College Choices
|
US#1s Xc
-
In
-
Out
|
POW
|
State Meet Index
|
Archives
Search by Name:
Search by School:
Search by Meet:
Advanced Search
School Name
: Edina, MN
City:
EDINA
Performances by Season
Performances by Event
College Choices
All Performances
Season Bests
Personal Bests
Year
All Years
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
2015 Cross Country
Date
Name
Event
Performance
Notes
Meet
2015-11-15
Roos, Patrick
(2017)
B-5k_XC
15:25.60
MN#4
NXN Heartland Regional
(#6)
2015-11-15
Manderscheid, Jack
(2016)
B-5k_XC
15:27.20
MN#5
NXN Heartland Regional
(#7)
2015-11-07
Manderscheid, Jack
(2016)
B-5k_XC
15:35.70
MN 2A State Meet
(#4)
2015-11-07
Roos, Patrick
(2017)
B-5k_XC
15:37.80
MN 2A State Meet
(#5)
2015-10-15
Manderscheid, Jack
(2016)
B-5k_XC
15:38.98
Lake Conference Meet
(#3)
2015-12-05
Manderscheid, Jack
(2016)
B-5k_XC
15:41.00
NXN Championships
(#33)
2015-10-15
Roos, Patrick
(2017)
B-5k_XC
15:43.73
Lake Conference Meet
(#5)
2015-12-05
Roos, Patrick
(2017)
B-5k_XC
15:44.80
NXN Championships
(#42)
2015-11-15
Thomas, Sam
(2016)
B-5k_XC
15:45.50
MN#12
NXN Heartland Regional
(#20)
2015-10-15
Thomas, Sam
(2016)
B-5k_XC
15:49.93
Lake Conference Meet
(#6)
2015-10-29
Manderscheid, Jack
(2016)
B-5k_XC
15:55.40
MN Section 6AA Championships
(#3)
2015-10-29
Roos, Patrick
(2017)
B-5k_XC
15:58.30
MN Section 6AA Championships
(#5)
2015-11-07
Thomas, Samuel
(2016)
B-5k_XC
16:00.40
MN#27
MN 2A State Meet
(#17)
2015-11-15
Miller, Zachary
B-5k_XC
16:04.40
MN#32 Open
NXN Heartland Regional
(#1)
2015-09-05
Manderscheid, Jack
(2016)
B-5k_XC
16:09.00
Pleasant Valley Spartan Invitational
(#2)
2015-09-19
Roos, Patrick
(2017)
B-5k_XC
16:10.00
Roosevelt Heartland Classic
(#2)
2015-09-05
Thomas, Sam
(2016)
B-5k_XC
16:10.00
Pleasant Valley Spartan Invitational
(#3)
2015-11-15
Chestler, Noah
B-5k_XC
16:10.10
MN#45
NXN Heartland Regional
(#70)
2015-10-15
Chestler, Noah
B-5k_XC
16:13.43
Lake Conference Meet
(#12)
2015-09-19
Manderscheid, Jack
(2016)
B-5k_XC
16:16.00
Roosevelt Heartland Classic
(#4)
2015-10-29
Thomas, Sam
(2016)
B-5k_XC
16:16.80
MN Section 6AA Championships
(#12)
2015-09-19
Thomas, Sam
(2016)
B-5k_XC
16:18.00
Roosevelt Heartland Classic
(#6)
2015-11-15
Schauerman, Thomas
(2017)
B-5k_XC
16:18.10
MN#58 Open
NXN Heartland Regional
(#4)
2015-12-05
Thomas, Sam
(2016)
B-5k_XC
16:18.30
NXN Championships
(#105)
2015-09-26
Manderscheid, Jack
(2016)
B-5k_XC
16:22.60
Roy Griak Invitational
(#7)
2015-11-15
Smalley, Owen
(2017)
B-5k_XC
16:23.00
MN#71
NXN Heartland Regional
(#94)
2015-09-26
Roos, Patrick
(2017)
B-5k_XC
16:25.66
Roy Griak Invitational
(#8)
2015-11-15
Manley, Max
B-5k_XC
