College Choices
|
US#1s Xc
-
In
-
Out
|
POW
|
State Meet Index
|
Archives
Search by Name:
Search by School:
Search by Meet:
Advanced Search
School Name
: Bonney Lake, WA
City:
BONNEY LAKE
State Division:
3A
Performances by Season
Performances by Event
College Choices
All Performances
Season Bests
Personal Bests
Year
All Years
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
Previous 125 performances
2009 Cross Country
Date
Name
Event
Performance
Notes
Meet
2009-10-31
Stinnett, Veronica
(2010)
G-5k_XC
18:38.90
WA District 3A West Central
(#4)
2009-11-07
Stinnett, Veronica
(2010)
G-5k_XC
18:56.00
WA 3A State Meet
(#10)
2009-09-19
Stinnett, Veronica
(2010)
G-5k_XC
19:03.80
Fort Steilacom Inv
(#1)
2009 Outdoor
Date
Name
Event
Performance
Notes
Meet
2009-05-30
Pokorny, Chris
(2009)
B-400
49.89
WA#24
WA 3A State Meet
(#5)
2009-05-30
Pokorny, Chris
(2009)
B-400
49.96
pre
WA 3A State Meet
(#8)
2009-05-30
Baumchen, Brandon
(2010)
B-800
1:56.88
WA#34 pre
WA 3A State Meet
(#10)
2009-05-07
Baumchen, Brandon
(2010)
B-800
1:57.95
Franklin Pierce v Bonny Lake v Sumner
(#1)
2009-05-23
Baumchen, Brandon
(2010)
B-800
1:58.11
pre
WA 3A West Central District
(#3)
2009-05-23
Baumchen, Brandon
(2010)
B-800
1:58.58
WA 3A West Central District
(#2)
2009-04-16
Baumchen, Brandon
(2010)
B-800
1:59.31
Lakes v White River v Bonney Lake
(#1)
2009-05-30
Boys Relay
B-4x400
3:22.03
WA#6
WA 3A State Meet
(#2)
2009-05-23
Boys Relay
B-4x400
3:24.80
WA 3A West Central District
(#1)
2009-06-13
Stinnett, Veronica
(2010)
G-800
2:16.16
WA#17
Golden West
(#8)
2009-06-06
Stinnett, Veronica
(2010)
G-800
2:16.73
OR/WA BorderDuel
(#2)
2009-05-30
Stinnett, Veronica
(2010)
G-800
2:18.73
pre
WA 3A State Meet
(#7)
2009-05-23
Stinnett, Veronica
(2010)
G-800
2:18.83
pre
WA 3A West Central District
(#3)
2009-05-30
Stinnett, Veronica
(2010)
G-800
2:19.54
WA 3A State Meet
(#7)
2009-05-30
Edwards, Theresa
(2009)
G-3200
11:03.85
WA#11
WA 3A State Meet
(#2)
2009-05-30
Rowland, Shelby
(2009)
G-100H
15.15
w(2.4)
WA 3A State Meet
(#4)
2009-05-30
Cannon, Haylie
(2010)
G-300H
47.55
WA#56 pre
WA 3A State Meet
(#13)
2009-05-23
Cannon, Haylie
(2010)
G-300H
47.77
pre
WA 3A West Central District
(#6)
2009-05-02
Meyer, Sandra
(2009)
G-300H
47.93
WA#75
Lake Washington Invitational
(#14)
2009-05-23
Killmer, Tiara
(2010)
G-SP
41'0"
WA#3
WA 3A West Central District
(#1)
2009-05-30
Killmer, Tiara
(2010)
G-SP
39'7.75"
WA 3A State Meet
(#1)
2009-05-07
Killmer, Tiara
(2010)
G-SP
39'6.75"
