Meet Name: VA 2A State Meet
Meet Date: 2015-11-14
Meet Location: Great Meadow - The Plains,VA





Results



DyeStat US Top 100 Elite performances in Blue.
Dyestat State performances in Red

VIRGINIA XC STATE CHAMPIONSHIPS - GIRLS 2A


Great Meadows, The Plains, VA


Nov. 13, 2015



Results by runhigh.com



                                                      Last updated Nov. 14, 2015 1:29 PM
PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Maggie Walker            30    1    2    4    8   15   23   26    19:25    1:56
  2 Clarke County            86    3    6   16   27   34   57   58    20:31    2:27
  3 Floyd County             95    7   12   14   29   33   54   73    20:41    1:52
  4 George Mason            103   13   19   21   22   28   30   31    20:51    1:04
  5 Bruton                  136    5    9   20   25   77   80   81    21:14    5:09
  6 Wilson Memorial         179   18   38   40   41   42   43   56    21:46    1:31
  7 Central (Woodstock)     188   11   35   36   47   59   69   75    21:49    2:57
  8 Virginia                206   10   39   44   49   64   70   76    22:04    3:46
  9 Grayson County          218   17   24   46   63   68   74   78    22:20    3:26
 10 James River (Buchanan   256   37   45   52   55   67   71   72    22:44    2:05
 11 Wise Central            272   32   53   60   62   65   82         22:50    2:10
 12 John S. Battle          276   48   50   51   61   66   79         22:56    1:15

TEAM SCORES AT 1M
PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Maggie Walker            37    1    2    5   10   19   27   28     6:01    0:45
  2 Floyd County             79    3   12   14   21   29   56   63     6:17    0:39
  3 George Mason             95   13   15   20   22   25   34   40     6:23    0:16
  4 Clarke County           109    4    8   18   35   44   53   58     6:23    0:53
  5 Bruton                  160    7   11   30   33   79   81   82     6:38    1:38
  6 Central (Woodstock)     167    9   23   24   52   59   66   76     6:35    0:52
  7 Wilson Memorial         189   26   37   41   42   43   47   60     6:41    0:16
  8 Virginia                192    6   32   36   45   73   74   75     6:41    1:11
  9 Grayson County          209   16   17   39   68   69   70   77     6:45    0:53
 10 James River (Buchanan   249   38   49   50   51   61   67   71     6:51    0:20
 11 Wise Central            262   31   48   54   57   72   80          6:54    0:39
 12 John S. Battle          292   46   55   62   64   65   78          6:59    0:15

TEAM SCORES AT 2M
PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Maggie Walker            31    1    2    4    8   16   23   25    12:21    1:18
  2 Floyd County             91    5   12   14   26   34   60   66    13:04    1:15
  3 Clarke County            94    3    7   17   28   39   55   59    13:04    1:41
  4 George Mason             97   11   15   20   22   29   30   32    13:08    0:49
  5 Bruton                  145    6   10   24   27   78   80   81    13:33    3:17
  6 Central (Woodstock)     186   13   33   36   48   56   64   74    13:47    1:39
  7 Wilson Memorial         187   21   37   40   44   45   46   57    13:49    0:52
  8 Virginia                202    9   35   41   47   70   72   76    13:56    2:32
  9 Grayson County          212   18   19   42   65   68   75   77    14:07    2:02
 10 James River (Buchanan   247   38   43   49   50   67   69   73    14:19    1:13
 11 Wise Central            275   31   54   58   61   71   82         14:29    1:36
 12 John S. Battle          281   51   52   53   62   63   79         14:33    0:36
Individuals

 PLACE           FINISHER            TIME     PACE


1. Maggie Walker
    1  Emma Call, Sr                  18:31    5:58
    2  Khloe Pointer, Jr              18:52    6:05
    4  Archana Shekharan, Jr          19:28    6:17
    8  Willa King, Sr                 19:46    6:22
   15  Josie Martin, So               20:26    6:35
   23  Morgan Ackley, So              21:02    6:47
   26  Katie Pokorny, Sr              21:12    6:50
Total Time = 1:37:03     Total Places = 30

2. Clarke County
    3  Skylar Bragg, Fr               19:20    6:14
    6  Madison Webster, Fr            19:40    6:21
   16  Sophia Snead, Jr               20:33    6:38
   27  Kendall Benoit, Sr             21:14    6:51
   34  Stephanie Miller, Fr           21:47    7:01
   57  Becky Roberts, So              22:52    7:23
   58  Piper Mettenburg, Jr           22:56    7:24
Total Time = 1:42:34     Total Places = 86

3. Floyd County
    7  Chloe Phillips, So             19:46    6:22
   12  Emily Harris, Jr               20:10    6:30
   14  Brittany Belcher, So           20:24    6:35
   29  Abi Belshan, So                21:25    6:54
   33  Catherine Engaard, So          21:38    6:59
   54  Katie Priest, So               22:46    7:20
   73  Olivia Goodson, Sr             24:33    7:55
Total Time = 1:43:23     Total Places = 95