16:28.10
MN#84
NXN Heartland Regional
(#101)
2015-10-15
Smalley, Owen
(2017)
B-5k_XC
16:28.18
Lake Conference Meet
(#17)
2015-09-05
Roos, Patrick
(2017)
B-5k_XC
16:29.00
Pleasant Valley Spartan Invitational
(#8)
2015-12-05
Chestler, Noah
B-5k_XC
16:29.30
NXN Championships
(#122)
2015-11-15
Rickman, Maria
(2019)
G-5k_XC
18:11.00
MN#14
NXN Heartland Regional
(#22)
2015-11-07
Rickman, Maria
(2019)
G-5k_XC
18:21.80
MN 2A State Meet
(#10)
2015-11-07
Kompelien, Emily
(2018)
G-5k_XC
18:25.10
MN#20
MN 2A State Meet
(#14)
2015-11-15
Kompelien, Emily
(2018)
G-5k_XC
18:25.60
NXN Heartland Regional
(#30)
2015-12-05
Kompelien, Emily
(2018)
G-5k_XC
18:29.60
NXN Championships
(#79)
2015-11-07
Schreiner, Liesl
(2019)
G-5k_XC
18:30.80
MN#24
MN 2A State Meet
(#16)
2015-11-07
Mosborg, Amanda
(2017)
G-5k_XC
18:32.70
MN#26
MN 2A State Meet
(#18)
2015-11-15
Mosborg, Amanda
(2017)
G-5k_XC
18:34.30
NXN Heartland Regional
(#34)
2015-11-15
Sweeney, Tate
(2017)
G-5k_XC
18:42.20
MN#38
NXN Heartland Regional
(#45)
2015-10-29
Kompelien, Emily
(2018)
G-5k_XC
18:47.60
MN Section 6AA Championships
(#3)
2015-10-15
Rickman, Maria
(2019)
G-5k_XC
18:50.76
Lake Conference Meet
(#4)
2015-10-29
Rickman, Maria
(2019)
G-5k_XC
18:51.90
MN Section 6AA Championships
(#4)
2015-10-15
Mosborg, Amanda
(2017)
G-5k_XC
18:52.17
Lake Conference Meet
(#5)
2015-10-29
Schreiner, Liesl
(2019)
G-5k_XC
18:52.90
MN Section 6AA Championships
(#5)
2015-12-05
Sweeney, Tate
(2017)
G-5k_XC
18:53.40
NXN Championships
(#101)
2015-10-29
Mosborg, Amanda
(2017)
G-5k_XC
18:53.50
MN Section 6AA Championships
(#6)
2015-10-15
Schreiner, Liesl
(2019)
G-5k_XC
18:53.80
Lake Conference Meet
(#6)
2015-12-05
Mosborg, Amanda
(2017)
G-5k_XC
18:57.90
NXN Championships
(#111)
2015-11-15
Mitchell, Hannah
(2017)
G-5k_XC
18:59.70
MN#60
NXN Heartland Regional
(#67)
2015-12-05
Mitchell, Hannah
(2017)
G-5k_XC
19:03.20
NXN Championships
(#119)
2015-10-15
Kompelien, Emily
(2018)
G-5k_XC
19:04.33
Lake Conference Meet
(#8)
2015-11-07
Sweeney, Tate
(2017)
G-5k_XC
19:05.50
MN 2A State Meet
(#41)
2015-09-05
Kompelien, Emily
(2018)
G-5k_XC
19:13.00
Pleasant Valley Spartan Invitational
(#5)
2015-09-05
Mosborg, Amanda
(2017)
G-5k_XC
19:15.00
Pleasant Valley Spartan Invitational
(#6)
2015-11-15
O'Neill, Ellen
(2017)
G-5k_XC
19:17.50
MN#90
NXN Heartland Regional
(#93)
2015-10-15
Sweeney, Tate
(2017)
G-5k_XC
19:21.21
Lake Conference Meet
(#13)
2015-11-15
LiaBraaten, Brynn
(2017)
G-5k_XC
19:24.00
NXN Heartland Regional
(#107)
2015-10-29
Sweeney, Tate
(2017)
G-5k_XC
19:24.40
MN Section 6AA Championships
(#16)
2015-12-05
Rickman, Maria
(2019)
G-5k_XC
19:25.60
NXN Championships
(#156)
