College Choices
|
US#1s Xc
-
In
-
Out
|
POW
|
State Meet Index
|
Archives
Search by Name:
Search by School:
Search by Meet:
Advanced Search
School Name
: Fayetteville-Manlius, NY
City:
MANLIUS
Performances by Season
Performances by Event
College Choices
All Performances
Season Bests
Personal Bests
Year
All Years
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
Previous 125 performances
2014 Cross Country
Date
Name
Event
Performance
Notes
Meet
2014-11-08
Howe, Jessica
(2015)
G-5k_XC
19:23.80
NY Class A State Meet
(#41)
2014-11-01
Ryan, Olivia
(2015)
G-5k_XC
19:25.70
NY Section 3 State Qualifier
(#4)
2014-09-13
Farrell, Jenna
(2016)
G-5k_XC
19:26.70
Vernon-Verona-Sherrill Invitational
(#4)
2014-11-29
Farrell, Jenna
(2016)
G-5k_XC
19:27.70
NXN New York
(#19)
2014-09-13
Ryan, Olivia
(2015)
G-5k_XC
19:28.90
Vernon-Verona-Sherrill Invitational
(#5)
2014-09-27
Levy, Samantha
(2016)
G-3m_XC
17:34.30
NY#5
McQuaid Invitational
(#4)
2014-09-27
Avery, Annika
(2015)
G-3m_XC
17:46.70
NY#10
McQuaid Invitational
(#9)
2014-09-27
Farrell, Jenna
(2016)
G-3m_XC
17:54.80
NY#15
McQuaid Invitational
(#11)
2014-09-27
Ryan, Olivia
(2015)
G-3m_XC
18:20.70
NY#45
McQuaid Invitational
2014-09-27
Howe, Jessica
(2015)
G-3m_XC
18:52.40
McQuaid Invitational
2014-10-11
Avery, Annika
(2015)
G-4k_XC
14:24.70
NY#2 2.5 Mile
Manhattan Invitational
(#3)
2014-10-11
Ryan, Olivia
(2015)
G-4k_XC
14:44.70
NY#5 2.5 Mile
Manhattan Invitational
(#12)
2014-10-11
Levy, Samantha
(2016)
G-4k_XC
14:45.70
NY#6 2.5 Mile
Manhattan Invitational
(#13)
2014-10-11
Farrell, Jenna
(2016)
G-4k_XC
14:52.20
NY#10 2.5 Mile
Manhattan Invitational
(#18)
2014-10-11
Ryan, Sophia
(2018)
G-4k_XC
15:07.40
NY#16 2.5 Mile
Manhattan Invitational
(#27)
2014 Outdoor
Date
Name
Event
Performance
Notes
Meet
2014-05-21
Barber, Kyle
(2015)
B-400
49.40
NY#25
NY Sec 3 AA Boys Championships
(#1)
2014-05-15
Barber, Kyle
(2015)
B-400
49.91
CNYCL Boys Championship
(#1)
2014-06-07
Abbott, Jonathan
(2015)
B-800
1:58.29
NY#93
NY State Meet
(#17)
2014-05-29
Abbott, Jonathan
(2015)
B-800
1:59.31
NY Sec 3 State Qualifier
(#1)
2014-05-21
Millar, Bryce
(2015)
B-800
1:59.44
NY Sec 3 AA Boys Championships
(#2)
2014-06-07
Berge', Andrew
(2014)
B-1600
4:10.52
US#45 NY#4
NY State Meet
(#4)
2014-05-21
Millar, Bryce
(2015)
B-1600
4:21.98
NY#41
NY Sec 3 AA Boys Championships
(#1)
2014-05-21
Berge', Andrew
(2014)
B-1600
4:22.75
NY Sec 3 AA Boys Championships
(#2)
2014-05-29
Berge', Andrew
(2014)
B-1600
4:23.24
NY Sec 3 State Qualifier
(#1)
2014-06-07
Millar, Bryce
(2015)
B-3200
9:04.28
US#72 NY#5
NY State Meet
(#2)
2014-05-21
Berge', Andrew
(2014)
B-3200
9:31.27
NY#43
NY Sec 3 AA Boys Championships
(#1)
2014-05-21
Millar, Bryce
(2015)
B-3200
9:31.34
NY Sec 3 AA Boys Championships
(#2)
2014-05-15
Hunt, Adam
(2015)
B-3200
9:35.20
NY#51
CNYCL Boys Championship
(#1)
2014-06-07