4. George Mason
   13  Estelle Timar-Wilcox, So       20:14    6:32
   19  Logan Funk, So                 20:49    6:43
   21  Clara Frost, Sr                20:53    6:44
   22  Blaise Sevier, Sr              21:01    6:47
   28  Jackie Baartz, Sr              21:18    6:52
   30  Linnea Skotte, So              21:25    6:54
   31  Sophie Matton, So              21:30    6:56
Total Time = 1:44:15     Total Places = 103

5. Bruton
    5  Clara Wincheski, So            19:38    6:20
    9  Kaitlyn Ardrey, So             19:52    6:24
   20  Victoria Senn, Sr              20:49    6:43
   25  Rachel Brotherton, So          21:04    6:48
   77  Zoe Bonafe, Jr                 24:46    7:59
   80  Kiraa Roberts, Fr              25:49    8:19
   81  Harley Bonafe, Sr              26:32    8:33
Total Time = 1:46:09     Total Places = 136

6. Wilson Memorial
   18  Natalie Prye, Jr               20:41    6:40
   38  McKaila McCray, Jr             21:52    7:03
   40  Emilie Miller, So              22:02    7:06
   41  Olivia Farley, So              22:02    7:06
   42  Lauren Clayton, Jr             22:11    7:09
   43  Spencer Tuttle, Fr             22:13    7:10
   56  Erica Sanders, So              22:51    7:22
Total Time = 1:48:48     Total Places = 179

7. Central (Woodstock)
   11  Lexi Keller, Sr                20:00    6:27
   35  Madison Nichols, Fr            21:47    7:01
   36  Lander Barbour, Fr             21:50    7:03
   47  Shennan Waldron, Jr            22:30    7:15
   59  Jasmine Cardoso, Sr            22:56    7:24
   69  Monica Martinez, Sr            24:03    7:45
   75  Megan Freiwald, So             24:41    7:58
Total Time = 1:49:03     Total Places = 188

8. Virginia
   10  Lindsey Trotter, Sr            19:55    6:25
   39  Lauren Trotter, Sr             21:55    7:04
   44  Abi Vincill, So                22:17    7:11
   49  Kimberly Trotter, Sr           22:32    7:16
   64  Kaitlyn Trotter, Sr            23:40    7:38
   70  Lauren Deleon, Fr              24:07    7:46
   76  Sawyer Stevens, So             24:44    7:59
Total Time = 1:50:19     Total Places = 206

9. Grayson County
   17  Emma Wyatt, Sr                 20:34    6:38
   24  Mary Beth Cunningham, Sr       21:04    6:48
   46  Kayla Osborne, Jr              22:28    7:15
   63  Jessica Ponce, Sr              23:34    7:36
   68  Grace Vaughan, Jr              23:59    7:44
   74  Cielo Guerreo, Fr              24:33    7:55
   78  Katie Poole, Fr                25:21    8:11
Total Time = 1:51:39     Total Places = 218

10. James River (Buchanan
   37  Abigale Wentworth, So          21:51    7:03
   45  Blair Grim, Jr                 22:24    7:13
   52  Catherine Amos, Fr             22:42    7:19
   55  Tessa Jones, Fr                22:46    7:20
   67  Hannah Perry, Sr               23:56    7:43
   71  Kaitlyn McClung, So            24:10    7:48
   72  Olivia Baker, So               24:28    7:53
Total Time = 1:53:39     Total Places = 256

11. Wise Central
   32  Carlee Salyers, Fr             21:32    6:56
   53  Rose Peak, Fr                  22:45    7:20
   60  Mariah Meade, Sr               22:58    7:24
   62  Kristen Maggard, So            23:10    7:28
   65  Tori Wheatley, Sr              23:41    7:38
   82  Cheyenne Mullins, So           27:01    8:43
Total Time = 1:54:06     Total Places = 272

12. John S. Battle
   48  Elissa Tester, Sr              22:30    7:15
   50  Margaret Melton, Sr            22:33    7:16
   51  Chelsey Carter, So             22:42    7:19
   61  Emily Wilson, Sr               23:07    7:27
   66  Claire Melton, Fr              23:45    7:39
   79  Kansas Hess, So                25:39    8:16
Total Time = 1:54:37     Total Places = 276


        TEAM                                 1M          2M       FINISH    
 PLACE SCORE           FINISHER            TIME        TIME         TIME     PACE        TEAM