2015-10-29
Mitchell, Hannah
(2017)
G-5k_XC
19:26.90
MN Section 6AA Championships
(#17)
2015 Outdoor
Date
Name
Event
Performance
Notes
Meet
2015-03-21
Brown, Denzel
(2017)
B-60
7.34
MN#6
U of Minnesota HS Time Trials
(#6)
2015-07-12
Brown, Denzel
(2017)
B-100
10.92
NWI
USATF JO Region 8 Qualifier
(#1)
2015-05-28
Brown, Denzel
(2017)
B-100
10.93
MN#5 w(1.9)
MN Section 6AA Championships
(#4)
2015-05-28
Brown, Denzel
(2017)
B-200
21.92
MN#5 w(1.4)
MN Section 6AA Championships
(#4)
2015-08-02
Brown, Denzel
(2017)
B-200
22.01
pre w(-1.3)
USATF Junior Olympics National Championships 15-16
(#7)
2015-07-12
Brown, Denzel
(2017)
B-200
22.20
NWI
USATF JO Region 8 Qualifier
(#1)
2015-08-02
Brown, Denzel
(2017)
B-200
22.41
w(0.7)
USATF Junior Olympics National Championships 15-16
(#6)
2015-05-28
Wothe, Grant
(2017)
B-800
1:57.80
MN#24
MN Section 6AA Championships
(#5)
2015-05-28
Manderscheid, Jack
(2016)
B-1600
4:22.86
MN#19
MN Section 6AA Championships
(#4)
2015-05-28
Manderscheid, Jack
(2016)
B-3200
9:18.95
MN#7
MN Section 6AA Championships
(#5)
2015-05-28
Ramlet, Logan
(2015)
B-3200
9:19.47
MN#8
MN Section 6AA Championships
(#6)
2015-05-28
Thomas, Sam
(2016)
B-3200
9:25.11
MN#12
MN Section 6AA Championships
(#7)
2015-05-12
Ramlet, Logan
(2015)
B-3200
9:25.85
Lake Conference Championships
(#1)
2015-05-12
Thomas, Sam
(2016)
B-3200
9:34.74
Lake Conference Championships
(#2)
2015-05-12
Roos, Patrick
(2017)
B-3200
9:38.89
MN#31
Lake Conference Championships
(#3)
2015-05-06
Roos, Patrick
(2017)
B-3200
9:39.17
MN True Team Section 7AAA
(#4)
2015-05-28
Fuller, Grant
(2017)
B-300H
39.95
MN#24
MN Section 6AA Championships
(#4)
2015-05-28
Sahal, Abdihafid
(2017)
B-300H
40.86
MN#48
MN Section 6AA Championships
(#6)
2015-05-28
Boys Relay
B-4x100
43.51
MN#23
MN Section 6AA Championships
(#5)
2015-05-12
Boys Relay
B-4x100
43.55
Lake Conference Championships
(#2)
2015-04-24
Boys Relay
B-4x100
43.92
Hamline Elite Meet
(#4)
2015-05-28
Sweeney, Tate
(2017)
G-800
2:19.76
MN#39
MN Section 6AA Championships
(#5)
2015-05-28
Kompelien, Emily
(2018)
G-3200
10:51.51
MN#8
MN Section 6AA Championships
(#3)
2015-06-06
Kompelien, Emily
(2018)
G-3200
10:57.82
MN 2A State Meet
(#8)
2015-05-28
Mosborg, Amanda
(2017)
G-3200
10:58.23
MN#12
MN Section 6AA Championships
(#6)
2015-05-12
Mosborg, Amanda
(2017)
G-3200
11:02.56
Lake Conference Championships
(#3)
2015-05-06
Kompelien, Emily
(2018)
G-3200
11:11.63
MN True Team Section 7AAA
(#2)
2015-04-24
Mosborg, Amanda
(2017)
G-3200
11:13.06
Hamline Elite Meet
(#11)
2015-04-24
Kompelien, Emily
(2018)
G-3200
11:13.14
Hamline Elite Meet
(#12)
2015-05-28
Cerf, Anna
(2016)
G-100H
15.21