Barber, Kyle
(2015)
B-400H
54.81
NY#11
NY State Meet
(#5)
2014-05-21
Barber, Kyle
(2015)
B-400H
55.13
NY Sec 3 AA Boys Championships
(#2)
2014-05-29
Barber, Kyle
(2015)
B-400H
55.23
NY Sec 3 State Qualifier
(#2)
2014-05-15
Barber, Kyle
(2015)
B-400H
55.49
CNYCL Boys Championship
(#1)
2014-06-07
Millar, Bryce
(2015)
B-HJ
6'5.5"
NY#11
NY State Meet
(#1)
2014-05-31
Millar, Bryce
(2015)
B-HJ
6'4"
NY Sec 6 State Qualifier
(#1)
2014-05-17
Millar, Bryce
(2015)
B-HJ
6'4"
Kenmore Tonowanda Invitational
(#2)
2014-05-29
Boys Relay
B-4x800
7:44.63
US#24 NY#3
NY Sec 3 State Qualifier
(#1)
2014-06-07
Boys Relay
B-4x800
7:51.94
NY State Meet
(#6)
2014-05-21
Boys Relay
B-4x800
7:57.12
NY Sec 3 AA Boys Championships
(#1)
2014-05-20
Avery, Annika
(2015)
G-800
2:17.63
NY#51
NY Sec 3 AA Girls Championships
(#1)
2014-05-20
Pearl, Alana
(2014)
G-800
2:17.90
NY#55
NY Sec 3 AA Girls Championships
(#3)
2014-05-20
Howe, Jessica
(2015)
G-800
2:18.38
NY#68
NY Sec 3 AA Girls Championships
(#4)
2014-06-07
Avery, Annika
(2015)
G-1500
4:37.00
US#46 NY#11
NY State Meet
(#4)
2014-05-20
Avery, Annika
(2015)
G-1500
4:37.24
NY Sec 3 AA Girls Championships
(#1)
2014-05-29
Avery, Annika
(2015)
G-1500
4:37.49
NY Sec 3 State Qualifier
(#1)
2014-05-20
Pearl, Alana
(2014)
G-1500
4:40.46
US#74 NY#18
NY Sec 3 AA Girls Championships
(#2)
2014-06-07
Farrell, Jenna
(2016)
G-3000
10:09.09
US#70 NY#16
NY State Meet
(#8)
2014-05-29
Farrell, Jenna
(2016)
G-3000
10:11.15
NY Sec 3 State Qualifier
(#1)
2014-05-29
Levy, Samantha
(2016)
G-3000
10:15.62
NY#24
NY Sec 3 State Qualifier
(#2)
2014-04-26
Neal, Kaitlyn
(2016)
G-3000
10:20.06
NY#29
Skaneateles-Marcellus Girls Invitational
(#1)
2014-05-29
Neal, Kaitlyn
(2016)
G-3000
10:29.76
NY Sec 3 State Qualifier
(#4)
2014-05-20
Levy, Samantha
(2016)
G-3000
10:34.52
NY Sec 3 AA Girls Championships
(#1)
2014-06-07
Pearl, Alana
(2014)
G-ST2K
6:58.78
US#6 NY#6
NY State Meet
(#4)
2014-05-20
Pearl, Alana
(2014)
G-ST2K
7:04.90
NY Sec 3 AA Girls Championships
(#1)
2014-05-29
Pearl, Alana
(2014)
G-ST2K
7:06.45
NY Sec 3 State Qualifier
(#1)
2014-05-20
Avery, Annika
(2015)
G-ST2K
7:17.40
US#44 NY#35
NY Sec 3 AA Girls Championships
(#2)
2014-05-29
Ezidiegwu, Christabel
(2015)
G-TJ
36'5.25"
NWI
NY Sec 3 State Qualifier
(#1)
2014-06-07
Ezidiegwu, Christabel
(2015)
G-TJ
36'1.75"
NY#15 w(0.1)
NY State Meet
(#12)
2014-05-20
Ezidiegwu, Christabel
(2015)
G-TJ
35'10.5"
NWI
NY Sec 3 AA Girls Championships
(#3)
2014-05-29
Girls Relay
G-4x400
3:59.31
NY#27
NY Sec 3 State Qualifier
(#2)
2014-05-20
Girls Relay
G-4x400
4:02.79
NY Sec 3 AA Girls Championships
(#1)
2014-06-07
Girls Relay
G-4x800
9:09.42
US#32 NY#5
NY State Meet
(#3)
2014-05-29
Girls Relay
G-4x800
9:09.48
NY Sec 3 State Qualifier
(#1)
2014-05-20
Girls Relay
G-4x800
9:30.66
NY Sec 3 AA Girls Championships
(#1)
2014 Indoor
Date
Name
Event
Performance
Notes
Meet