    1     1  Emma Call, Sr                   5:41       11:46        18:31    5:58  Maggie Walker
    2     2  Khloe Pointer, Jr               5:45       12:00        18:52    6:05  Maggie Walker        
    3        Jenifer Broglin, Fr             5:40       11:55        18:56    6:06  Washington & Lee     
    4     3  Skylar Bragg, Fr                5:55       12:14        19:20    6:14  Clarke County        
    5     4  Archana Shekharan, Jr           6:03       12:20        19:28    6:17  Maggie Walker        
    6     5  Clara Wincheski, So             6:04       12:30        19:38    6:20  Bruton               
    7     6  Madison Webster, Fr             6:06       12:32        19:40    6:21  Clarke County        
    8     7  Chloe Phillips, So              5:54       12:26        19:46    6:22  Floyd County         
    9     8  Willa King, Sr                  6:09       12:34        19:46    6:22  Maggie Walker        
   10     9  Kaitlyn Ardrey, So              6:12       12:40        19:52    6:24  Bruton               
   11    10  Lindsey Trotter, Sr             6:04       12:39        19:55    6:25  Virginia             
   12    11  Lexi Keller, Sr                 6:09       12:51        20:00    6:27  Central (Woodstock)  
   13        Jasmine Shelton, Fr             6:14       12:38        20:02    6:28  East Rockingham      
   14    12  Emily Harris, Jr                6:13       12:50        20:10    6:30  Floyd County         
   15    13  Estelle Timar-Wilcox, So        6:14       12:41        20:14    6:32  George Mason         
   16    14  Brittany Belcher, So            6:17       12:55        20:24    6:35  Floyd County         
   17    15  Josie Martin, So                6:26       13:03        20:26    6:35  Maggie Walker        
   18    16  Sophia Snead, Jr                6:23       13:06        20:33    6:38  Clarke County        
   19    17  Emma Wyatt, Sr                  6:21       13:07        20:34    6:38  Grayson County       
   20        Rachel Millirons, Fr            6:16       13:01        20:38    6:39  Glenvar              
   21    18  Natalie Prye, Jr                6:30       13:13        20:41    6:40  Wilson Memorial      
   22    19  Logan Funk, So                  6:17       12:58        20:49    6:43  George Mason         
   23    20  Victoria Senn, Sr               6:33       13:18        20:49    6:43  Bruton               
   24    21  Clara Frost, Sr                 6:26       13:12        20:53    6:44  George Mason         
   25    22  Blaise Sevier, Sr               6:26       13:17        21:01    6:47  George Mason         
   26    23  Morgan Ackley, So               6:32       13:18        21:02    6:47  Maggie Walker        
   27    24  Mary Beth Cunningham, Sr        6:18       13:09        21:04    6:48  Grayson County       
   28    25  Rachel Brotherton, So           6:38       13:28        21:04    6:48  Bruton               
   29        Kristen Compton, Sr             6:18       13:15        21:06    6:48  Graham               
   30        Lindsey Gordon, So              6:27       13:18        21:07    6:49  Greensville County   
   31    26  Katie Pokorny, Sr               6:31       13:23        21:12    6:50  Maggie Walker        
   32    27  Kendall Benoit, Sr              6:40       13:29        21:14    6:51  Clarke County        
   33        Claire Koeppen, Jr              6:25       13:20        21:15    6:51  East Rockingham      
   34    28  Jackie Baartz, Sr               6:29       13:29        21:18    6:52  George Mason         
   35        Sophie Kozlowski, So            6:26       13:23        21:19    6:52  Robert E. Lee (Staunt 
   36        Katie Whitehead, Jr             6:21       13:25        21:22    6:53  Giles                
   37        Grace Dellinger, So             6:27       13:21        21:24    6:54  Strasburg            
   38    29  Abi Belshan, So                 6:26       13:27        21:25    6:54  Floyd County         
   39    30  Linnea Skotte, So               6:38       13:35        21:25    6:54  George Mason         
   40    31  Sophie Matton, So               6:43       13:35        21:30    6:56  George Mason         
   41    32  Carlee Salyers, Fr              6:35       13:35        21:32    6:56  Wise Central         
   42        Hailey Scherer, Jr              6:24       13:25        21:34    6:57  Richlands            
   43    33  Catherine Engaard, So           6:33       13:40        21:38    6:59  Floyd County  
   44    34  Stephanie Miller, Fr            6:48       13:55        21:47    7:01  Clarke County        
   45    35  Madison Nichols, Fr             6:27       13:38        21:47    7:01  Central (Woodstock)  
   46        Rosie Gumm, So                  6:33       13:40        21:48    7:02  Nelson County        
   47    36  Lander Barbour, Fr              6:27       13:43        21:50    7:03  Central (Woodstock)  
   48    37  Abigale Wentworth, So           6:49       13:55        21:51    7:03  James River (Buchanan 
   49    38  McKaila McCray, Jr              6:42       13:48        21:52    7:03  Wilson Memorial      
   50    39  Lauren Trotter, Sr              6:37       13:41        21:55    7:04  Virginia             
   51        Nikole Counts, Fr               6:44       13:53        21:59    7:05  Ridgeview            