w(4.8)
MN Section 6AA Championships
(#3)
2015-05-28
Cerf, Anna
(2016)
G-300H
47.75
MN#55
MN Section 6AA Championships
(#8)
2015-05-12
Cerf, Anna
(2016)
G-300H
47.97
Lake Conference Championships
(#4)
2015-05-28
McFerson, Matilda
(2016)
G-HJ
5'4"
MN#8
MN Section 6AA Championships
(#2)
2015-05-28
Sennes, Marie
(2019)
G-LJ
17'6.75"
MN#12 w(-0.5)
MN Section 6AA Championships
(#2)
2015-05-06
Sennes, Marie
(2019)
G-LJ
17'1.25"
NWI
MN True Team Section 7AAA
(#3)
2015-05-28
Sennes, Marie
(2019)
G-TJ
35'9.25"
MN#16 w(0.8)
MN Section 6AA Championships
(#4)
2015-05-28
Girls Relay
G-4x800
9:23.83
MN#8
MN Section 6AA Championships
(#2)
2015-06-06
Girls Relay
G-4x800
9:24.57
MN 2A State Meet
(#8)
2015-05-06
Girls Relay
G-4x800
9:34.91
MN True Team Section 7AAA
(#1)
2015-05-12
Girls Relay
G-4x800
9:36.05
Lake Conference Championships
(#2)
2014 Cross Country
Date
Name
Event
Performance
Notes
Meet
2014-11-09
Ramlet, Logan
(2015)
B-5k_XC
15:48.30
MN#15
NXN Heartland Regional
(#24)
2014-11-01
Ramlet, Logan
(2015)
B-5k_XC
15:54.30
MN AA State Meet
(#14)
2014-10-09
Thomas, Sam
(2016)
B-5k_XC
15:55.40
MN#22
Lake Conference Championships
(#5)
2014-10-09
Shirley, Jonathan
(2016)
B-5k_XC
16:01.70
MN#31
Lake Conference Championships
(#7)
2014-10-22
Ramlet, Logan
(2015)
B-5k_XC
16:01.90
MN Section 6AA Championships
(#5)
2014-11-09
Shirley, Jonathan
(2016)
B-5k_XC
16:05.00
NXN Heartland Regional
(#40)
2014-11-01
Thomas, Sam
(2016)
B-5k_XC
16:06.70
MN AA State Meet
(#27)
2014-11-09
Manderscheid, Jack
(2016)
B-5k_XC
16:10.00
MN#51
NXN Heartland Regional
(#49)
2014-10-09
Ramlet, Logan
(2015)
B-5k_XC
16:10.20
Lake Conference Championships
(#13)
2014-11-09
Roos, Patrick
(2017)
B-5k_XC
16:11.40
MN#58
NXN Heartland Regional
(#52)
2014-12-06
Ramlet, Logan
(2015)
B-5k_XC
16:13.00
NXN Championships
(#60)
2014-09-06
Ramlet, Logan
(2015)
B-5k_XC
16:14.00
Pleasant Valley Spartan Invitational
(#2)
2014-10-22
Manderscheid, Jack
(2016)
B-5k_XC
16:15.20
MN Section 6AA Championships
(#11)
2014-11-09
Thomas, Sam
(2016)
B-5k_XC
16:15.90
NXN Heartland Regional
(#64)
2014-12-06
Roos, Patrick
(2017)
B-5k_XC
16:17.00
NXN Championships
(#69)
2014-11-01
Manderscheid, Jack
(2016)
B-5k_XC
16:18.30
MN AA State Meet
(#49)
2014-10-22
Shirley, Jonathan
(2016)
B-5k_XC
16:19.10
MN Section 6AA Championships
(#12)
2014-11-01
Shirley, Jonathan
(2016)
B-5k_XC
16:21.20
MN AA State Meet
(#54)
2014-09-20
Thomas, Sam
(2016)
B-5k_XC
16:22.00
Roosevelt Heartland Classic
(#7)
2014-10-22
Thomas, Sam
(2016)
B-5k_XC
16:23.70
MN Section 6AA Championships
(#15)
2014-09-06
Shirley, Jonathan
(2016)
B-5k_XC
16:25.00
Pleasant Valley Spartan Invitational
(#5)
