Meet Name: Mideast XC Championships
Meet Date: 2015-11-21
Meet Location: Indian Ripple Park - Kettering ,OH





Results



DyeStat US Top 100 Elite performances in Blue.
Dyestat State performances in Red

Mens 5,000 Meters Varsity
=========================================================================
    Name                     Year School                         Final         
=========================================================================
1   Brayden Law              12   Homestead                      15:41.1            
2   Cooper Williams          12   West Lafayette                 15:45.3            
3   Mitchell Poynter         12   Tippecanoe                     15:46.6            
4   Logan Kleam              12   Brownstown Woodhaven           15:50.3            
5   Tyler Keslin             12   Munster                        15:55.8            
6   Edmund Coleman           12   Ashland                        15:55.9            
7   James Mccann             12   Holland Black River            15:59.5            
8   Bradley Davis            12   Dublin Jerome                  15:59.8            
9   Tanner Hawley                 Holland Black River            16:00.3            
10  Stephen Jones            12   Troy                           16:00.6            
11  David Ehlers             12   Fort Wayne Concordia           16:02.8            
12  Joost Plaetinck          12   Novi                           16:04.2            
13  Danny Dalton             12   Valparaiso                     16:04.5            
14  Marcus Skinner           12   Shelbyville                    16:05.1            
15  Julien Magallanes        12   Borden                         16:07.3            
16  Evan Franklin            12   Bloomington South              16:09.5            
17  Walmer Saavedra          12   Chicago (Lindblom)             16:10.7            
18  Evan Johnson             12   West Lafayette                 16:14.7            
19  Alec Hartman             12   Westfield                      16:20.1            
20  Austin Wicker            12   Pinckney                       16:23.9            
21  Hariharan Sathyamu...    12   Brownsburg                     16:24.2            
22  Jack Sebok               12   Plainfield (North)             16:28.1            
23  Matt Stelmasek           12   Johnsburg                      16:31.0            
24  Mark Freyhof             12   Hamilton                       16:34.5            
25  Isaiah Gaines            12   Findlay                        16:35.9            
26  Aaron Wood               12   Fisher Catholic                16:36.8            
27  Jacob Lee                12   Fenton                         16:37.0            
28  Mike Gerkin              12   St. Charles (East)             16:37.2            
29  Karson Lecomte           12   Mt. Prospect (Prospe           16:37.9            
30  Brady Mcbride            12   Newton                         16:38.4            
31  Matt Cozine              12   Mt. Prospect (Prospe           16:38.5            
32  Nate Mallue              12   Jackson (Massillon)            16:40.9            
33  Kameron Konopasek        12   Lake Central                   16:41.4            
34  Chris Brenk              12   Hinsdale (Central)             16:43.0            
35  Andrew Bill              12   Berkley                        16:43.4            
36  Dilon Lemond             12   Holly                          16:43.8            
37  David Magda              12   Unioto                         16:43.8            
38  Logan Griffith           12   Springfield Shawnee            16:48.8            
39  Antonio Wenglikowski     12   Bay City Western               16:57.8            
40  Cam Trout                12   Northview                      17:01.8            
41  Jesse Saxton             12   Grant                          17:04.3            
42  Ryan Hilbrandt           12   Hemlock                        17:05.5            
43  Chaz Jeffress            12   Salem                          17:10.9            
44  Brendan Mcgath           11   Plainfield (North)             17:12.2            
45  Joey Palumbo             12   Sheridan                       17:15.5            
46  Eryk Yunk                12   Belvidere (North)              17:45.3            

