Fitch            223   39   40   43   50   51   56   57           
      Total Time:  1:48:33.50                                                     
         Average:    21:42.70                                                     
   9 Howland                     237   25   33   58   60   61   62                
      Total Time:  1:53:25.38                                                     
         Average:    22:41.08                                                     


 Lakeview High School -OH                                    HY-TEK's Meet Manager
                       Northeast Ohio District - 10/24/2015                       
                            Trumbull Couty Fairgrounds                            
                               Last Completed Event                               
 
Event 2  Boys 5k Run CC Division I
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 Danny Cohen               11 Solon                   4:59.7   15:31.14    1   
  2 J.P. Trojan               12 University School       5:00.6   15:33.82    2   
  3 Joe Riordan               11 Solon                   5:05.8   15:49.82    3   
  4 Matt Rozic                12 Austintown-Fitch        5:13.7   16:14.53    4   
  5 Craig Schumacher          12 Austintown-Fitch        5:14.8   16:18.05    5   
  6 Mark Shannon              10 Solon                   5:14.9   16:18.10    6   
  7 Nick Gannon               12 University School       5:14.9   16:18.11    7   
  8 Chantz Visse              10 Solon                   5:15.8   16:20.95    8   
  9 Chase Kern                12 Canfield                5:17.0   16:24.82    9   
 10 Josh Metzung              11 Chardon                 5:17.5   16:26.27   10   
 11 Nate Kawalec              10 Chardon                 5:17.9   16:27.63   11   
 12 Tyler Cooper              12 Kenston                 5:18.2   16:28.58   12   
 13 Andrew Green              12 Austintown-Fitch        5:18.8   16:30.20   13   
 14 Ethan Schwendeman         12 Boardman                5:20.8   16:36.59   14   
 15 Jakob McConnell            9 Kenston                 5:20.9   16:36.76   15   
 16 Logan Esper                9 Solon                   5:21.1   16:37.42   16   
 17 Chris Butler              11 Boardman                5:22.7   16:42.42   17   
 18 Sam Markel                10 Kenston                 5:22.8   16:42.73   18   
 19 Drew Sanders              12 Kenston                 5:23.7   16:45.45   19   
 20 Max Gross                 11 Solon                   5:25.6   16:51.51   20   
 21 Connor Dotson             12 Howland                 5:27.0   16:55.76   21   
 22 Alec Drabish              12 Solon                   5:27.2   16:56.57   22   
 23 Kyle Flowers              10 Lakeside                5:27.8   16:58.22   23   
 24 Jack Kawalec              12 Chardon                 5:28.0   16:59.03   24   
 25 Ethan Neff                11 Howland                 5:28.2   16:59.69   25   
 26 Emanual Fetene            12 University School       5:28.6   17:00.95   26   
 27 Nathan Hadley             12 Boardman                5:28.8   17:01.48   27   
 28 Ben Targove               11 Canfield                5:29.3   17:03.00   28   
 29 Tyler Harigan             11 Howland                 5:29.5   17:03.44   29   
 30 Kyle silk                  9 Kenston                 5:29.8   17:04.49   30   
 31 Giovanni Copploe           9 Canfield                5:30.0   17:05.10   31   
 32 Matt Morris               12 Chardon                 5:30.2   17:05.67   32   
 33 Anthony Linert            12 Austintown-Fitch        5:30.7   17:07.20   33   
 34 Christian Davis            9 Austintown-Fitch        5:30.7   17:07.38   34   
 35 Evan Sanders              11 Kenston                 5:32.4   17:12.51   35   
 36 Vincent Mauri              9 Howland                 5:32.8   17:13.76   36   
 37 Kevin Robinson            12 Kenston                 5:34.1   17:17.97   37   
 38 Ethan Saxey               11 Austintown-Fitch        5:36.4   17:25.17   38   
 39 Reid Banbury              11 University School       5:38.3   17:30.85   39   
 40 Mitchell Keeney           11 Chardon                 5:39.4   17:34.20   40   
 41 Duncan Hamilton           11 Howland                 5:40.6   17:38.15   41   
 42 Robert Taylor              9 Aurora                  5:40.8   17:38.78   42   
 43 Nick DiGiacomo            11 Boardman                5:41.0   17:39.41   43   
 44 Mark Watkins              10 Canfield                5:41.3   17:40.36   44   
 45 Akshat Chowksey           10 University School       5:42.7   17:44.74   45   
 46 Joe Pearce                11 Chardon                 5:44.3   17:49.54   46   
 47 Mark Moradian             10 Boardman                5:45.8   17:54.22   47   
 48 Brian Horton               9 Chardon                 5:48.2   18:01.71   48   
 49 Nathaniel Ams             11 Boardman                5:48.6   18:02.89   49   
 50 David Meredith            11 Aurora                  5:49.8   18:06.51   50   
 51 Ryan Dippolito            10 Austintown-Fitch        5:50.3   18:08.33   51   
 52 Adam Tropper              11 University School       5:52.8   18:16.04   52   
 53 William Eisen              9 Howland                 5:53.3   18:17.41   53   
 54 Matthew Peluso            11 Aurora                  5:53.8   18:19.12   54   
 55 Connor Brown              10 Aurora                  5:54.5   18:21.39   55   
 56 Cory McGRUGHY             11 Maple Hts.              5:55.6   18:24.75   56   
 57 Jackson Roberts           10 Roosevelt               5:55.9   18:25.73   57   
