Meet Name: AL 1A/2A State Meet
Meet Date: 2015-11-14
Meet Location: Oakville Indian Mounds, Moulton,AL





Results



DyeStat US Top 100 Elite performances in Blue.
Dyestat State performances in Red


   Xpress Timing - Contractor License  Hy-Tek's MEET MANAGER  12:47 PM  11/14/2015  Page 1   
   AHSAA State XC Championships 2015   
   Oakville Indian Mounds XC Course  - 11/14/2015   
   Results
   
Event 7  Girls 5k Run CC 1-2A   
=======================================================================   
    Name                    Year School                  Finals  Points   
=======================================================================   
Results - Women   
  1 Ivy Edge                   9 St Bernard            19:30.61    1   
  2 Leahrose Mami             10 St Bernard            19:43.70    2   
  3 Ally Amerson               8 Hatton                20:08.84    3   
  4 Maddie Hoaglund           11 Westminster           20:21.27    4   
  5 Sarah Kate Lipperd        10 Westminster           20:33.56    5   
  6 Jaden Edge                11 St Bernard            20:36.06    6   
  7 Mary Allen Murray          9 Altamont              20:38.45    7   
  8 Anna Pitts                11 Holy Spirit           20:41.39    8   
  9 Amber Richardson          12 Whitesburg C          20:45.66    9   
 10 Camryn Neal               11 Westminster           20:46.56   10   
 11 Marie Rasmussen            9 Providence C          20:47.86   11   
 12 Ashleigh White             9 Cold Springs          20:54.75   12   
 13 Hannah Richburg            8 Westminster           20:56.59   13   
 14 Alyssa Jackson             8 Cold Springs          20:57.71   14   
 15 Kaelyn Horn               10 St. Luke's E          21:14.09   
 16 Sara Baugh                12 Woodville             21:16.76   
 17 Halle Grace Phillips       9 Hatton                21:19.68   15   
 18 Adrian Smith               9 St Bernard            21:34.49   16   
 19 Hallie Porterfield         7 Westminster           21:35.93   17   
 20 Grace Crim                 7 Providence C          21:37.12   18   
 21 Baylee Romine             12 Athens Bible School   21:40.94   19   
 22 Lillian Bradford           9 Athens Bible School   21:44.45   20   
 23 Brooke Crider              8 Cold Springs          21:55.96   21   
 24 Morgan White               8 Westminster           21:57.07   22   
 25 Shelby Barnes             10 Flomaton              22:05.64   
 26 Lizbeth Medina             8 St Bernard            22:08.44   23   
 27 Claire Sanders             8 St Bernard            22:13.04   24   
 28 Anna Sapp                  7 Hatton                22:14.40   25   
 29 Mary Kate Sapp             8 Hatton                22:15.47   26   
 30 Emily Renfrow             11 Vina High School      22:23.94   
 31 Bailey Weber              12 Meek                  22:24.62   
 32 Juliet Cabraja             7 Altamont              22:25.92   27   
 33 Bay Stackpole              7 Altamont              22:26.27   28   
 34 Leiara Cottingham          9 Decatur Heri          22:29.04   
 35 Grace Thompson            11 Mobile Christian      22:32.80   
 36 Bailey Steadman           11 Hatton                22:34.89   29   
 37 Sam Misischia             11 Houston Academy       22:36.84   30   
 38 Emily Pierce               9 Whitesburg C          22:44.13   31   
 39 Shawna Sherbert            8 Fayetteville School   22:46.79   
 40 Megan Rasmussen           12 Providence C          22:47.08   32   
 41 Katelyn Cowie             11 St Bernard            22:48.81   33   
 42 Sadie Terry                8 Cold Springs          22:50.60   34   
 43 Sarah Tarwater            12 Whitesburg C          22:55.05   35   
 44 Rachel Faulk              10 Westminster           22:57.33   36   
 45 Ezra Patrick              12 Holy Spirit           23:04.81   37   
 46 Marigrace Wilson          12 Cedar Bluff           23:04.90   38   
 47 Zoe Garcia                12 Asbury                23:09.41   39   
 48 Alondra Aranda             8 Hatton                23:11.70   40   
 49 Camilla Lemons            10 Westminster           23:14.98   
 50 Journey Sutton             8 Hatton                23:18.21   41   
 51 Eva Barck                 10 St Bernard            23:20.60   
 52 Suzie Dixon                9 St. Luke's E          23:22.05
 53 Abi Burrow                 9 Cold Springs          23:23.73   42   
 54 Shelby Wales              11 Fayetteville School   23:27.72   
 55 Anna Faulk                10 St Bernard            23:30.88   
 56 Sophie Petrovic            9 Holy Spirit           23:30.92   43   
