Event | Rank | Mark | By | Meet |
G-1500 | 1 | 4:25.24 | Watson, Sammy (2017) (Rush-Henrietta, NY) (US#9) | NY State Championships(NY), 2015-06-13(#1) |
G-1500 | 2 | 4:25.32 | MacKay, Emily (2016) (Union Endicott, NY) (US#10) | NY State Championships(NY), 2015-06-13(#2) |
G-1500 | 3 | 4:27.39 | Flynn, Anna (2016) (Ursuline, NY) (US#12) | NY State Championships(NY), 2015-06-13(#3) |
G-1500 | 4 | 4:29.71 | Ryan, Kaitlin (2017) (Bronxville, NY) (US#18) | NY State Championships(NY), 2015-06-13(#4) |
G-1500 | 5 | 4:29.80 | Trumble, Lauren (2015) (Ithaca, NY) (US#19) | NY State Championships(NY), 2015-06-13(#5) |
G-1500 | 6 | 4:30.79 | Peterman, Samantha (2017) (Sweet Home, NY) (US#25) | NY State Championships(NY), 2015-06-13(#6) |
G-1500 | 7 | 4:33.35 | Zachgo, Julia (2017) (Shenendehowa, NY) (US#32) | Eddy Meet(NY), 2015-05-16(#1) |
G-1500 | 8 | 4:34.22 | Flower, Julia (2016) (Schalmont, NY) (US#38) | NY State Championships(NY), 2015-06-13(#7) |
G-1500 | 9 | 4:34.94 | Lee, Katherine (2018) (Shoreham-Wading River, NY) (US#42) | NY Section 11 State Qualifier(NY), 2015-06-06(#1) |
G-1500 | 10 | 4:34.97 | Burda, Bella (2015) (Arlington, NY) (US#43) | NY Section 1 State Qualifier(NY), 2015-05-29(#2) |
G-1500 | 11 | 4:35.50 | Decicco, Alexandra (2016) (Sachem East, NY) (US#47) | NY Section 11 State Qualifier(NY), 2015-06-06(#2) |
G-1500 | 12 | 4:35.53 | Ohrtman, Kaitlyn (2016) (Shoreham-Wading River, NY) (US#48) | NY Section 11 State Qualifier(NY), 2015-06-06(#3) |
G-1500 | 13 | 4:36.93 | Chmiel, Kelsey (2019) (Saratoga Springs, NY) (US#58) | NY Section 2 State Qualifier(NY), 2015-06-05(#1) |
G-1500 | 14 | 4:37.38 | Hurta, Sage (2016) (Hamilton, NY) (US#63) | NY State Championships(NY), 2015-06-13(#10) |
G-1500 | 15 | 4:37.44 | Ayres, Kassidy (2015) (Tappan Zee, NY) (US#65) | NY Section 1 State Qualifier(NY), 2015-05-29(#3) |
G-1500 | 16 | 4:37.51 | Tuthill, Meg (2016) (Bishop Mcgann-Mercy, NY) (US#66) | NY Section 11 State Qualifier(NY), 2015-06-06(#4) |
G-1500 | 17 | 4:38.25 | Quarshie, Kaylah (2017) (Port Jervis, NY) (US#72) | USATF Junior Olympics National Championships 15-16(FL), 2015-08-02(#1) |
G-1500 | 18 | 4:38.71 | Ustanik, Maddie (2015) (Corning-Painted Post West, NY) (US#76) | Royal Comet(NY), 2015-05-16(#2) |
G-1500 | 19 | 4:38.98 | Reilly, Megan (2016) (Warwick Valley, NY) (US#83) | NY Section 9: Class A/D Championships(NY), 2015-05-29(#1) |
G-1500 | 20 | 4:39.18 | Harris, Alex (2017) (North Rockland, NY) (US#84) | Section 1 Class A Championships(NY), 2015-05-20(#1) |
G-1500 | 21 | 4:39.76 | Benson, Carly (2018) (West Genesee, NY) (US#90) | NB Outdoor Nationals - Freshman(NC), 2015-06-20(#1) |
G-1500 | 22 | 4:39.90 | Calcagnini, Paris (2017) (Sacred Heart, NY) (US#93) | NY State Championships(NY), 2015-06-13(#12) |
G-1500 | 23 | 4:40.27 | Digman, Emily (2016) (Burnt Hills, NY) (US#97) | Eddy Meet(NY), 2015-05-16(#3) |