2014-10-09
Manderscheid, Jack
(2016)
B-5k_XC
16:26.10
Lake Conference Championships
(#17)
2014-12-06
Manderscheid, Jack
(2016)
B-5k_XC
16:28.00
NXN Championships
(#95)
2014-11-09
Mosborg, Amanda
(2017)
G-5k_XC
18:23.10
MN#11
NXN Heartland Regional
(#25)
Continue with next 125 performances
Performances by Event
Date
Name
Event
Performance
Notes
Meet
2015-03-21
Brown, Denzel
(2017)
B-60
7.34
MN#6
U of Minnesota HS Time Trials
(#6)
2010-06-12
Crawford-Tufts, Devin
(2011)
B-100
10.75
MN#1 w(-0.2)
MN AA State Meet
(#1)
2011-04-29
Crawford-Tufts, Devin
(2011)
B-100
10.80
NWI
Hamline Elite
(#1)
2011-04-25
Crawford-Tufts, Devin
(2011)
B-100
10.87
NWI
St. Louis Park Invitational
(#1)
2015-07-12
Brown, Denzel
(2017)
B-100
10.92
NWI
USATF JO Region 8 Qualifier
(#1)
2015-05-28
Brown, Denzel
(2017)
B-100
10.93
MN#5 w(1.9)
MN Section 6AA Championships
(#4)
2011-04-29
Crawford-Tufts, Devin
(2011)
B-100
10.97
pre
NWI
Hamline Elite
(#1)
2010-06-12
Crawford-Tufts, Devin
(2011)
B-200
21.82
MN#1 w(-1.9)
MN AA State Meet
(#1)
2011-04-25
Crawford-Tufts, Devin
(2011)
B-200
21.86
NWI
St. Louis Park Invitational
(#1)
2011-04-29
Crawford-Tufts, Devin
(2011)
B-200
21.91
NWI
Hamline Elite
(#1)
2015-05-28
Brown, Denzel
(2017)
B-200
21.92
MN#5 w(1.4)
MN Section 6AA Championships
(#4)
2015-08-02
Brown, Denzel
(2017)
B-200
22.01
pre w(-1.3)
USATF Junior Olympics National Championships 15-16
(#7)
2015-07-12
Brown, Denzel
(2017)
B-200
22.20
NWI
USATF JO Region 8 Qualifier
(#1)
2015-08-02
Brown, Denzel
(2017)
B-200
22.41
w(0.7)
USATF Junior Olympics National Championships 15-16
(#6)
2003-05-30
Reeves, Ed
(2004)
B-800
1:54.20
MN#2
Region
(#1)
2011-06-02
Leese, Sam
(2011)
B-800
1:56.56
MN#8
MN 6AA Section
(#3)
2015-05-28
Wothe, Grant
(2017)
B-800
1:57.80
MN#24
MN Section 6AA Championships
(#5)
2011-04-29
Leese, Sam
(2011)
B-800
1:58.07
Hamline Elite
(#2)
2012-03-31
Burke, Will
(2013)
B-800
2:02.87
MN#2
Minnesota High School Indoor Classic
(#1)
2012-03-31
Stoltz, Elliot
(2012)
B-800
2:03.71
MN#6
Minnesota High School Indoor Classic
(#4)
2013-06-08
Burke, Will
(2013)
B-1600
4:13.42
US#98 MN#5
MN Class AA State Champs
(#5)
2012-06-09
Burke, Will
(2013)
B-1600
4:17.59
MN#7
MN Class AA State Meet
(#4)
2012-05-04
Burke, Will
(2013)
B-1600
4:21.46
Edina Invite
(#3)
2015-05-28
Manderscheid, Jack
(2016)
B-1600
4:22.86
MN#19
MN Section 6AA Championships
(#4)
2014-03-29
Lumbar, Matt
(2014)
B-1600
4:23.95
MN#3
U of Minnesota HS Time Trials
(#1)
2012-03-31
Burke, Will
(2013)
B-1600
4:27.73
MN#4
Minnesota High School Indoor Classic
(#3)
2013-06-08
Burke, Will
(2013)
B-3200
9:03.47
US#56 MN#6
MN Class AA State Champs
(#6)
2007-04-27