2014-01-29
Barber, Kyle
(2015)
B-600
1:24.44
US#98 NY#46
CNYITA Last Chance Qualifier
(#1)
2014-02-04
Barber, Kyle
(2015)
B-600
1:24.47
NY Section 3 Class A/AA Championships
(#1)
2014-01-21
Barber, Kyle
(2015)
B-600
1:25.29
Fred Kirschenheiter Memorial Boys Invitational
(#1)
2014-02-12
Barber, Kyle
(2015)
B-600
1:25.54
CNYCL and OHSL Boys Championships
(#2)
2014-02-04
Berge', Andrew
(2014)
B-600
1:26.58
NY Section 3 Class A/AA Championships
(#2)
2014-01-21
Berge', Andrew
(2014)
B-600
1:26.67
Fred Kirschenheiter Memorial Boys Invitational
(#2)
2014-02-12
Berge', Andrew
(2014)
B-600
1:27.39
CNYCL and OHSL Boys Championships
(#3)
2013-12-18
Barber, Kyle
(2015)
B-600
1:27.80
John Acaro Memorial Invitational
(#2)
2013-12-30
Barber, Kyle
(2015)
B-600
1:27.86
Oscar B Jensen Holiday Relays
(#3)
2014-02-12
Millar, Bryce
(2015)
B-1000
2:34.47
NY#40
CNYCL and OHSL Boys Championships
(#2)
2014-02-04
Millar, Bryce
(2015)
B-1000
2:35.39
NY Section 3 Class A/AA Championships
(#1)
2014-01-21
Berge', Andrew
(2014)
B-1000
2:35.64
NY#49
Fred Kirschenheiter Memorial Boys Invitational
(#1)
2014-02-04
Berge', Andrew
(2014)
B-1000
2:35.91
NY Section 3 Class A/AA Championships
(#2)
2014-02-12
Barber, Kyle
(2015)
B-1000
2:36.03
NY#52
CNYCL and OHSL Boys Championships
(#3)
2014-01-14
Millar, Bryce
(2015)
B-1000
2:38.14
Bob Grieve Memorial Boys Invitational
(#1)
2013-12-18
Millar, Bryce
(2015)
B-1000
2:39.10
John Acaro Memorial Invitational
(#1)
2014-01-14
Barber, Kyle
(2015)
B-1000
2:39.20
Bob Grieve Memorial Boys Invitational
(#2)
2014-02-12
Millar, Bryce
(2015)
B-1600
4:28.65
NY#53
CNYCL and OHSL Boys Championships
(#1)
2014-01-14
Berge', Andrew
(2014)
B-1600
4:28.81
NY#55
Bob Grieve Memorial Boys Invitational
(#1)
2014-02-04
Millar, Bryce
(2015)
B-1600
4:29.83
NY Section 3 Class A/AA Championships
(#1)
2013-12-30
Millar, Bryce
(2015)
B-Mile
4:30.35
NY#43
Oscar B Jensen Holiday Relays
(#1)
2013-12-30
Berge', Andrew
(2014)
B-Mile
4:30.60
NY#44
Oscar B Jensen Holiday Relays
(#2)
2014-03-01
Millar, Bryce
(2015)
B-3200
9:14.22
US#16 NY#4
New York State Indoor
(#3)
2014-03-01
Berge', Andrew
(2014)
B-3200
9:18.01
US#33 NY#8
New York State Indoor
(#7)
2014-03-01
Ryan, Pete
(2016)
B-3200
9:21.49
US#49 NY#9
New York State Indoor
(#8)
2014-02-12
Berge', Andrew
(2014)
B-3200
9:21.69
CNYCL and OHSL Boys Championships
(#1)
2014-02-19
Millar, Bryce
(2015)
B-3200
9:21.80
NY Section 3 State Qualifier
(#1)
2014-02-19
Berge', Andrew
(2014)
B-3200
9:22.56
NY Section 3 State Qualifier
(#2)
2014-02-12
Ryan, Pete
(2016)
B-3200
9:22.80
CNYCL and OHSL Boys Championships
(#2)
2014-02-19
Ryan, Pete
(2016)
B-3200
9:24.88
NY Section 3 State Qualifier
(#3)
2014-01-29
Millar, Bryce
(2015)
B-3200
9:27.29
CNYITA Last Chance Qualifier
(#1)
2014-01-29
Berge', Andrew
(2014)
B-3200
9:28.52
CNYITA Last Chance Qualifier
(#2)
2014-02-04