G-1500 | 24 | 4:40.30 | McIntosh, Kamyrn (2017) (Suffern, NY) (US#98) | Monroe Woodbury Crusader Relays(NY), 2015-05-02(#1) |
G-1500 | 25 | 4:40.42 | DeVore, Katie (2016) (Mamaroneck, NY) | Section 1 Class A Championships(NY), 2015-05-20(#2) |
G-1500 | 26 | 4:40.89 | Cooper, Alex (2015) (Rush-Henrietta, NY) | NY Section 5 A/AA Championships(NY), 2015-06-01(#1) |
G-1500 | 27 | 4:41.72 | Orie, Danielle (2017) (Nardin, NY) | USATF Junior Olympics National Championships 15-16(FL), 2015-08-02(#3) |
G-1500 | 28 | 4:41.83 | Timm, Caroline (Lourdes, NY) | NY Section 1 State Qualifier(NY), 2015-05-29(#2) |
G-1500 | 29 | 4:41.94 | Neamtu, Natalie (2017) (Webster Thomas, NY) | Royal Comet(NY), 2015-05-16(#3) |
G-1500 | 30 | 4:41.96 | Pennacchio, Caroline (2016) (Briarcliff, NY) | NY Section 1 State Qualifier(NY), 2015-05-29(#3) |
G-1500 | 31 | 4:41.99 | Martinez, Vicky (2016) (Fox Lane, NY) | NY Section 1 State Qualifier(NY), 2015-05-29(#4) |
G-1500 | 32 | 4:42.07 | Chapey, Lauren (2016) (Mamaroneck, NY) | NY Section 1 State Qualifier(NY), 2015-05-29(#5) |
G-1500 | 33 | 4:42.12 | Munks, Kathryn (2016) (Monroe-Woodbury, NY) | NY Section 9: Class A/D Championships(NY), 2015-05-29(#2) |
G-1500 | 34 | 4:42.27 | Palotti, Hayleigh (2018) (Livonia, NY) | NY State Championships(NY), 2015-06-13(#14) |
G-1500 | 35 | 4:42.48 | McClay, Taylor (2017) (Eastport-South Manor Central, NY) | NY Section 11 Girls Division Championships(NY), 2015-05-28(#1) |
G-1500 | 36 | 4:42.49 | Nuttal, Gemma (2016) (John Jay, NY) | Joe Wynne Somers Lions Club Invitational(NY), 2015-05-02(#3) |
G-1500 | 37 | 4:42.64 | Starace, Caroline (2018) (Saratoga Springs, NY) | Eddy Meet(NY), 2015-05-16(#4) |
G-1500 | 38 | 4:42.78 | Tasselmyer, Sophia (2016) (East Aurora, NY) | NY Section 6 State Qualifier(NY), 2015-06-06(#1) |
G-1500 | 39 | 4:42.82 | Ryan, Sophia (2018) (Fayetteville-Manlius, NY) | NY State Championships(NY), 2015-06-13(#15) |
G-1500 | 40 | 4:43.48 | Pietrocarlo, Hope (2016) (Maple Grove, NY) | NY Section 6 State Qualifier(NY), 2015-06-06(#2) |
G-1500 | 41 | 4:43.58 | Lansing, Maryanna (2016) (Shaker, NY) | NY Section 2 State Qualifier(NY), 2015-06-05(#3) |
G-1500 | 42 | 4:43.68 | Robens, Gabby (2016) (Saratoga Springs, NY) | Eddy Meet(NY), 2015-05-16(#5) |
G-1500 | 43 | 4:43.71 | Acker, Emily (2015) (Albany Academy, NY) | NY Section 2 State Qualifier(NY), 2015-06-05(#2) |
G-1500 | 44 | 4:43.87 | Fajardo, Lisa (2015) (Bishop Kearney, NY) | CHSAA Intersectional Championships(NY), 2015-05-23(#2) |
| | | National Elites above. State Elites below | | |
G-1500 | 45 | 4:44.26 | Lang, Abbie (2015) (Lockport, NY) | NY Section 6 State Qualifier(NY), 2015-06-06(#2) |
G-1500 | 46 | 4:44.28 | Sherman, Cara (2015) (Mohonsen, NY) | NY Section 2 State Qualifier(NY), 2015-06-05(#4) |