 57 Julianne Wilson            8 Cedar Bluff           23:38.63   44   
 58 Dacy Eskridge              7 Hatton                23:40.63   
 59 Kate Pitts                11 Holy Spirit           23:40.75   45   
 60 Bailey West               12 Cold Springs          23:50.99   46   
 61 Madison Patel              7 Houston Academy       23:54.55   47   
 62 Isabella Fernandez        12 Houston Academy       24:03.00   48   
 63 Addison Musgrove           7 Kinston High School   24:04.38   
 64 Dru Bradford               7 Hatton                24:05.69   
 65 Anna Belle Humphres        9 Vina High School      24:06.37   
 66 Anna Persell              11 Athens Bible School   24:06.45   49   
 67 Rachel Haynes             10 Cold Springs          24:09.49   50   
 68 Camryn Crider              9 Cold Springs          24:17.86   
 69 Amrita Lakhanpal           9 Altamont              24:18.31   51   
 70 Olivia Brookins           10 Westminster           24:21.09   
 71 Emma Bishop                7 Cedar Bluff           24:23.49   52   
 72 Catherine Collier         12 Providence C          24:23.93   53   
 73 Hali Parker                7 Providence C          24:24.64   54   
 74 Morgan Matz               11 St Bernard            24:26.41   
 75 Elizabeth Baty            10 Vina High School      24:28.39   
 76 Sofia Gaitan-Wolfe         8 Altamont              24:30.09   55   
 77 Annelise Barron            7 Providence C          24:34.74   56   
 78 Lillie Clements            8 Whitesburg C          24:36.10   57   
 79 Hannah Hayes               9 Athens Bible School   24:36.54   58   
 80 Rachel Johnson            11 Section High School   24:44.23   
 81 Kayla Melton               9 Mobile Christian      24:49.86   
 82 Presley Whitten            8 Faith Christian       24:56.88   
 83 Caroline Brooks            7 Altamont              25:00.91   59   
 84 Laura Lacy Gardner         9 Altamont              25:04.32   60   
 85 Anna Hoyt                  9 Altamont              25:05.47   
 86 Mary Carolyn Sink          7 Altamont              25:06.42   
 87 Grace Walters              8 Asbury                25:14.12   61   
 88 Kaylee Saint               8 Skyline High School   25:29.44   
 89 Sydney Souder             11 Cedar Bluff           25:33.04   62   
 90 Erin Taylor               12 Houston Academy       25:43.97   63   
 91 Delilah Price             12 Cedar Bluff           25:44.28   64   
 92 Hali Garcia               11 Asbury                25:44.58   65   
 93 Kinley Campbell            9 Cold Springs          25:49.41   
 94 Haley Bellew              10 Gaston                25:55.11   
 95 Ella Edwards               8 Shoals Christian      25:58.95   
 96 Kelsey White               9 Holy Spirit           25:58.99   66   
 97 Stella Holt               10 Holy Spirit           26:03.76   67   
 98 Emma Reaves                9 Mars Hill Bible       26:41.90   
 99 MaryCaroline Alford       12 Houston Academy       26:49.28   68   
100 Rebecca Thompson          12 Westminster           26:56.65   
101 Emma Jenne                10 Houston Academy       26:59.89   69   
102 Jessica Brown              7 Section High School   27:04.03   
103 Olivia Smith               8 Providence C          27:04.44   70   
104 Elizabeth Brennan          8 Altamont              27:10.42   
105 Lydia Maxwell              8 Providence C          27:17.04   
106 Allison Prince             7 Whitesburg C          27:22.80   71   
107 Madison Allen              9 Cedar Bluff           27:23.85   72
108 Ali Burleson               7 Cold Springs          27:27.26   
109 Marilyn Sample            10 Decatur Heri          27:28.68   
110 Abigail Meza              12 Cedar Bluff           27:40.08   73   
111 Marty Maggi                9 Holy Spirit           28:00.40   74   
112 Erin Taylor                9 Athens Bible School   28:06.92   75   
113 Diamonds Moore            11 Cedar Bluff           28:12.51   
114 Nadia Morales              9 Asbury                28:13.34   76   
115 Destinie Grace            12 Cedar Bluff           28:25.04   
116 Chidimma Ailonu            9 Holy Spirit           28:47.48   
117 Alexis Morrison           11 Providence C          29:01.77   
118 Loren Rahn                 8 Asbury                29:15.32   77   
119 Eva Altman                 7 Holy Spirit           29:15.43   
120 Anna Grimes                9 Asbury                30:01.30   78   
121 Hailey Cook                9 Asbury                30:21.92   79   
122 Beth Romine               10 Athens Bible School   30:28.99   80   
123 Estefani Cervantes        12 Asbury                30:40.98   
 