Womens 5,000 Meters Varsity
=========================================================================
    Name                     Year School                         Final         
=========================================================================
1   Lauren Johnson           12   West Lafayette                 18:16.6            
2   Alex Buck                12   Pendleton Heights              18:21.7            
3   Katherine Free           12   Indianapolis Cathedral         18:30.9            
4   Kristen Johnson          12   West Lafayette                 18:34.0            
5   Carly Davis              12   Dublin Jerome                  18:36.5            
6   Madison Fruchey          12   Carroll (Fort Wayne)           18:42.6            
7   Lainey Studebaker        12   Centerville                    18:51.6            
8   Samantha Hanson          12   Sterling Heights Ste           18:56.6            
9   Devon Leahy              12   Westfield                      18:58.3            
10  Bailey Beery             12   Bellmont                       19:07.1            
11  Taylor Malchow           12   Centerville                    19:09.2            
12  Kayla Dobies             12   Macomb Dakota                  19:09.8            
13  Madison Romig            12   Fox Lake (Grant)               19:11.1            
14  Katie Condon             12   Lake Forest                    19:13.3            
15  Rachel Wentworth         12   Garaway                        19:13.9            
16  Summer Pierson           12   Yorkville                      19:17.4            
17  Maegan Murphy            12   Mason                          19:19.0            
18  Olivia Kundo             12   Liberty Center                 19:19.6            
19  Allison Shannon          12   Sterling Heights Ste           19:24.3            
20  Alli Workman             12   Bloomfield                     19:26.2            
21  Stephanie Sherman        12   Notre Dame Academy (           19:31.0            
22  Brittany Aveni           12   Geneva                         19:31.8            
23  Ellen Flood              12   Indianapolis Cathedral         19:33.1            
24  Dakota Roman             12   Batavia                        19:42.1            
25  Oona Jung-Beeman         12   Winnetka (New Trier)           19:44.0            
26  Alyssa Schwartz          12   Grand Rapids South C           19:45.6            
27  Claire Linn              12   Olentangy Liberty              19:47.5            
28  Madison Ronzone          12   Aurora (Rosary)                19:47.5            
29  Jessica Duvall           12   Mishawaka                      19:49.6            
30  Kailee Schoof            12   LaPorte                        19:51.1            
31  Vanessa Flaherty         12   LaGrange (Lyons)               19:52.7            
32  Chloe Flora              12   Botkins                        19:53.5            
33  Nicole Camburn           12   Skokie (Niles West)            19:54.2            
34  Emily Fluent             12   Lake Orion                     19:56.5            
35  Ashley Lindeman          12   Manistee                       19:58.2            
36  Aislinn Fitzgerald       12   Beavercreek                    19:59.6            
37  Kaci Bornhorst           12   Minster                        20:01.2            
38  Kensington Garvey        12   Montabella                     20:02.3            
39  Lauren Whitehouse        12   Mahomet (M.-Seymour)           20:03.2            
40  Mary Erdman              12   Wheaton (W. Warrenvi           20:06.4            
41  Laura Estrada            12   Bay City Western               20:12.0            
42  Audrey Pohl              12   Pewamo-Westphalia              20:14.6            
43  Abigail Richter          12   Troy (Triad)                   20:29.7            
44  Agok Ayuen               12   Rock Island                    20:43.5            
45  Alicia Roney             12   Waldron                        20:51.8            
46  Rebecca Estep            12   Bay City Western               20:54.4            
47  Courtney Busch           12   Gaylord                        20:58.9            


Number of Elite performances: 42

ELITES


View Elite Details

Elite Athletes:
Williams, Cooper (West Lafayette,IN)
Law, Brayden (Homestead,IN)
Skinner, Marcus (Shelbyville,IL)
Sebok, Jack (Plainfield North,IL)
Jones, Stephen (Troy,OH)
Davis, Bradley (Jerome,OH)
Magallanes, Julien (William W Borden,IN)
Franklin, Evan (Bloomington South,IN)
Johnson, Evan (West Lafayette,IN)
Hartman, Alec (Westfield,IN)
Kleam, Logan (Woodhaven,MI)
Coleman, Edmund (Ashland,OH)
Poynter, Mitch (Tippecanoe,OH)
Plaetinck, Joost (Novi,MI)
Wicker, Austin (Pinckney,MI)
Saavedra, Walmer (Lindblom College Preparatory,IL)
Ehlers, David (Concordia Lutheran,IN)
Dalton, Danny (Valparaiso,IN)
Keslin, Tyler (Munster,IN)
Hawley, Tanner (Black River,OH)
Mccann, James (Black River Public,MI)
Sathyamurthy, Hariharan (Brownsburg,IN)
Johnson, Kristen (West Lafayette,IN)
Fruchey, Madison (Carroll,IN)
Pierson, Summer (Yorkville,IL)
Johnson, Lauren (West Lafayette,IN)
Free, Katherine (Indianapolis Cathedral,IN)
Murphy, Maegan (Mason,OH)
Studebaker, Lainey (Centerville,OH)
Leahy, Devon (Westfield,IN)
Buck, Alex (Pendleton Heights,IN)
Shannon, Allison (Adlai Stevenson,MI)
Davis, Carly (Jerome,OH)
Wentworth, Rachel (Garaway,OH)
Hanson, Samantha (Adlai Stevenson,MI)
Dobies, Kayla (Dakota,MI)
Beery, Bailey (Bellmont,IN)
Kundo, Olivia (Liberty Center,OH)
Workman, Alli (Bloomfield,IN)
Romig, Madison (Grant Community,IL)
Condon, Katie (Lake Forest,IL)
Malchow, Taylor (Centerville,OH)