   52    40  Emilie Miller, So               6:49       14:05        22:02    7:06  Wilson Memorial      
   53    41  Olivia Farley, So               6:45       14:05        22:02    7:06  Wilson Memorial      
   54        Caroline Miller, Jr             6:43       13:58        22:06    7:08  Strasburg            
   55        Brette Linkenhoker, Sr          6:42       14:11        22:09    7:09  Robert E. Lee (Staunt 
   56    42  Lauren Clayton, Jr              6:43       13:56        22:11    7:09  Wilson Memorial      
   57    43  Spencer Tuttle, Fr              6:44       14:03        22:13    7:10  Wilson Memorial      
   58        Adrianne Nelson, Sr             6:59       14:15        22:15    7:10  Randolph-Henry       
   59    44  Abi Vincill, So                 6:41       13:57        22:17    7:11  Virginia             
   60        Katie Pridemore, So             6:48       14:09        22:22    7:13  Lee                  
   61        Jazmin Scarberry, Fr            6:50       14:18        22:22    7:13  Graham               
   62    45  Blair Grim, Jr                  6:42       14:02        22:24    7:13  James River (Buchanan 
   63    46  Kayla Osborne, Jr               6:42       14:00        22:28    7:15  Grayson County       
   64        Kayla Bird, So                  6:51       14:22        22:29    7:15  Gate City            
   65    47  Shennan Waldron, Jr             6:51       14:12        22:30    7:15  Central (Woodstock)  
   66    48  Elissa Tester, Sr               6:49       14:19        22:30    7:15  John S. Battle       
   67    49  Kimberly Trotter, Sr            6:48       14:10        22:32    7:16  Virginia             
   68    50  Margaret Melton, Sr             7:03       14:22        22:33    7:16  John S. Battle       
   69    51  Chelsey Carter, So              6:56       14:22        22:42    7:19  John S. Battle       
   70    52  Catherine Amos, Fr              6:49       14:13        22:42    7:19  James River (Buchanan 
   71    53  Rose Peak, Fr                   6:53       14:30        22:45    7:20  Wise Central         
   72    54  Katie Priest, So                6:58       14:37        22:46    7:20  Floyd County         
   73    55  Tessa Jones, Fr                 6:50       14:15        22:46    7:20  James River (Buchanan 
   74        Megan Cary, Sr                  6:41       14:13        22:50    7:22  Amelia County        
   75    56  Erica Sanders, So               7:01       14:30        22:51    7:22  Wilson Memorial      
   76    57  Becky Roberts, So               6:59       14:26        22:52    7:23  Clarke County        
   77    58  Piper Mettenburg, Jr            6:53       14:33        22:56    7:24  Clarke County        
   78    59  Jasmine Cardoso, Sr             7:01       14:29        22:56    7:24  Central (Woodstock)  
   79    60  Mariah Meade, Sr                6:49       14:23        22:58    7:24  Wise Central         
   80    61  Emily Wilson, Sr                7:02       14:46        23:07    7:27  John S. Battle       
   81    62  Kristen Maggard, So             6:59       14:42        23:10    7:28  Wise Central         
   82        Haley Sykes, Fr                 7:03       14:48        23:31    7:35  Ridgeview            
   83    63  Jessica Ponce, Sr               7:10       15:07        23:34    7:36  Grayson County       
   84    64  Kaitlyn Trotter, Sr             7:15       15:10        23:40    7:38  Virginia             
   85    65  Tori Wheatley, Sr               7:14       15:11        23:41    7:38  Wise Central         
   86    66  Claire Melton, Fr               7:03       14:55        23:45    7:39  John S. Battle       
   87    67  Hannah Perry, Sr                7:09       15:08        23:56    7:43  James River (Buchanan 
   88    68  Grace Vaughan, Jr               7:10       15:08        23:59    7:44  Grayson County       
   89    69  Monica Martinez, Sr             7:21       15:06        24:03    7:45  Central (Woodstock)  
   90    70  Lauren Deleon, Fr               7:16       15:14        24:07    7:46  Virginia             
   91    71  Kaitlyn McClung, So             7:02       15:09        24:10    7:48  James River (Buchanan 
   92    72  Olivia Baker, So                7:12       15:15        24:28    7:53  James River (Buchanan 
   93    73  Olivia Goodson, Sr              7:03       15:07        24:33    7:55  Floyd County         
   94    74  Cielo Guerreo, Fr               7:10       15:28        24:33    7:55  Grayson County       
   95    75  Megan Freiwald, So              7:04       15:20        24:41    7:58  Central (Woodstock)  
   96    76  Sawyer Stevens, So              7:21       15:38        24:44    7:59  Virginia             
   97    77  Zoe Bonafe, Jr                  7:42       15:47        24:46    7:59  Bruton
   98    78  Katie Poole, Fr                 7:33       15:45        25:21    8:11  Grayson County       
   99    79  Kansas Hess, So                 7:41       16:07        25:39    8:16  John S. Battle       
  100    80  Kiraa Roberts, Fr               8:20       16:32        25:49    8:19  Bruton               
  101    81  Harley Bonafe, Sr               8:06       16:40        26:32    8:33  Bruton               
  102    82  Cheyenne Mullins, So            8:00       16:42        27:01    8:43  Wise Central         