G-1500 | 47 | 4:44.42 | Harouche, Isabelle (2015) (Cold Spring Harbor, NY) | NY State Championships(NY), 2015-06-13(#16) |
G-1500 | 48 | 4:44.75 | Nolan, Katie (2015) (Bainbridge-Guilford, NY) | NY Section 4 State Qualifier(NY), 2015-06-06(#3) |
G-1500 | 49 | 4:44.91 | Quinn, Siobhan (2015) (Rush-Henrietta, NY) | NY Section 5 A/AA Championships(NY), 2015-06-01(#2) |
G-1500 | 50 | 4:45.08 | Hamm, Olivia (2018) (Middleburgh, NY) | Eddy Meet(NY), 2015-05-16(#6) |
G-1500 | 51 | 4:45.10 | Nagpaul, Sunjum (2016) (Lakeland/Panas, NY) | NY Section 1 State Qualifier(NY), 2015-05-29(#6) |
G-1500 | 51 | 4:45.10 | Danieu, Fiona (2016) (East Aurora, NY) | NY Section 6 State Qualifier(NY), 2015-06-06(#3) |
G-1500 | 53 | 4:45.23 | Koehler, Sierra (2017) (West Islip, NY) | NY Section 11 State Qualifier(NY), 2015-06-06(#6) |
G-1500 | 54 | 4:45.47 | Smith, Estela (2015) (Saratoga Springs, NY) | Eddy Meet(NY), 2015-05-16(#7) |
G-1500 | 55 | 4:45.51 | Siebert, Reilly (2018) (Syosset, NY) | NY State Championships(NY), 2015-06-13(#19) |
G-1500 | 56 | 4:45.66 | Schilke, Tess (2017) (Fillmore Central, NY) | NY State Championships(NY), 2015-06-13(#20) |
G-1500 | 57 | 4:45.88 | Rogus, Natalie (2015) (Corning-Painted Post West, NY) | Royal Comet(NY), 2015-05-16(#5) |
G-1500 | 58 | 4:46.00 | Reilly, Caelyn (2016) (Bay Shore, NY) | NY Section 11 State Qualifier(NY), 2015-06-06(#7) |
G-1500 | 59 | 4:46.06 | Rudge, Sarah (2016) (Onteora, NY) | NY State Championships(NY), 2015-06-13(#22) |
G-1500 | 60 | 4:46.18 | Rothacker, Janelle (2015) (Burnt Hills, NY) | Group 2 Sectional Championships(NY), 2015-05-27(#2) |
G-1500 | 61 | 4:46.31 | Rowles, Clara (2019) (Cazenovia, NY) | Section III Girls Class B1/B2 Championships(NY), 2015-05-28(#1) |
G-1500 | 62 | 4:46.46 | Patterson, Katrina (2017) (Clarence, NY) | ECIC Championships(NY), 2015-05-30(#3) |
G-1500 | 63 | 4:46.74 | Jordan, Danielle (2016) (Shenendehowa, NY) | Eddy Meet(NY), 2015-05-16(#8) |
G-1500 | 64 | 4:46.84 | Neal, Kaitlyn (2016) (Fayetteville-Manlius, NY) | Section III Girls Class B1/B2 Championships(NY), 2015-05-28(#2) |
G-1500 | 65 | 4:47.11 | Petryk, Suzie (2015) (Huntington, NY) | Bob Pratt Memorial Invitational(NY), 2015-04-25(#1) |
G-1500 | 66 | 4:47.23 | Mitchell, Keiana (Notre Dame Academy, NY) | Staten Island High School Track & Field Championship(NY), 2015-05-03(#1) |
G-1500 | 67 | 4:47.45 | Machabee, Holly (2016) (Bethlehem, NY) | NY Section 2 State Qualifier(NY), 2015-06-05(#5) |
G-1500 | 68 | 4:47.65 | Gerland, Stephanie (2016) (Garden City, NY) | NY Section 8 State Qualifier(NY), 2015-06-05(#2) |
G-1500 | 69 | 4:47.75 | Beroutsos, Carolina (2015) (Nightingale-Bamford, NYC, NY) | NYC Mayor's Cup(NY), 2015-04-11(#2) |
G-1500 | 70 | 4:48.05 | Avery, Annika (2015) (Fayetteville-Manlius, NY) | Oneida Invitational (NY), 2015-05-15(#1) |