Franklin Pierce v Bonny Lake v Sumner
(#1)
2009-04-16
Killmer, Tiara
(2010)
G-SP
38'11"
Lakes v White River v Bonney Lake
(#1)
2009-05-30
Winder, Adara
(2012)
G-SP
38'2"
WA#25
WA 3A State Meet
(#3)
2009-04-07
Killmer, Tiara
(2010)
G-SP
37'0"
Bill Harris Invite
(#2)
2009-05-23
Winder, Adara
(2012)
G-SP
36'6.25"
WA 3A West Central District
(#6)
2009-03-25
Killmer, Tiara
(2010)
G-SP
35'10"
Bonney Lake v North Thurston dual
(#1)
2009-05-30
Girls Relay
G-4x100
49.69
WA#29 pre
WA 3A State Meet
(#7)
2009-05-30
Girls Relay
G-4x400
4:00.90
WA#18 pre
WA 3A State Meet
(#6)
2008 Cross Country
Date
Name
Event
Performance
Notes
Meet
2008-11-08
Edwards, Theresa
(2009)
G-5k_XC
19:22.00
WA#57
WA 3A State XC
(#17)
2008 Outdoor
Date
Name
Event
Performance
Notes
Meet
2008-05-24
Christian, Travis
(2008)
B-100
10.96
w(3.4)
WA 3A State OUT
(#4)
2008-05-24
Winger, Paul
(2008)
B-800
1:55.79
WA#10 pre
WA 3A State OUT
(#3)
2008-05-24
Winger, Paul
(2008)
B-800
1:55.96
WA 3A State OUT
(#3)
2008-04-26
Winger, Paul
(2008)
B-800
1:59.32
Shoreline Inv
(#4)
2008-05-24
Boys Relay
B-4x100
43.06
WA#11 pre
WA 3A State OUT
(#4)
2008-05-24
Boys Relay
B-4x100
43.32
WA 3A State OUT
(#6)
2008-04-26
Boys Relay
B-4x100
43.84
Shoreline Inv
(#4)
2008-05-24
Boys Relay
B-4x400
3:21.24
WA#4 pre
WA 3A State OUT
(#1)
2008-05-24
Boys Relay
B-4x400
3:21.55
WA 3A State OUT
(#2)
2008-04-26
Boys Relay
B-4x400
3:21.93
Shoreline Inv
(#1)
2008-04-26
Meyer, Sandra
(2009)
G-300H
47.13
WA#38
Lake Washington Inv
(#3)
2008-04-26
Cannon, Haylie
(2010)
G-300H
47.52
WA#51
Lake Washington Inv
(#5)
2007 Outdoor
Date
Name
Event
Performance
Notes
Meet
2007-05-26
Winger, Paul
(2008)
B-400
49.67
WA#16
WA 3A State OUT
(#4)
2007-05-26
Winger, Paul
(2008)
B-400
49.77
pre
WA 3A State OUT
(#2)
2007-05-26
Boys Relay
B-4x100
42.96
WA#10 pre
WA 3A State OUT
(#3)
2007-05-26
Boys Relay
B-4x400
3:23.10
WA#13
WA 3A State OUT
(#5)
2007-05-26
Boys Relay
B-4x400
3:23.44
pre
WA 3A State OUT
(#4)
2007-05-26
Edwards, Theresa
(2009)
G-3200
11:05.24
WA#20
WA 3A State OUT
(#6)
2006 Cross Country
Date
Name
Event
Performance
Notes
Meet
2006-11-04
Edwards, Theresa
(2009)
G-5k_XC
19:25.00
WA#39
WA State 3A XC
(#8)
2006 Outdoor
Date
Name
Event
Performance
Notes
Meet
2006-05-26
Edwards, Theresa
(2009)
G-3200
10:58.11
WA#11
WA 3A State OUT
(#4)
Performances by Event
Date
Name
Event
Performance
Notes
Meet
2008-05-24
Christian, Travis
(2008)
B-100
10.96
w(3.4)
WA 3A State OUT
(#4)
2007-05-26
Winger, Paul
(2008)
B-400