VIRGINIA XC STATE CHAMPIONSHIPS - BOYS 2A


Great Meadows, The Plains, VA


Nov. 13, 2015



Results by runhigh.com



                                      Last updated Nov. 14, 2015 2:09 PM
PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Maggie Walker            39    1    2    4    8   24   29   42    16:51    1:11
  2 Central (Woodstock)      97   13   18   21   22   23   40   51    17:24    0:14
  3 Floyd County            110   14   15   20   27   34   41   57    17:30    0:33
  4 Gretna                  127    9   11   32   36   39   43   77    17:34    0:55
  5 Wilson Memorial         141   12   16   31   38   44   46   47    17:39    0:50
  6 Clarke County           175    6   17   48   49   55   61   64    17:54    1:51
  7 East Rockingham         179   10   26   35   50   58   65   69    17:56    1:45
  8 Robert E. Lee (Staunt   210    3   30   56   59   62   63   72    18:13    2:15
  9 James River (Buchanan   217    5   25   52   67   68   74   80    18:16    2:14
 10 Wise Central            222    7   33   45   66   71   73   79    18:20    2:41
 11 Giles                   249   28   37   54   60   70   82         18:35    1:55
 12 Virginia                301   19   53   75   76   78   81         19:19    2:59

TEAM SCORES AT 1M
PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Maggie Walker            53    1    6    8   10   28   29   42     5:14    0:17
  2 Central (Woodstock)      76    5   14   16   20   21   31   44     5:17     0:8
  3 Gretna                   93    3    9   23   24   34   43   77     5:18    0:14
  4 Wilson Memorial         115    7   15   22   35   36   48   50     5:20    0:13
  5 East Rockingham         127    4   11   12   49   51   63   72     5:23    0:25
  6 Floyd County            147   18   27   32   33   37   40   45     5:23     0:7
  7 Robert E. Lee (Staunt   209    2   26   46   67   68   71   76     5:33    0:41
  8 Clarke County           211   13   30   55   56   57   66   70     5:34    0:29
  9 James River (Buchanan   221   17   25   53   61   65   73   80     5:36    0:31
 10 Wise Central            229   19   41   47   60   62   69   74     5:35    0:28
 11 Giles                   241   38   39   52   54   58   82          5:35    0:20
 12 Virginia                355   59   64   75   78   79   81          6:00    0:31

TEAM SCORES AT 2M
PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Maggie Walker            35    1    2    4    7   21   26   42    10:39    0:38
  2 Central (Woodstock)      91   13   14   19   20   25   39   50    10:59    0:11
  3 Gretna                  113    5    8   29   34   37   46   76    11:02    0:35
  4 Floyd County            131   16   23   27   32   33   43   55    11:05    0:17
  5 Wilson Memorial         136   10   17   28   40   41   44   47    11:08    0:31
  6 East Rockingham         157    9   15   24   53   56   69   71    11:16    0:59
  7 Clarke County           178    6   18   48   49   57   60   61    11:21    1:11
  8 James River (Buchanan   213   11   22   54   62   64   72   80    11:32    1:12
  9 Robert E. Lee (Staunt   216    3   31   51   65   66   67   74    11:32    1:24
 10 Wise Central            225   12   35   45   63   70   73   78    11:33    1:20
 11 Giles                   251   30   36   58   59   68   82         11:41    0:57
 12 Virginia                321   38   52   75   77   79   81         12:16    1:38

Individuals

 PLACE           FINISHER            TIME     PACE


1. Maggie Walker
    1  Ryan Buscaglia, Jr             16:21    5:16
    2  Evan Fisher, Sr                16:29    5:19
    4  Max Frankel, Jr                16:53    5:27
    8  Joe Paul, So                   16:59    5:28
   24  Sterling Schmidt, Sr           17:32    5:39
   29  Jack Jeffrey, Fr               17:43    5:43
   42  Evan Fitchett, Jr              18:00    5:48
Total Time = 1:24:14     Total Places = 39

2. Central (Woodstock)
   13  Ivan Alvarado, Jr              17:14    5:33
   18  Gus Wightman, Fr               17:23    5:36
   21  Sawyer Lucy-Speidel, Jr        17:26    5:37
   22  Thomas Gilmore, Fr             17:26    5:37
   23  Wyatt Robinson, Sr             17:28    5:38
   40  Jonathan Baker, Jr             17:56    5:47
   51  Josiah Selby, Sr               18:21    5:55
Total Time = 1:26:57     Total Places = 97

3. Floyd County
   14  Sage Church, So                17:17    5:34
   15  Sami Shannon, Sr               17:18    5:35
   20  Bryson Sutphin, Sr             17:25    5:37
   27  Yonas Jeppson, Jr              17:40    5:42
   34  Noah Staples, Jr               17:50    5:45
   41  Caleb Agee, Sr                 17:56    5:47
   57  Tyler Harris, So               18:47    6:03
Total Time = 1:27:30     Total Places = 110

4. Gretna
    9  Walker Cline, Fr               17:01    5:29
   11  Dylan Cline, Fr                17:11    5:32
   32  Hunter Cline, Jr               17:45    5:43
   36  Heath Doss, Jr                 17:53    5:46
   39  Cole Dalton, Sr                17:56    5:47
   43  Ethan Doss, Jr                 18:00    5:48
   77  Drake Gardner, Jr              20:19    6:33
Total Time = 1:27:46     Total Places = 127