 58 Adam Deeley               12 Boardman                5:56.8   18:28.26   58   
 59 Dominic Roberto           12 Aurora                  5:57.2   18:29.58   59   
 60 Jaylen Womack             11 Maple Hts.              5:57.9   18:31.89   60   
 61 Brandon Gregory           10 Howland                 5:59.7   18:37.51   61   
 62 Nick Casey                10 Lakeside                6:00.0   18:38.23   62   
 63 Will Johnson              12 University School       6:00.4   18:39.63   63   
 64 Manny Lopez               11 Maple Hts.              6:01.3   18:42.52   64   
 65 Kolt Ernst                11 Lakeside                6:03.2   18:48.38   65   
 66 Alex Farrell              10 Roosevelt               6:03.7   18:49.80   66   
 67 Jack Brown                12 Aurora                  6:04.6   18:52.79   67   
 68 Damon Szakacs             11 Roosevelt               6:05.0   18:53.80   68   
 69 Daniel Sylak              12 Canfield                6:06.4   18:58.17   69   
 70 Christian Ledet           10 Roosevelt               6:06.8   18:59.54   70   
 71 Maverick Rose             10 Lakeside                6:06.9   18:59.72   71   
 72 Zachary Jenkins           11 Aurora                  6:08.5   19:04.90   72   
 73 Donovan Cardy              9 Roosevelt               6:14.4   19:23.10   73   
 74 Slava Lefoer              12 Canfield                6:17.1   19:31.53   74   
 75 Adonis Pugh               11 Maple Hts.              6:18.5   19:35.74   75   
 76 Andrew Herman             12 Roosevelt               6:19.2   19:38.08   76   
 77 Tristan Cecil             12 Lakeside                6:21.2   19:44.22   77   
 78 Isaiah Thornton           10 Maple Hts.              6:21.2   19:44.30   78   
 79 Perkins Pringle           10 Roosevelt               6:21.3   19:44.38   79   
 80 Anthony Golen             12 Lakeside                6:22.8   19:49.29   80   
 81 Aaron Needham              9 Bedford                 6:24.2   19:53.63        
 82 Tyler Napolitano          11 Canfield                6:25.2   19:56.57   81   
 83 Dezmond Harvey            10 Warren G Harding        6:45.8   21:00.56        
 84 Zion Kristoff             11 Maple Hts.              6:59.1   21:41.89   82   
 85 Ron Bright                11 Maple Hts.              7:03.5   21:55.54   83   
 86 Josh Shelton-Bell         11 Bedford                 7:14.0   22:28.23        
 87 Ayden Handrich            10 Bedford                 7:19.1   22:44.10        
 88 Adam Bryski               11 Lakeside                7:26.1   23:05.72   84   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Solon                        34    1    3    6    8   16   20   22           
      Total Time:  1:20:37.43                                                     
         Average:    16:07.49                                                     
   2 Austintown-Fitch             89    4    5   13   33   34   38   51           
      Total Time:  1:23:17.36                                                     
         Average:    16:39.48                                                     
   3 Kenston                      94   12   15   18   19   30   35   37           
      Total Time:  1:23:38.01                                                     
         Average:    16:43.61                                                     
   4 Chardon                     117   10   11   24   32   40   46   48           
      Total Time:  1:24:32.80                                                     
         Average:    16:54.56                                                     
   5 University School           119    2    7   26   39   45   52   63           
      Total Time:  1:24:08.47                                                     
         Average:    16:49.70                                                     
   6 Boardman                    148   14   17   27   43   47   49   58           
      Total Time:  1:25:54.12                                                     
         Average:    17:10.83                                                     
   7 Howland                     152   21   25   29   36   41   53   61           
      Total Time:  1:25:50.80                                                     
         Average:    17:10.16                                                     
   8 Canfield                    181    9   28   31   44   69   74   81           
      Total Time:  1:27:11.45                                                     
         Average:    17:26.29                                                     
   9 Aurora                      260   42   50   54   55   59   67   72           
      Total Time:  1:30:55.38                                                     
         Average:    18:11.08                                                     
  10 Lakeside                    298   23   62   65   71   77   80   84           
      Total Time:  1:33:08.77                                                     
         Average:    18:37.76                                                     
  11 Maple Hts.                  333   56   60   64   75   78   82   83           
      Total Time:  1:34:59.20                                                     
         Average:    18:59.84                                                     
  12 Roosevelt                   334   57   66   68   70   73   76   79           
      Total Time:  1:34:31.97                                                     
         Average:    18:54.40                                                     