49.67
WA#16
WA 3A State OUT
(#4)
2007-05-26
Winger, Paul
(2008)
B-400
49.77
pre
WA 3A State OUT
(#2)
2009-05-30
Pokorny, Chris
(2009)
B-400
49.89
WA#24
WA 3A State Meet
(#5)
2009-05-30
Pokorny, Chris
(2009)
B-400
49.96
pre
WA 3A State Meet
(#8)
2015-05-23
Hillier, Bennett
(2016)
B-800
1:53.23
WA#8
WA 3A WCD/SWD District Championships
(#1)
2015-05-30
Hillier, Bennett
(2016)
B-800
1:53.80
WA 3A State Meet
(#3)
2015-05-02
Hillier, Bennett
(2016)
B-800
1:55.19
Shoreline Invitational
(#4)
2015-05-30
Hillier, Bennett
(2016)
B-800
1:55.64
pre
WA 3A State Meet
(#4)
2015-05-16
Hillier, Bennett
(2016)
B-800
1:55.66
2A/3A SPSL/Seamount Sub District Meet
(#1)
2008-05-24
Winger, Paul
(2008)
B-800
1:55.79
WA#10 pre
WA 3A State OUT
(#3)
2008-05-24
Winger, Paul
(2008)
B-800
1:55.96
WA 3A State OUT
(#3)
2010-05-13
Baumchen, Brandon
(2010)
B-800
1:56.00
WA#24
WCC/SPSL 3A Sub District
(#1)
2014-05-03
Hillier, Bennett
(2016)
B-800
1:56.10
WA#28
Shoreline Invitational
(#5)
2010-05-13
Baumchen, Brandon
(2010)
B-800
1:56.22
pre
WCC/SPSL 3A Sub District
(#1)
2015-04-09
Hillier, Bennett
(2016)
B-800
1:56.50
Sumner at Bonney Lake
(#1)
2010-05-29
Baumchen, Brandon
(2010)
B-800
1:56.54
pre
WA 3A State
(#7)
2014-06-08
Hillier, Bennett
(2016)
B-800
1:56.59
BorderDual Track Classic
(#10)
2014-07-27
Hillier, Bennett
(2016)
B-800
1:56.67
pre
USATF National Junior Olympics 15-16
(#4)
2010-05-22
Baumchen, Brandon
(2010)
B-800
1:56.72
WA 3A Westside Classic
(#1)
2010-05-29
Baumchen, Brandon
(2010)
B-800
1:56.72
WA 3A State
(#5)
2009-05-30
Baumchen, Brandon
(2010)
B-800
1:56.88
WA#34 pre
WA 3A State Meet
(#10)
2014-05-24
Hillier, Bennett
(2016)
B-800
1:57.30
WA 3A Southwest Regional
(#3)
2009-05-07
Baumchen, Brandon
(2010)
B-800
1:57.95
Franklin Pierce v Bonny Lake v Sumner
(#1)
2009-05-23
Baumchen, Brandon
(2010)
B-800
1:58.11
pre
WA 3A West Central District
(#3)
2015-05-23
Glick, William
(2017)
B-800
1:58.15
WA#77
WA 3A WCD/SWD District Championships
(#5)
2014-05-17
Hillier, Bennett
(2016)
B-800
1:58.16
2A/3A SPSL Championships
(#1)
2010-05-22
Baumchen, Brandon
(2010)
B-800
1:58.19
pre
WA 3A Westside Classic
(#2)
2014-07-27
Hillier, Bennett
(2016)
B-800
1:58.43
USATF National Junior Olympics 15-16
(#7)
2015-05-23
Glick, William
(2017)
B-800
1:58.43
pre
WA 3A WCD/SWD District Championships
(#2)
2009-05-23
Baumchen, Brandon
(2010)
B-800
1:58.58
WA 3A West Central District
(#2)
2010-04-10
Baumchen, Brandon
(2010)
B-800
1:58.74
Tacoma Invitational
(#5)
2015-05-23