Lumbar, TC
(2007)
B-3200
9:06.69
US#44 MN#4
Hamline Elite OUT
(#3)
2007-06-09
Lumbar, TC
(2007)
B-3200
9:09.93
MN State 2A OUT
(#4)
2011-06-11
Inde, Aldis
(2011)
B-3200
9:16.85
MN#2
MN 2A Boys State Meet
(#2)
2011-04-29
Inde, Aldis
(2011)
B-3200
9:16.89
Hamline Elite
(#1)
2011-06-02
Inde, Aldis
(2011)
B-3200
9:17.66
MN 6AA Section
(#1)
2015-05-28
Manderscheid, Jack
(2016)
B-3200
9:18.95
MN#7
MN Section 6AA Championships
(#5)
2012-04-27
Burke, Will
(2013)
B-3200
9:19.41
MN#6
Hamline Elite Meet
(#5)
2015-05-28
Ramlet, Logan
(2015)
B-3200
9:19.47
MN#8
MN Section 6AA Championships
(#6)
2010-06-12
Inde, Aldis
(2011)
B-3200
9:24.59
MN#7
MN AA State Meet
(#7)
2015-05-28
Thomas, Sam
(2016)
B-3200
9:25.11
MN#12
MN Section 6AA Championships
(#7)
2013-04-26
Burke, Will
(2013)
B-3200
9:25.32
Hamline Elite Meet
(#7)
2015-05-12
Ramlet, Logan
(2015)
B-3200
9:25.85
Lake Conference Championships
(#1)
2014-04-26
Lumbar, Matt
(2014)
B-3200
9:26.84
MN#14
Hamline Elite Meet
(#10)
2013-04-26
Lumbar, Matt
(2014)
B-3200
9:30.00
MN#13
Hamline Elite Meet
(#10)
2014-05-29
Ramlet, Logan
(2015)
B-3200
9:32.17
MN#18
MN AA Section 6
(#4)
2015-05-12
Thomas, Sam
(2016)
B-3200
9:34.74
Lake Conference Championships
(#2)
2014-05-13
Lumbar, Matt
(2014)
B-3200
9:35.25
Lake Conference Championships
(#1)
2014-05-07
Lumbar, Matt
(2014)
B-3200
9:35.25
MN Section 7 AAA
(#2)
2014-05-13
Ramlet, Logan
(2015)
B-3200
9:35.86
Lake Conference Championships
(#2)
2014-05-29
Lumbar, Matt
(2014)
B-3200
9:38.43
MN AA Section 6
(#5)
2015-05-12
Roos, Patrick
(2017)
B-3200
9:38.89
MN#31
Lake Conference Championships
(#3)
2015-05-06
Roos, Patrick
(2017)
B-3200
9:39.17
MN True Team Section 7AAA
(#4)
2000-03-12
Arnold, Judd
(2000)
B-2Mile
9:40.83
US#40 MN#2
Nike Indoor Classic
(#15)
2007-06-23
Lumbar, TC
(2007)
B-5k
15:16.99
US#21 MN#2
USA Jr Nationals
(#10)
2013-06-22
Burke, Will
(2013)
B-5k
15:30.84
US#68 MN#1
US Junior Nationals
(#15)
2015-05-28
Fuller, Grant
(2017)
B-300H
39.95
MN#24
MN Section 6AA Championships
(#4)
2015-05-28
Sahal, Abdihafid
(2017)
B-300H
40.86
MN#48
MN Section 6AA Championships
(#6)
2012-06-09
Potts, Keagan
(2012)
B-PV
14'3"
MN#9
MN Class AA State Meet
(#3)
2013-06-08
Collins, Ian
(2013)
B-SP
54'6.5"
MN#5
MN Class AA State Champs
(#5)
2012-06-09
Collins, Ian
(2013)
B-SP
51'6.75"
MN#24
MN Class AA State Meet
(#10)
2012-06-09
Collins, Ian
(2013)
B-SP
51'6.75"
MN Class AA State Meet
(#8)
2013-04-26
Collins, Ian
(2013)
B-SP
50'8.75"
Hamline Elite Meet
(#5)
2012-05-04
Collins, Ian
(2013)
B-SP
50'2.25"
Edina Invite
(#2)
2013-04-26
Collins, Ian
(2013)
B-DT
161'4"
MN#7
Hamline Elite Meet
(#4)
2010-06-12
Boys Relay