G-1500 | 71 | 4:48.31 | Timm, Caroline (Our Lady of Mercy, NY) | Northern Counties Championships(NY), 2015-05-16(#2) |
G-1500 | 72 | 4:48.32 | Spiers, Abigail (2018) (Niskayuna, NY) | NY Section 2 State Qualifier(NY), 2015-06-05(#6) |
G-1500 | 73 | 4:48.55 | Hays, Alexandra (2017) (Shoreham-Wading River, NY) | NY Section 11 Girls Division Championships(NY), 2015-05-28(#4) |
G-1500 | 74 | 4:48.65 | Bugara, Grace (2017) (Lakeland/Panas, NY) | NY Section 1 State Qualifier(NY), 2015-05-29(#7) |
G-1500 | 75 | 4:48.66 | Rusch, Caroline (2015) (Shenendehowa, NY) | Eddy Meet(NY), 2015-05-16(#10) |
G-1500 | 75 | 4:48.66 | Lawton, Katie (2016) (Southwestern, NY) | NY Section 6 State Qualifier(NY), 2015-06-06(#4) |
G-1500 | 77 | 4:48.79 | Kanaley, Bridget (2017) (Bay Shore, NY) | NY Section 11 State Qualifier(NY), 2015-06-06(#8) |
G-1500 | 78 | 4:49.04 | Visca, Mary (2015) (Pittsford Sutherland, NY) | Monroe County Championships(NY), 2015-05-23(#1) |
G-1500 | 78 | 4:49.04 | Webster, Maisy (2017) (East Aurora, NY) | NY Section 6 State Qualifier(NY), 2015-06-06(#5) |
G-1500 | 80 | 4:49.05 | Fenoff, Paris (2019) (Saratoga Springs, NY) | NY Section 2 State Qualifier(NY), 2015-06-05(#7) |
G-1500 | 81 | 4:49.06 | Stone, Kaylee (2017) (Windsor, NY) | NY Section 4 State Qualifier(NY), 2015-06-06(#4) |
G-1500 | 82 | 4:49.10 | Khrimian, Zovinar (2017) (Stuyvesant, NY) | NY State Championships(NY), 2015-06-13(#27) |
G-1500 | 83 | 4:49.19 | Willcox, Julia (2017) (Skaneateles, NY) | Section III Girls Class B1/B2 Championships(NY), 2015-05-28(#3) |
G-1500 | 84 | 4:49.21 | Bartlett, Alexis (2018) (Queensbury, NY) | Eddy Meet(NY), 2015-05-16(#13) |
G-1500 | 85 | 4:49.28 | Albrecht, Autumn (2015) (Brockport, NY) | Monroe County Championships(NY), 2015-05-23(#2) |
G-1500 | 86 | 4:49.30 | Hurt, Lucy (2018) (Port Washington, NY) | Division 1B Championships(NY), 2015-05-18(#1) |
G-1500 | 87 | 4:49.41 | Fray, Jazmine (2015) (Kellenberg, NY) | NSCHSAA League Championships(NY), 2015-05-16(#1) |
G-1500 | 88 | 4:49.55 | Lynch, Dana (2019) (Middletown, NY) | NY Section 9 State Qualifier(NY), 2015-06-04(#2) |
G-1500 | 89 | 4:49.58 | McCormack, Kate (2015) (St. John The Baptist, NY) | Saint Anthony's Invitational (NY), 2015-05-02(#5) |
G-1500 | 90 | 4:49.67 | Barreca, Laura (2015) (Miller Place, NY) | NY Section 11 Girls Division Championships(NY), 2015-05-28(#5) |
G-1500 | 91 | 4:49.68 | Losito, Clare (2015) (Williamsville North, NY) | WNY Girls Track and Field Classic(NY), 2015-05-23(#3) |
G-1500 | 92 | 4:49.88 | Hartman, Caroline (2016) (Shenendehowa, NY) | NY Section 2 State Qualifier(NY), 2015-06-05(#9) |
G-1500 | 93 | 4:54.36 | Pitters, Derica (2016) (Dewitt Clinton, NY) | USATF Junior Olympics National Championships 17-18(FL), 2015-08-02(#6) |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | See more performances for G-1500 | | |