Hillier, Bennett
(2016)
B-800
1:58.87
pre
WA 3A WCD/SWD District Championships
(#4)
2015-05-30
Glick, William
(2017)
B-800
1:58.90
pre
WA 3A State Meet
(#14)
2010-03-25
Baumchen, Brandon
(2010)
B-800
1:59.10
North Thurston v Bonney Lake
(#1)
2009-04-16
Baumchen, Brandon
(2010)
B-800
1:59.31
Lakes v White River v Bonney Lake
(#1)
2010-04-15
Baumchen, Brandon
(2010)
B-800
1:59.32
White River SPSL#3
(#1)
2008-04-26
Winger, Paul
(2008)
B-800
1:59.32
Shoreline Inv
(#4)
2014-07-07
Hillier, Bennett
(2016)
B-800
1:59.36
USATF Region 13 Junior Olympics
(#1)
2014-04-12
Hillier, Bennett
(2016)
B-800
1:59.74
Tacoma Invitational
(#2)
2011-05-21
Hawkins, Reed
(2011)
B-800
1:59.79
WA#86
WA 3A District 3/4
(#1)
2015-05-16
Glick, William
(2017)
B-800
1:59.86
2A/3A SPSL/Seamount Sub District Meet
(#3)
2015-04-09
Miller, Cody
(2017)
B-110H
14.90
NWI
Sumner at Bonney Lake
(#2)
2010-05-13
Andrade, Jordin
(2010)
B-300H
39.02
WA#13
WCC/SPSL 3A Sub District
(#1)
2010-05-22
Andrade, Jordin
(2010)
B-300H
39.27
pre
WA 3A Westside Classic
(#3)
2010-05-22
Andrade, Jordin
(2010)
B-300H
39.40
WA 3A Westside Classic
(#2)
2010-05-13
Andrade, Jordin
(2010)
B-300H
39.57
pre
WCC/SPSL 3A Sub District
(#2)
2010-05-29
Andrade, Jordin
(2010)
B-300H
39.70
pre
WA 3A State
(#5)
2010-05-29
Andrade, Jordin
(2010)
B-300H
39.71
WA 3A State
(#5)
2010-04-15
Andrade, Jordin
(2010)
B-300H
40.48
White River SPSL#3
(#2)
2015-05-23
Miller, Cody
(2017)
B-300H
40.77
WA#63
WA 3A WCD/SWD District Championships
(#5)
2010-04-10
Andrade, Jordin
(2010)
B-300H
41.19
Tacoma Invitational
(#3)
2010-06-27
Andrade, Jordin
(2010)
B-400H
55.28
WA#2
USATF JO Region 15 YMYW
(#3)
2010-08-01
Andrade, Jordin
(2010)
B-400H
55.90
pre
USATF JO YMYW
(#10)
2011-04-21
Boggan, Lee
(2011)
B-TJ
44'0.5"
NWI
Peninsula v Bonney Lake
(#1)
2011-04-30
Boggan, Lee
(2011)
B-TJ
43'2"
NWI
Sentinel Classic
(#1)
2015-05-23
Davis, Caleb
(2017)
B-SP
51'3.25"
WA#36
WA 3A WCD/SWD District Championships
(#2)
2015-05-02
Davis, Caleb
(2017)
B-SP
50'6.5"
Shoreline Invitational
(#3)
2015-05-30
Davis, Caleb
(2017)
B-SP
50'0.25"
WA 3A State Meet
(#6)
2007-05-26
Boys Relay
B-4x100
42.96
WA#10 pre
WA 3A State OUT
(#3)
2008-05-24
Boys Relay
B-4x100
43.06
WA#11 pre
WA 3A State OUT
(#4)
2008-05-24
Boys Relay
B-4x100
43.32
WA 3A State OUT
(#6)
2008-04-26
Boys Relay
B-4x100
43.84
Shoreline Inv
(#4)
2008-05-24
Boys Relay
B-4x400
3:21.24
WA#4 pre
WA 3A State OUT
(#1)
2008-05-24
Boys Relay
B-4x400
3:21.55
WA 3A State OUT
(#2)