B-4x100
42.71
MN#2
MN AA State Meet
(#1)
2011-04-29
Boys Relay
B-4x100
43.26
MN#10
Hamline Elite
(#1)
2015-05-28
Boys Relay
B-4x100
43.51
MN#23
MN Section 6AA Championships
(#5)
2015-05-12
Boys Relay
B-4x100
43.55
Lake Conference Championships
(#2)
2015-04-24
Boys Relay
B-4x100
43.92
Hamline Elite Meet
(#4)
2009-04-25
Biewen, Katybeth
(2012)
G-400
59.65
MN#11
Hamline Elite
(#3)
2011-04-29
Miller, Samantha
G-800
2:18.33
MN#16
Hamline Elite
(#5)
2015-05-28
Sweeney, Tate
(2017)
G-800
2:19.76
MN#39
MN Section 6AA Championships
(#5)
2009-04-25
Miller, Sam
G-800
2:19.83
MN#6
Hamline Elite
(#2)
2007-06-23
Gits, Alex
(2007)
G-3000
9:50.00
US#19 MN#1
USA Jr Nationals
(#4)
2007-06-09
Gits, Alex
(2007)
G-3200
10:44.01
US#57 MN#1
MN State 2A OUT
(#1)
2015-05-28
Kompelien, Emily
(2018)
G-3200
10:51.51
MN#8
MN Section 6AA Championships
(#3)
2006-06-09
Gits, Alex
(2007)
G-3200
10:53.97
MN#5
MN State AA
(#4)
2015-06-06
Kompelien, Emily
(2018)
G-3200
10:57.82
MN 2A State Meet
(#8)
2015-05-28
Mosborg, Amanda
(2017)
G-3200
10:58.23
MN#12
MN Section 6AA Championships
(#6)
2015-05-12
Mosborg, Amanda
(2017)
G-3200
11:02.56
Lake Conference Championships
(#3)
2015-05-06
Kompelien, Emily
(2018)
G-3200
11:11.63
MN True Team Section 7AAA
(#2)
2015-04-24
Mosborg, Amanda
(2017)
G-3200
11:13.06
Hamline Elite Meet
(#11)
2015-04-24
Kompelien, Emily
(2018)
G-3200
11:13.14
Hamline Elite Meet
(#12)
2014-05-29
Mosborg, Amanda
(2017)
G-3200
11:18.36
MN#32
MN AA Section 6
(#6)
2012-05-08
Bain, Piper
(2012)
G-3200
11:18.64
MN#31
7AAA Sectional
(#3)
2012-04-27
Bain, Piper
(2012)
G-3200
11:21.17
Hamline Elite Meet
(#11)
2007-06-23
Gits, Alex
(2007)
G-5k
16:50.47
US#4 MN#1
USA Jr Nationals
(#2)
2015-05-28
Cerf, Anna
(2016)
G-100H
15.21
w(4.8)
MN Section 6AA Championships
(#3)
2013-06-08
Spalding, Asmeda
(2014)
G-300H
47.30
MN#28 pre
MN Class AA State Champs
(#9)
2015-05-28
Cerf, Anna
(2016)
G-300H
47.75
MN#55
MN Section 6AA Championships
(#8)
2015-05-12
Cerf, Anna
(2016)
G-300H
47.97
Lake Conference Championships
(#4)
2015-05-28
McFerson, Matilda
(2016)
G-HJ
5'4"
MN#8
MN Section 6AA Championships
(#2)
2012-06-09
Biewen, Kathryn
(2012)
G-LJ
17'7.5"
w(2.3)
MN Class AA State Meet
(#1)
2012-06-09
Biewen, Kathryn
(2012)
G-LJ
17'7.5"
w(2.3)
MN Class AA State Meet
(#3)
2015-05-28
Sennes, Marie
(2019)
G-LJ
17'6.75"
MN#12 w(-0.5)
MN Section 6AA Championships
(#2)
2011-06-02
Biewen, Katybeth
(2012)
G-LJ
17'4"
MN#8 w(0)
MN 6AA Section
(#1)
2012-05-08
Biewen, Kathryn
(2012)
G-LJ
17'1.5"
NWI
7AAA Sectional
(#1)
2015-05-06
Sennes, Marie
(2019)
G-LJ
17'1.25"
NWI
MN True Team Section 7AAA
(#3)
2011-06-02
Biewen, Katybeth
(2012)
G-TJ
37'7"