                                   Team Scores   
=================================================================================   
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9   
=================================================================================   
Results - Women   
   1 St Bernard                   48    1    2    6   16   23   24   33   
      Total Time:  1:43:33.30   
         Average:    20:42.66   
   2 Westminster School at Oak    49    4    5   10   13   17   22   36   
      Total Time:  1:44:13.91   
         Average:    20:50.79   
   3 Hatton                       98    3   15   25   26   29   40   41   
      Total Time:  1:48:33.28   
         Average:    21:42.66   
   4 Cold Springs                123   12   14   21   34   42   46   50   
      Total Time:  1:50:02.75   
         Average:    22:00.55   
   5 Providence Christian Scho   168   11   18   32   53   54   56   70   
      Total Time:  1:54:00.63   
         Average:    22:48.13   
   6 Altamont                    168    7   27   28   51   55   59   60   
      Total Time:  1:54:19.04   
         Average:    22:51.81   
   7 Holy Spirit Catholic High   199    8   37   43   45   66   67   74   
      Total Time:  1:56:56.86   
         Average:    23:23.38   
   8 Whitesburg Christian Acad   203    9   31   35   57   71   
      Total Time:  1:58:23.74   
         Average:    23:40.75   
   9 Athens Bible School         221   19   20   49   58   75   80   
      Total Time:  2:00:15.30   
         Average:    24:03.06    
  10 Houston Academy             256   30   47   48   63   68   69   
      Total Time:  2:03:07.65   
         Average:    24:37.53   
  11 Cedar Bluff                 260   38   44   52   62   64   72   73   
      Total Time:  2:02:24.34   
         Average:    24:28.87   
  12 Asbury                      318   39   61   65   76   77   78   79   
      Total Time:  2:11:36.77   
         Average:    26:19.36   