Elite Performances:

B-5k_XC 15:41.10 Law, Brayden , 12, Homestead
B-5k_XC 15:45.30 Williams, Cooper , 12, West Lafayette
B-5k_XC 15:46.60 Poynter, Mitchell , 12, Tippecanoe
B-5k_XC 15:50.30 Kleam, Logan , 12, Brownstown Woodhaven
B-5k_XC 15:55.80 Keslin, Tyler , 12, Munster
B-5k_XC 15:55.90 Coleman, Edmund , 12, Ashland
B-5k_XC 15:59.50 Mccann, James , 12, Holland Black River
B-5k_XC 15:59.80 Davis, Bradley , 12, Dublin Jerome
DS STATE- B-5k_XC 16:00.30 Hawley, Tanner , , Holland Black River
DS STATE- B-5k_XC 16:00.60 Jones, Stephen , 12, Troy
DS STATE- B-5k_XC 16:02.80 Ehlers, David , 12, Fort Wayne Concordia
DS STATE- B-5k_XC 16:04.20 Plaetinck, Joost , 12, Novi
DS STATE- B-5k_XC 16:04.50 Dalton, Danny , 12, Valparaiso
DS STATE- B-5k_XC 16:05.10 Skinner, Marcus , 12, Shelbyville
DS STATE- B-5k_XC 16:07.30 Magallanes, Julien , 12, Borden
DS STATE- B-5k_XC 16:09.50 Franklin, Evan , 12, Bloomington South
DS STATE- B-5k_XC 16:10.70 Saavedra, Walmer , 12, Chicago (Lindblom)
DS STATE- B-5k_XC 16:14.70 Johnson, Evan , 12, West Lafayette
DS STATE- B-5k_XC 16:20.10 Hartman, Alec , 12, Westfield
DS STATE- B-5k_XC 16:23.90 Wicker, Austin , 12, Pinckney
DS STATE- B-5k_XC 16:24.20 Sathyamu..., Hariharan , 12, Brownsburg
DS STATE- B-5k_XC 16:28.10 Sebok, Jack , 12, Plainfield (North)
G-5k_XC 18:16.60 Johnson, Lauren , 12, West Lafayette
G-5k_XC 18:21.70 Buck, Alex , 12, Pendleton Heights
G-5k_XC 18:30.90 Free, Katherine , 12, Indianapolis Cathedral
G-5k_XC 18:34.00 Johnson, Kristen , 12, West Lafayette
G-5k_XC 18:36.50 Davis, Carly , 12, Dublin Jerome
G-5k_XC 18:42.60 Fruchey, Madison , 12, Carroll (Fort Wayne)
G-5k_XC 18:51.60 Studebaker, Lainey , 12, Centerville
G-5k_XC 18:56.60 Hanson, Samantha , 12, Sterling Heights Ste
G-5k_XC 18:58.30 Leahy, Devon , 12, Westfield
DS STATE- G-5k_XC 19:07.10 Beery, Bailey , 12, Bellmont
DS STATE- G-5k_XC 19:09.20 Malchow, Taylor , 12, Centerville
DS STATE- G-5k_XC 19:09.80 Dobies, Kayla , 12, Macomb Dakota
DS STATE- G-5k_XC 19:11.10 Romig, Madison , 12, Fox Lake (Grant)
DS STATE- G-5k_XC 19:13.30 Condon, Katie , 12, Lake Forest
DS STATE- G-5k_XC 19:13.90 Wentworth, Rachel , 12, Garaway
DS STATE- G-5k_XC 19:17.40 Pierson, Summer , 12, Yorkville
DS STATE- G-5k_XC 19:19.00 Murphy, Maegan , 12, Mason
DS STATE- G-5k_XC 19:19.60 Kundo, Olivia , 12, Liberty Center
DS STATE- G-5k_XC 19:24.30 Shannon, Allison , 12, Sterling Heights Ste
DS STATE- G-5k_XC 19:26.20 Workman, Alli , 12, Bloomfield

Number of Elite performances: 17
Number of DS State performances: 25

MORE MEETS

 

© RunnerSpace.com, all rights reserved Privacy Policy Terms Help About
United State