5. Wilson Memorial
   12  Austin Wood, Sr                17:12    5:33
   16  Kyle Bryant, Jr                17:21    5:36
   31  Vincent Leo, Fr                17:44    5:43
   38  Justin Stewart, So             17:55    5:47
   44  Landon Boxley, Sr              18:01    5:49
   46  Jeremiah Sanders, So           18:08    5:51
   47  Jacob Schrauder, Jr            18:10    5:51
Total Time = 1:28:13     Total Places = 141

6. Clarke County
    6  Ian Dors, Sr                   16:55    5:27
   17  Michael Dietz, Sr              17:21    5:36
   48  Chase Ervin, So                18:12    5:52
   49  Issac Weintz, Sr               18:13    5:53
   55  Cameron Shipman, So            18:46    6:03
   61  Kyle Erickson, Fr              18:59    6:07
   64  Graham Smith, Sr               19:03    6:09
Total Time = 1:29:27     Total Places = 175

7. East Rockingham
   10  Braeden Wallace, So            17:03    5:30
   26  Bryce Peterson, Jr             17:39    5:41
   35  Dawson Schuefele, So           17:51    5:45
   50  Zach Shuff, Fr                 18:17    5:54
   58  Caleb Thompson, Sr             18:47    6:03
   65  Michael Ellen, So              19:03    6:09
   69  Jacob Lanier, So               19:28    6:17
Total Time = 1:29:37     Total Places = 179

8. Robert E. Lee (Staunt
    3  Jacob Warner, Jr               16:45    5:24
   30  Oliver Wilson-Cook, Fr         17:43    5:43
   56  Alex Lightner, So              18:47    6:03
   59  Henry Goodson, So              18:48    6:04
   62  Collin Yurish, Sr              19:00    6:08
   63  Calvin Siemers, Fr             19:01    6:08
   72  William Lackey, Jr             19:41    6:21
Total Time = 1:31:03     Total Places = 210

9. James River (Buchanan
    5  William Miller, Fr             16:54    5:27
   25  William Fowler, So             17:38    5:41
   52  Isiah Aylor, Fr                18:31    5:58
   67  Noel Preece, So                19:07    6:10
   68  Marshall Riley, Jr             19:07    6:10
   74  Erin Terry, So                 19:50    6:24
   80  Logan Bingeman, Fr             21:24    6:54
Total Time = 1:31:17     Total Places = 217

10. Wise Central
    7  Alex Widener, Jr               16:57    5:28
   33  Noah Stevenson, Sr             17:49    5:45
   45  Andrew Deel, Fr                18:08    5:51
   66  Dru Wyatt, Fr                  19:05    6:09
   71  Jack Huguenin, Sr              19:38    6:20
   73  Austin Yeary, Fr               19:43    6:22
   79  Andrew Wheatley, So            20:32    6:37
Total Time = 1:31:37     Total Places = 222

11. Giles
   28  Joseph Nielson, Jr             17:42    5:42
   37  Raheem Williams, Jr            17:55    5:47
   54  Paul Hernandez, Jr             18:44    6:02
   60  Corey Fontaine, So             18:58    6:07
   70  Nick Carter, Sr                19:36    6:19
   82  Nathan Orey, Fr                22:42    7:19
Total Time = 1:32:55     Total Places = 249

12. Virginia
   19  Ben Hazelwood, So              17:24    5:37
   53  Alex Inman, So                 18:38    6:00
   75  Dante Vanwyhe, Jr              20:01    6:27
   76  Kaleb Krumtum, So              20:07    6:29
   78  Theo Iskra, Fr                 20:22    6:34
   81  Andrew Robinette, So           21:45    7:01
Total Time = 1:36:32     Total Places = 301

        TEAM                                 1M          2M       FINISH    
 PLACE SCORE           FINISHER            TIME        TIME         TIME     PACE        TEAM