Event 10  Boys 5k Run CC 1-2A   
=======================================================================   
    Name                    Year School                  Finals  Points   
=======================================================================   
Results - Men   
  1 Dylan Pausic              12 Shades Mount          16:20.40   
  2 Casey Guthery             11 St Bernard            16:41.54    1   
  3 C.J. Lang                 10 Cold Springs          16:50.85    2   
  4 Kramer Crider             12 Cold Springs          16:51.84    3   
  5 Jared Stanley             11 Cold Springs          17:13.27    4   
  6 Nicolas Ulrich             8 Athens Bible School   17:18.89   
  7 Christian Poag            12 Covenant Christian    17:20.28   
  8 Nick Dailey               11 Whitesburg C          17:33.15    5   
  9 Spencer Skidmore             Altamont              17:36.04    6   
 10 Mason Harris               9 Cold Springs          17:36.88    7   
 11 Jacob McNeal              12 Whitesburg C          17:39.00    8   
 12 Carson Daugherty           9 Houston Academy       17:43.62    9   
 13 Steven Mami               12 St Bernard            17:45.37   10   
 14 Kagen Sutton              10 Hatton                17:46.95   11   
 15 Brian Bradford            12 Falkville             17:50.54   12   
 16 William Sciaroni          12 St Bernard            17:53.88   13   
 17 Ridge Harrison             7 Hatton                17:54.77   14   
 18 Blake Bradford            12 Falkville             18:00.66   15   
 19 Robert Woodall             8 Providence Chris      18:01.66   
 20 Austin Burwell            12 Cold Springs          18:02.03   16   
 21 Trentan Williams           9 Cold Springs          18:03.64   17   
 22 Kaleb Wilkins             12 Hatton                18:08.22   18   
 23 Dylan Mardis              11 Hatton                18:08.99   19   
 24 Asher Desai                9 Altamont              18:11.11   20   
 25 Marco Tona                11 St Bernard            18:11.94   21   
 26 Andrew Sweeney            10 St Bernard            18:17.01   22   
 27 Ross Johnson              12 Woodville             18:18.56   
 28 Duane Hamby               11 Flomaton              18:19.58   23   
 29 Marshall Rosenhoover      10 St Bernard            18:21.34   24   
 30 Jonathan Collett           8 Cold Springs          18:22.38   25   
 31 Will Woods                11 Marion County         18:24.43   
 32 Gabe Jackson               9 Whitesburg C          18:27.93   26   
 33 Caleb Guthery              8 St Bernard            18:29.67   27   
 34 Jared Hunt                12 Whitesburg C          18:31.82   28   
 35 Josh Pelham                9 Asbury                18:32.66   29   
 36 Pierce Moffett            10 Westminster           18:34.96   30   
 37 Isaias Robles             11 St Bernard            18:36.25   
 38 Callen Bone               12 Faith Christian       18:36.43   
 39 Jack Sills                11 Faith Christian       18:38.67   
 40 Kevin Meeks               10 Flomaton              18:38.85   31   
 41 Colt Montgomery           12 Hatton                18:40.93   32   
 42 Troy Saint                10 Skyline High School   18:44.08   33   
 43 Hunter Wright              7 Westminster           18:45.23   34   
 44 Clark Dunn                11 Whitesburg C          18:48.62   35   
 45 Campbell Lemons            8 Westminster           18:49.02   36   
 46 Michael Moore             10 Holy Spirit           18:50.30   37   
 47 Britt Hopson              12 Shoals Christian      18:51.40   
 48 Nate Giffin               12 St Bernard            18:52.85   
 49 Jacob Carrell             12 Westminster           18:53.40   38   
 50 Drake Hamilton            12 Falkville             18:54.16   39   
 51 Cole Callahan             10 Westminster           18:54.54   40   
 52 Jacob Lee                 10 Cold Springs          18:54.69   
 53 Jesse Borden              10 Hatton                18:59.36   41   
 54 Christian Alexander       11 Asbury                19:02.60   42   
 55 Mathieu Fuller            10 Holy Spirit           19:05.53   43   
 56 Cooper Reynolds              Westminster           19:11.01   44   
 57 Dustin Reaves             11 Flomaton              19:11.46   45   
 58 Chad Berryman             12 Hatton                19:12.85   46   
 59 Robert Luke               11 Altamont              19:15.35   47   
 60 Henry Pitts               11 Holy Spirit           19:18.02   48   
 61 Andrew Tamburin            9 Houston Academy       19:19.88   49   
 62 Nicholas Dulaney          11 Houston Academy       19:21.19   50   
 63 Samuel Smith              10 Providence Chris      19:22.69   
 64 William Denniston          9 Altamont              19:23.00   51   
 65 Jose Meza                 10 Falkville             19:26.92   52   
 66 Aaron Spurger              8 Cold Springs          19:28.02   
 67 Jake Ange                  8 Whitesburg C          19:28.34   53   
 68 Christopher Tamburin       9 Houston Academy       19:31.10   54   
 69 Jacob Petruccelli         10 Holy Spirit           19:31.15   55   
 70 Robert Denniston          12 Altamont              19:33.76   56   
 71 Ethan Custis               9 Altamont              19:35.45   57   
 72 Tyler Barringer           10 Hatton                19:35.59   
 73 George Alcantara          11 Altamont              19:45.08   58   
 74 Colin Thomas              12 Westminster           19:47.40   59   
 75 Will Thompson              9 Houston Academy       19:50.30   60   
 76 Tyler Belden              12 Providence Chris      19:55.58   
 77 Andrey Lanier             12 Shoals Christian      19:59.16   
 78 Justin Bullock            10 Skyline High School   19:59.33   61   
 79 Hayden Hammonds           11 Flomaton              20:01.90   62   
 80 Jack Wilson               11 Westminster           20:02.24   
 81 Daniel Miller             11 Providence Chris      20:02.34   
 82 Case Joel                  9 Athens Bible School   20:02.73   
 83 Nathan Olinger             8 Skyline High School   20:04.60   63   
 84 Mark Denman               10 Whitesburg C          20:05.45   64   
 85 Francisco Gonzalez        11 Asbury                20:06.93   65   
 86 Isaac Dollar               9 Asbury                20:10.27   66   
 87 Gunnar Smith               7 Houston Academy       20:10.98   67   
 88 Darian Sanders            10 Altamont              20:11.63   
 89 Tye Brown                 12 Covenant Christian    20:14.11   
 90 Josiah Gleason             9 Holy Spirit           20:15.69   68   
 91 Jairo Lopez                7 Hatton                20:17.34   
 92 Carter Mann               10 Providence Chris      20:20.55   
 93 Christopher Sampson        9 Providence Chris      20:26.67   
 94 Jalen Lee                 11 St Bernard            20:27.60   
 95 Will Grimmett              8 Cold Springs          20:33.43   
 96 Alex Moore                10 Holy Spirit           20:34.69   69   
 97 Peyton Sanders             8 Houston Academy       20:36.13   70   
 98 Ben Byard                 11 Whitesburg C          20:40.88   
 99 Nate Blakenship            8 Whitesburg C          20:41.92   
100 Tru Livaudais             10 Holy Spirit           20:42.22   71   
101 James Nelson                 Houston Academy       20:44.52   
102 Austin Colvin              9 Jefferson Ch          20:48.39   
103 Dylan Paterson            11 Flomaton              20:50.33   72   
104 Mack McCollum             12 Shades Mount          20:56.21   
105 Abraham Moreno            10 Holy Spirit           20:57.87   
106 Tre Williams              10 Cedar Bluff           20:57.89   
107 William Gardner           11 Altamont              20:58.73   
108 Garrett Cooper            11 Marion County         21:11.38   
109 Dustin Greenfield         10 Falkville             21:12.63   73   
110 Nathan Cuneo              11 Shades Mount          21:14.29   
111 Trent Wiley                7 Houston Academy       21:17.14   
112 Rodrigo Santez-Soriano     9 Asbury                21:20.45   74   
113 Hunter Sisk                9 Woodville             21:22.64   
114 Justin Cruz                8 Asbury                21:28.07   75   
115 Jacob Landram             11 Whitesburg C          21:31.10   
116 Juan Maurisio             11 Asbury                21:33.12   76   
117 Domoinque McCorkle        10 Cedar Bluff           21:33.43   
118 Clay Sampson              10 Asbury                21:43.45   
119 Judson Bullard             7 Holy Spirit           21:46.60   
120 Nick Greenfield           11 Falkville             21:46.97   77   
121 Elliot Chen               12 Altamont              21:47.96   
122 Dakota McGhee             10 Flomaton              21:49.38   78   
123 James Guest               12 Skyline High School   21:49.97   79   
124 Tripp Terry               11 Hatton                21:57.61   
125 Blaine Burbanks           10 Asbury                22:03.76   
126 William Vincent           12 Houston Academy       22:30.74   
127 Hank Utter                 7 Skyline High School   22:31.94   80   
128 Matthew Taylor            11 Asbury                22:51.04   
129 Conner White              12 Flomaton              23:58.30   81   
130 Franklin Wiggins          10 Flomaton              24:41.65   
131 Colton Qualls             11 Falkville             25:03.66   82   
132 Jackson Smith             10 Flomaton              26:31.08   
 