2010-05-29
Boys Relay
B-4x400
3:21.62
WA#13
WA 3A State
(#3)
2008-04-26
Boys Relay
B-4x400
3:21.93
Shoreline Inv
(#1)
2009-05-30
Boys Relay
B-4x400
3:22.03
WA#6
WA 3A State Meet
(#2)
2010-05-22
Boys Relay
B-4x400
3:22.99
WA 3A Westside Classic
(#2)
2007-05-26
Boys Relay
B-4x400
3:23.10
WA#13
WA 3A State OUT
(#5)
2010-05-29
Boys Relay
B-4x400
3:23.13
pre
WA 3A State
(#5)
2007-05-26
Boys Relay
B-4x400
3:23.44
pre
WA 3A State OUT
(#4)
2015-05-30
Boys Relay
B-4x400
3:23.87
WA#20
WA 3A State Meet
(#3)
2014-05-31
Boys Relay
B-4x400
3:24.04
WA#13
WA 3A State Meet
(#3)
2009-05-23
Boys Relay
B-4x400
3:24.80
WA 3A West Central District
(#1)
2010-05-22
Stinnett, Veronica
(2010)
G-800
2:12.95
WA#6
WA 3A Westside Classic
(#1)
2010-05-01
Stinnett, Veronica
(2010)
G-800
2:15.22
Lake Washington Invite
(#1)
2010-05-13
Stinnett, Veronica
(2010)
G-800
2:15.58
WCC/SPSL 3A Sub District
(#1)
2010-05-22
Stinnett, Veronica
(2010)
G-800
2:15.96
pre
WA 3A Westside Classic
(#1)
2010-05-29
Stinnett, Veronica
(2010)
G-800
2:16.02
WA 3A State
(#3)
2009-06-13
Stinnett, Veronica
(2010)
G-800
2:16.16
WA#17
Golden West
(#8)
2009-06-06
Stinnett, Veronica
(2010)
G-800
2:16.73
OR/WA BorderDuel
(#2)
2010-05-13
Stinnett, Veronica
(2010)
G-800
2:18.16
pre
WCC/SPSL 3A Sub District
(#1)
2009-05-30
Stinnett, Veronica
(2010)
G-800
2:18.73
pre
WA 3A State Meet
(#7)
2009-05-23
Stinnett, Veronica
(2010)
G-800
2:18.83
pre
WA 3A West Central District
(#3)
2012-05-19
Espinal, Sierra
(2013)
G-800
2:19.01
WA#47
3A District III-IV Championships
(#6)
2011-05-21
Espinal, Sierra
(2013)
G-800
2:19.10
WA#37
WA 3A District 3/4
(#6)
2009-05-30
Stinnett, Veronica
(2010)
G-800
2:19.54
WA 3A State Meet
(#7)
2010-02-14
Stinnett, Veronica
(2010)
G-800
2:23.37
WA#2
UW Open Meet
(#5)
2010-05-13
Stinnett, Veronica
(2010)
G-1600
5:05.21
WA#21
WCC/SPSL 3A Sub District
(#1)
2010-04-15
Stinnett, Veronica
(2010)
G-1600
5:07.07
White River SPSL#3
(#1)
2006-05-26
Edwards, Theresa
(2009)
G-3200
10:58.11
WA#11
WA 3A State OUT
(#4)
2009-05-30
Edwards, Theresa
(2009)
G-3200
11:03.85
WA#11
WA 3A State Meet
(#2)
2007-05-26
Edwards, Theresa
(2009)
G-3200
11:05.24
WA#20
WA 3A State OUT
(#6)
2009-05-30
Rowland, Shelby
(2009)
G-100H
15.15
w(2.4)
WA 3A State Meet
(#4)
2010-05-01
Cannon, Haylie
(2010)
G-300H
47.02
WA#51
Lake Washington Invite
(#8)
2010-05-13
Cannon, Haylie
(2010)
G-300H
47.07
pre
WCC/SPSL 3A Sub District
(#3)
2008-04-26
Meyer, Sandra
(2009)
G-300H
47.13
WA#38
Lake Washington Inv
(#3)