Number of Elite performances: 18

ELITES


View Elite Details

Elite Athletes:
Kern, Chase (Canfield,OH)
Cohen, Dan (Solon,OH)
Cooper, Tyler (Chagrin Falls,OH)
Trojan, J.P. (University School,OH)
Riordan, Joe (Solon,OH)
Rozic, Matt (Austintown-Fitch,OH)
Schumacher, Craig (Austintown-Fitch,OH)
Gannon, Nick (University School,OH)
Visse, Chantz (Solon,OH)
Shannon, Mark (Solon,OH)
Kawalec, Nate (Chardon,OH)
Metzung, Josh (Chardon,OH)
Wise, Louiza (Solon,OH)
Banks, Rachel (Chardon,OH)
Grohe, Samantha (Aurora,OH)
Erkkila, Hailey (Solon,OH)
Howell, Olivia (Solon,OH)
Park, Mikaylie (Chardon,OH)


Elite Performances:

G-5k_XC 18:35.17 Howell, Olivia , 9, Solon
G-5k_XC 18:36.60 Wise, Louiza , 12, Solon
G-5k_XC 18:51.37 Banks, Rachel , 12, Chardon
DS STATE- G-5k_XC 19:01.74 Park, Mikaylie , 11, Chardon
DS STATE- G-5k_XC 19:18.23 Erkkila, Hailey , 10, Solon
DS STATE- G-5k_XC 19:23.77 Grohe, Samantha , 11, Aurora
B-5k_XC 15:31.14 Cohen, Danny , 11, Solon
B-5k_XC 15:33.82 Trojan, J.P. , 12, University School
B-5k_XC 15:49.82 Riordan, Joe , 11, Solon
DS STATE- B-5k_XC 16:14.53 Rozic, Matt , 12, Austintown-Fitch
DS STATE- B-5k_XC 16:18.05 Schumacher, Craig , 12, Austintown-Fitch
DS STATE- B-5k_XC 16:18.10 Shannon, Mark , 10, Solon
DS STATE- B-5k_XC 16:18.11 Gannon, Nick , 12, University School
DS STATE- B-5k_XC 16:20.95 Visse, Chantz , 10, Solon
DS STATE- B-5k_XC 16:24.82 Kern, Chase , 12, Canfield
DS STATE- B-5k_XC 16:26.27 Metzung, Josh , 11, Chardon
DS STATE- B-5k_XC 16:27.63 Kawalec, Nate , 10, Chardon
DS STATE- B-5k_XC 16:28.58 Cooper, Tyler , 12, Kenston

Number of Elite performances: 6
Number of DS State performances: 12

MORE MEETS

 

© RunnerSpace.com, all rights reserved Privacy Policy Terms Help About
United State