    1     1  Ryan Buscaglia, Jr              5:06       10:24        16:21    5:16  Maggie Walker        
    2     2  Evan Fisher, Sr                 5:12       10:27        16:29    5:19  Maggie Walker        
    3     3  Jacob Warner, Jr                5:08       10:39        16:45    5:24  Robert E. Lee (Staunt 
    4        Sidney Allen, Jr                5:10       10:38        16:49    5:25  Martinsville         
    5     4  Max Frankel, Jr                 5:12       10:40        16:53    5:27  Maggie Walker        
    6     5  William Miller, Fr              5:18       10:50        16:54    5:27  James River (Buchanan 
    7     6  Ian Dors, Sr                    5:14       10:41        16:55    5:27  Clarke County        
    8        John Easton, So                 5:07       10:38        16:57    5:28  Lebanon              
    9     7  Alex Widener, Jr                5:18       10:51        16:57    5:28  Wise Central         
   10     8  Joe Paul, So                    5:13       10:43        16:59    5:28  Maggie Walker        
   11     9  Walker Cline, Fr                5:11       10:41        17:01    5:29  Gretna               
   12    10  Braeden Wallace, So             5:13       10:50        17:03    5:30  East Rockingham      
   13        Hector Cime, Sr                 5:09       10:32        17:03    5:30  Arcadia              
   14        Rashawn Turner, Sr              5:11       10:49        17:07    5:31  Madison County       
   15        Hasan Gill, Sr                  5:13       10:38        17:10    5:32  Washington & Lee     
   16    11  Dylan Cline, Fr                 5:13       10:49        17:11    5:32  Gretna               
   17    12  Austin Wood, Sr                 5:12       10:50        17:12    5:33  Wilson Memorial      
   18    13  Ivan Alvarado, Jr               5:17       10:54        17:14    5:33  Central (Woodstock)  
   19    14  Sage Church, So                 5:24       10:55        17:17    5:34  Floyd County         
   20    15  Sami Shannon, Sr                5:24       11:02        17:18    5:35  Floyd County         
   21    16  Kyle Bryant, Jr                 5:16       10:57        17:21    5:36  Wilson Memorial      
   22    17  Michael Dietz, Sr               5:24       10:58        17:21    5:36  Clarke County        
   23        Ryan Davis, Jr                  5:21       11:01        17:22    5:36  Strasburg            
   24    18  Gus Wightman, Fr                5:12       10:54        17:23    5:36  Central (Woodstock)  
   25    19  Ben Hazelwood, So               5:45       11:17        17:24    5:37  Virginia             
   26    20  Bryson Sutphin, Sr              5:23       11:05        17:25    5:37  Floyd County         
   27    21  Sawyer Lucy-Speidel, Jr         5:15       10:59        17:26    5:37  Central (Woodstock)  
   28    22  Thomas Gilmore, Fr              5:19       11:00        17:26    5:37  Central (Woodstock)  
   29    23  Wyatt Robinson, Sr              5:20       11:04        17:28    5:38  Central (Woodstock)  
   30    24  Sterling Schmidt, Sr            5:23       11:01        17:32    5:39  Maggie Walker        
   31    25  William Fowler, So              5:21       11:02        17:38    5:41  James River (Buchanan 
   32    26  Bryce Peterson, Jr              5:12       10:54        17:39    5:41  East Rockingham      
   33    27  Yonas Jeppson, Jr               5:25       11:12        17:40    5:42  Floyd County         
   34    28  Joseph Nielson, Jr              5:25       11:15        17:42    5:42  Giles                
   35        Logan Smalls, Jr                5:12       10:57        17:42    5:43  Strasburg            
   36    29  Jack Jeffrey, Fr                5:24       11:05        17:43    5:43  Maggie Walker        
   37    30  Oliver Wilson-Cook, Fr          5:22       11:11        17:43    5:43  Robert E. Lee (Staunt 
   38    31  Vincent Leo, Fr                 5:20       11:10        17:44    5:43  Wilson Memorial      
   39    32  Hunter Cline, Jr                5:21       11:10        17:45    5:43  Gretna               
   40        Alec Westall, Sr                5:14       11:03        17:45    5:43  Washington & Lee     
   41    33  Noah Stevenson, Sr              5:27       11:13        17:49    5:45  Wise Central         
   42    34  Noah Staples, Jr                5:18       11:11        17:50    5:45  Floyd County         
   43        Cameron Lee, Jr                 5:28       11:18        17:51    5:45  Dan River            
   44    35  Dawson Schuefele, So            5:14       11:02        17:51    5:45  East Rockingham      
   45    36  Heath Doss, Jr                  5:32       11:16        17:53    5:46  Gretna               
   46    37  Raheem Williams, Jr             5:26       11:10        17:55    5:47  Giles                
   47        Austin Bruce, So                5:23       11:19        17:55    5:47  Goochland            
   48    38  Justin Stewart, So              5:37       11:27        17:55    5:47  Wilson Memorial      
   49    39  Cole Dalton, Sr                 5:20       11:31        17:56    5:47  Gretna               
   50    40  Jonathan Baker, Jr              5:24       11:20        17:56    5:47  Central (Woodstock)  
   51    41  Caleb Agee, Sr                  5:26       11:23        17:56    5:47  Floyd County         
   52    42  Evan Fitchett, Jr               5:29       11:22        18:00    5:48  Maggie Walker        
   53    43  Ethan Doss, Jr                  5:24       11:13        18:00    5:48  Gretna               