2010-05-13
Cannon, Haylie
(2010)
G-300H
47.48
WCC/SPSL 3A Sub District
(#4)
2008-04-26
Cannon, Haylie
(2010)
G-300H
47.52
WA#51
Lake Washington Inv
(#5)
2009-05-30
Cannon, Haylie
(2010)
G-300H
47.55
WA#56 pre
WA 3A State Meet
(#13)
2009-05-23
Cannon, Haylie
(2010)
G-300H
47.77
pre
WA 3A West Central District
(#6)
2009-05-02
Meyer, Sandra
(2009)
G-300H
47.93
WA#75
Lake Washington Invitational
(#14)
2012-05-26
Winder, Adara
(2012)
G-SP
45'9.25"
US#41 WA#3
WA 3A State Meet
(#1)
2012-05-12
Winder, Adara
(2012)
G-SP
44'5.25"
3A SPSL Championships
(#1)
2011-05-28
Winder, Adara
(2012)
G-SP
44'4.75"
US#66 WA#5
WA 3A State
(#1)
2012-03-15
Winder, Adara
(2012)
G-SP
44'2.75"
Bonney Lake v Sumner
(#1)
2012-03-28
Winder, Adara
(2012)
G-SP
43'7.5"
Bonney Lake v Lake
(#1)
2011-05-21
Winder, Adara
(2012)
G-SP
42'10.25"
WA 3A District 3/4
(#1)
2011-07-28
Winder, Adara
(2012)
G-SP
42'10.25"
USATF Ntl JO YMYW Day 3
(#4)
2012-04-14
Winder, Adara
(2012)
G-SP
42'9"
Tacoma Invitational
(#1)
2012-05-19
Winder, Adara
(2012)
G-SP
42'7.5"
3A District III-IV Championships
(#1)
2010-06-05
Winder, Adara
(2012)
G-SP
42'4"
WA#8
AAU JO Area 17 WA YMYW
(#1)
2011-04-21
Winder, Adara
(2012)
G-SP
42'3.25"
Peninsula v Bonney Lake
(#1)
2015-05-30
Boudreau, Samantha
(2016)
G-SP
41'9.5"
WA#8
WA 3A State Meet
(#2)
2011-05-14
Winder, Adara
(2012)
G-SP
41'9.25"
WA 2A/3A SPSL Championships
(#1)
2010-05-13
Winder, Adara
(2012)
G-SP
41'9"
WCC/SPSL 3A Sub District
(#1)
2010-05-22
Winder, Adara
(2012)
G-SP
41'9"
WA 3A Westside Classic
(#1)
2011-06-27
Winder, Adara
(2012)
G-SP
41'8.75"
USATF PNW JO Association Champs
(#1)
2015-05-23
Boudreau, Samantha
(2016)
G-SP
41'7"
WA 3A WCD/SWD District Championships
(#2)
2009-05-23
Killmer, Tiara
(2010)
G-SP
41'0"
WA#3
WA 3A West Central District
(#1)
2010-05-29
Winder, Adara
(2012)
G-SP
40'9.25"
WA 3A State
(#1)
2012-04-05
Winder, Adara
(2012)
G-SP
40'9"
Peninsula v Bonney Lake
(#1)
2015-05-07
Boudreau, Samantha
(2016)
G-SP
40'5"
Bonney Lake at Auburn Riverside
(#1)
2011-04-30
Winder, Adara
(2012)
G-SP
40'2"
Sentinel Classic
(#2)
Continue with next 125 performances
2013
Name
School
Espinal, Sierra
University of Washington-Seattle Campus, WA
(Pacific-12 Conference)
2012
Name
School
Winder, Adara
University of Idaho, ID
(Western Athletic Conference)
2010
Name
School
Andrade, Jordin
Mt San Antonio College, CA
(Not Affiliated)
Stinnett, Veronica
California State University-Sacramento, CA
(Big Sky Conference)
Link directly to this page