w(2.2)
MN 6AA Section
(#1)
2015-05-28
Sennes, Marie
(2019)
G-TJ
35'9.25"
MN#16 w(0.8)
MN Section 6AA Championships
(#4)
2012-05-08
Biewen, Kathryn
(2012)
G-TJ
35'7"
NWI
7AAA Sectional
(#3)
2011-06-11
Biewen, Kathryn
(2012)
G-TJ
35'6.5"
MN#14 w(2)
MN 2A Girls State Meet
(#9)
2012-05-08
Guimont, Emily
(2012)
G-TJ
35'2"
NWI
7AAA Sectional
(#5)
2012-06-09
Guimont, Emily
(2012)
G-PV
11'6"
MN#4
MN Class AA State Meet
(#1)
2012-05-08
Guimont, Emily
(2012)
G-PV
11'3"
7AAA Sectional
(#1)
2012-05-08
Fogelson, Kelly
(2013)
G-SP
35'11"
MN#72
7AAA Sectional
(#2)
2014-05-29
Girls Relay
G-4x200
1:44.51
MN#12
MN AA Section 6
(#3)
2015-05-28
Girls Relay
G-4x800
9:23.83
MN#8
MN Section 6AA Championships
(#2)
2015-06-06
Girls Relay
G-4x800
9:24.57
MN 2A State Meet
(#8)
2012-05-08
Girls Relay
G-4x800
9:34.48
MN#15
7AAA Sectional
(#1)
2015-05-06
Girls Relay
G-4x800
9:34.91
MN True Team Section 7AAA
(#1)
2013-04-26
Girls Relay
G-4x800
9:35.58
MN#16
Hamline Elite Meet
(#2)
2015-05-12
Girls Relay
G-4x800
9:36.05
Lake Conference Championships
(#2)
2012-04-27
Girls Relay
G-4x800
9:37.74
Hamline Elite Meet
(#5)
2015-11-15
Roos, Patrick
(2017)
B-5k_XC
15:25.60
MN#4
NXN Heartland Regional
(#6)
2015-11-15
Manderscheid, Jack
(2016)
B-5k_XC
15:27.20
MN#5
NXN Heartland Regional
(#7)
2006-10-03
Lumbar, TC
(2007)
B-5k_XC
15:32.10
Victoria Inv
(#1)
2015-11-07
Manderscheid, Jack
(2016)
B-5k_XC
15:35.70
MN 2A State Meet
(#4)
2006-11-04
Burke, Tom
(2007)
B-5k_XC
15:36.66
MN State 2A XC
(#8)
2015-11-07
Roos, Patrick
(2017)
B-5k_XC
15:37.80
MN 2A State Meet
(#5)
2015-10-15
Manderscheid, Jack
(2016)
B-5k_XC
15:38.98
Lake Conference Meet
(#3)
2006-10-26
Lumbar, TC
(2007)
B-5k_XC
15:40.00
MN Sec 6AA XC
(#2)
2006-10-26
Burke, Tom
(2007)
B-5k_XC
15:40.80
MN Sec 6AA XC
(#3)
2015-12-05
Manderscheid, Jack
(2016)
B-5k_XC
15:41.00
NXN Championships
(#33)
2013-12-07
Lumbar, Matt
(2014)
B-5k_XC
15:42.00
MN#7
NXN Championships
(#47)
2015-10-15
Roos, Patrick
(2017)
B-5k_XC
15:43.73
Lake Conference Meet
(#5)
2015-12-05
Roos, Patrick
(2017)
B-5k_XC
15:44.80
NXN Championships
(#42)
2015-11-15
Thomas, Sam
(2016)
B-5k_XC
15:45.50
MN#12
NXN Heartland Regional
(#20)
Continue with next 125 performances
2016
Name
School
Thomas, Sam
Davidson College, NC
(Southern Conference)
2014
Name
School
Ellenberger, David
St. Olaf College, MN
(Minnesota Intercollegiate Athletic Conference)
Lumbar, Matt
Butler University, IN
(Big East Conference)
2013
Name
School
Burke, Will
University of Michigan-Ann Arbor, MI
(Big Ten Conference)
2011
Name
School
Inde, Aldis
Williams College, MA
(New England Small College Athletic Conference)
Link directly to this page