   54    44  Landon Boxley, Sr               5:25       11:21        18:01    5:49  Wilson Memorial      
   55        Raymond Andy Webb, Jr           5:26       11:20        18:04    5:50  Grundy               
   56        Zach Trees, Jr                  5:30       11:18        18:05    5:50  Lee                  
   57        Bradley Walker, Jr              5:34       11:32        18:05    5:50  Marion               
   58        Kajay Lamour, Fr                5:21       11:17        18:06    5:50  Arcadia              
   59    45  Andrew Deel, Fr                 5:35       11:29        18:08    5:51  Wise Central         
   60    46  Jeremiah Sanders, So            5:25       11:20        18:08    5:51  Wilson Memorial      
   61    47  Jacob Schrauder, Jr             5:36       11:35        18:10    5:51  Wilson Memorial      
   62    48  Chase Ervin, So                 5:43       11:35        18:12    5:52  Clarke County        
   63    49  Issac Weintz, Sr                5:43       11:35        18:13    5:53  Clarke County        
   64        Curt Ivanoff, Sr                5:31       11:29        18:15    5:53  Bruton               
   65    50  Zach Shuff, Fr                  5:36       11:44        18:17    5:54  East Rockingham      
   66        Ryan Henderson, Jr              5:25       11:27        18:18    5:54  George Mason         
   67    51  Josiah Selby, Sr                5:32       11:37        18:21    5:55  Central (Woodstock)  
   68    52  Isiah Aylor, Fr                 5:42       11:45        18:31    5:58  James River (Buchanan 
   69    53  Alex Inman, So                  5:47       11:44        18:38    6:00  Virginia             
   70        Justin Barker, Sr               5:23       11:43        18:42    6:02  Union                
   71        Jacob Miller, Sr                5:40       11:50        18:42    6:02  John S. Battle       
   72    54  Paul Hernandez, Jr              5:42       11:55        18:44    6:02  Giles                
   73    55  Cameron Shipman, So             5:43       11:52        18:46    6:03  Clarke County        
   74    56  Alex Lightner, So               5:34       11:42        18:47    6:03  Robert E. Lee (Staunt 
   75    57  Tyler Harris, So                5:33       11:45        18:47    6:03  Floyd County         
   76    58  Caleb Thompson, Sr              5:37       11:49        18:47    6:03  East Rockingham      
   77    59  Henry Goodson, So               5:49       12:02        18:48    6:04  Robert E. Lee (Staunt 
   78        Ryan Morris, Sr                 5:45       11:53        18:50    6:04  Lee                  
   79    60  Corey Fontaine, So              5:37       11:55        18:58    6:07  Giles                
   80    61  Kyle Erickson, Fr               5:49       11:57        18:59    6:07  Clarke County        
   81    62  Collin Yurish, Sr               5:50       12:03        19:00    6:08  Robert E. Lee (Staunt 
   82    63  Calvin Siemers, Fr              5:49       12:03        19:01    6:08  Robert E. Lee (Staunt 
   83    64  Graham Smith, Sr                5:49       11:57        19:03    6:09  Clarke County        
   84    65  Michael Ellen, So               5:46       12:07        19:03    6:09  East Rockingham      
   85    66  Dru Wyatt, Fr                   5:45       11:59        19:05    6:09  Wise Central         
   86    67  Noel Preece, So                 5:46       11:58        19:07    6:10  James River (Buchanan 
   87    68  Marshall Riley, Jr              5:49       12:01        19:07    6:10  James River (Buchanan 
   88        Will Rowan, So                  5:26       11:57        19:09    6:11  Union                
   89    69  Jacob Lanier, So                5:51       12:17        19:28    6:17  East Rockingham      
   90    70  Nick Carter, Sr                 5:44       12:06        19:36    6:19  Giles                
   91    71  Jack Huguenin, Sr               5:46       12:11        19:38    6:20  Wise Central         
   92    72  William Lackey, Jr              6:00       12:29        19:41    6:21  Robert E. Lee (Staunt 
   93    73  Austin Yeary, Fr                5:49       12:21        19:43    6:22  Wise Central         
   94    74  Erin Terry, So                  5:52       12:21        19:50    6:24  James River (Buchanan 
   95    75  Dante Vanwyhe, Jr               5:57       12:37        20:01    6:27  Virginia             
   96    76  Kaleb Krumtum, So               6:16       12:46        20:07    6:29  Virginia             
   97    77  Drake Gardner, Jr               6:02       12:41        20:19    6:33  Gretna               
   98    78  Theo Iskra, Fr                  6:13       12:54        20:22    6:34  Virginia             
   99    79  Andrew Wheatley, So             5:53       12:47        20:32    6:37  Wise Central         
  100    80  Logan Bingeman, Fr              6:29       13:42        21:24    6:54  James River (Buchanan
  101    81  Andrew Robinette, So            6:30       13:44        21:45    7:01  Virginia             
  102    82  Nathan Orey, Fr                 6:37       14:10        22:42    7:19  Giles           

ELITES


View Elite Details

Elite Athletes:
Fisher, Evan (Maggie Walker,VA)
Buscaglia, Ryan (Maggie Walker,VA)
Call, Emma (Maggie Walker,VA)
Pointer, Khloe (Maggie Walker,VA)
Shekharan, Archana (Maggie Walker,VA)
Bragg, Skylar (Clarke County,VA)
Broglin, Jenifer (Washington And Lee,VA)


Elite Performances:

MORE MEETS

 

© RunnerSpace.com, all rights reserved Privacy Policy Terms Help About
United State