                                   Team Scores   
=================================================================================   
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9   
=================================================================================   
Results - Men   
   1 Cold Springs                 32    2    3    4    7   16   17   25   
      Total Time:  1:26:34.87   
         Average:    17:18.98   
   2 St Bernard                   67    1   10   13   21   22   24   27   
      Total Time:  1:28:49.74   
         Average:    17:45.95   
   3 Hatton                       94   11   14   18   19   32   41   46   
      Total Time:  1:30:39.86   
         Average:    18:07.98   
   4 Whitesburg Christian Acad   102    5    8   26   28   35   53   64   
      Total Time:  1:31:00.52   
         Average:    18:12.11   
   5 Westminster School at Oak   178   30   34   36   38   40   44   59   
      Total Time:  1:33:57.15   
         Average:    18:47.43   
   6 Altamont                    180    6   20   47   51   56   57   58   
      Total Time:  1:33:59.26   
         Average:    18:47.86    
   7 Falkville                   191   12   15   39   52   73   77   82   
      Total Time:  1:35:24.91   
         Average:    19:04.99   
   8 Houston Academy             222    9   49   50   54   60   67   70   
      Total Time:  1:35:46.09   
         Average:    19:09.22   
   9 Flomaton                    233   23   31   45   62   72   78   81   
      Total Time:  1:37:02.12   
         Average:    19:24.43   
  10 Holy Spirit Catholic High   251   37   43   48   55   68   69   71   
      Total Time:  1:37:00.69   
         Average:    19:24.14   
  11 Asbury                      276   29   42   65   66   74   75   76   
      Total Time:  1:39:12.91   
         Average:    19:50.59   
  12 Skyline High School         316   33   61   63   79   80   
      Total Time:  1:43:09.92   
         Average:    20:37.99


Number of Elite performances: 1

ELITES


View Elite Details

Elite Athletes:
Pausic, Dylan (Shades Mountain Christian,AL)


Elite Performances:

DS STATE- B-5k_XC 16:20.40 Pausic, Dylan , 12, Shades Mount

Number of Elite performances: 0
Number of DS State performances: 1

MORE MEETS

 

© RunnerSpace.com, all rights reserved Privacy Policy Terms Help About
United State