Ryan, Pete
(2016)
B-3200
9:29.36
NY Section 3 Class A/AA Championships
(#1)
2014-01-21
Millar, Bryce
(2015)
B-3200
9:34.03
Fred Kirschenheiter Memorial Boys Invitational
(#1)
2014-02-04
Millar, Bryce
(2015)
B-3200
9:34.15
NY Section 3 Class A/AA Championships
(#2)
2014-01-21
Ryan, Pete
(2016)
B-3200
9:35.21
Fred Kirschenheiter Memorial Boys Invitational
(#2)
2013-12-30
Ryan, Pete
(2016)
B-3200
9:45.44
Oscar B Jensen Holiday Relays
(#1)
2014-02-19
Hunt, Adam
(2015)
B-3200
9:51.07
NY#67
NY Section 3 State Qualifier
(#4)
2014-02-04
Hunt, Adam
(2015)
B-3200
9:51.24
NY Section 3 Class A/AA Championships
(#4)
2014-01-14
Hunt, Adam
(2015)
B-3200
9:57.80
Bob Grieve Memorial Boys Invitational
(#2)
2014-02-19
Boys Relay
B-4x400
3:31.60
NY#42
NY Section 3 State Qualifier
(#2)
2014-02-19
Boys Relay
B-4x800
8:04.84
US#78 NY#16
NY Section 3 State Qualifier
(#1)
2014-03-01
Boys Relay
B-4x800
8:10.79
New York State Indoor
(#6)
2014-01-21
Boys Relay
B-4x800
8:16.51
Fred Kirschenheiter Memorial Boys Invitational
(#1)
2014-02-12
Boys Relay
B-4x800
8:16.54
CNYCL and OHSL Boys Championships
(#1)
2014-02-04
Avery, Annika
(2015)
G-600
1:36.21
US#22 NY#8
NY Section 3 Class A/AA Championships
(#1)
2014-01-23
Avery, Annika
(2015)
G-600
1:38.62
Fred Kirschenheiter Memorial Girls Invitational
(#1)
2014-02-04
Ryan, Olivia
(2015)
G-600
1:39.10
NY#39
NY Section 3 Class A/AA Championships
(#2)
2014-01-29
Pearl, Alana
(2014)
G-600
1:39.61
NY#51
CNYITA Last Chance Qualifier
(#1)
2014-02-13
Avery, Annika
(2015)
G-600
1:39.74
CNYCL and OHSL Girls Championships
(#1)
2014-02-13
Ryan, Olivia
(2015)
G-600
1:40.08
CNYCL and OHSL Girls Championships
(#2)
2014-01-29
Ryan, Olivia
(2015)
G-600
1:40.19
CNYITA Last Chance Qualifier
(#3)
2014-01-23
Ryan, Olivia
(2015)
G-600
1:40.50
Fred Kirschenheiter Memorial Girls Invitational
(#2)
2014-02-04
Avery, Annika
(2015)
G-1000
3:00.28
US#69 NY#22
NY Section 3 Class A/AA Championships
(#1)
2014-01-15
Avery, Annika
(2015)
G-1000
3:00.55
Bob Grieve Memorial Girls Invitational
(#1)
2014-02-13
Pearl, Alana
(2014)
G-1000
3:01.42
US#100 NY#34
CNYCL and OHSL Girls Championships
(#1)
2014-01-15
Pearl, Alana
(2014)
G-1000
3:01.60
Bob Grieve Memorial Girls Invitational
(#2)
2014-02-04
Pearl, Alana
(2014)
G-1000
3:04.83
NY Section 3 Class A/AA Championships
(#2)
2014-01-23
Farrell, Jenna
(2016)
G-1000
3:05.01
NY#60
Fred Kirschenheiter Memorial Girls Invitational
(#1)
2014-01-29
Neal, Kaitlyn
(2016)
G-1000
3:05.46
NY#65
CNYITA Last Chance Qualifier
(#2)
2014-02-04
Howe, Jessica
(2015)
G-1000
3:05.49
NY#66
NY Section 3 Class A/AA Championships
(#3)
2014-02-13
Howe, Jessica
(2015)
G-1000
3:05.68
CNYCL and OHSL Girls Championships
(#3)
Continue with next 125 performances
Performances by Event
Date
Name
Event
Performance
Notes
Meet
2002-03-09
Rhodes, Damien
(2002)
B-55
6.39
US#12 NY#3
PHSAA Statemeet
(#2)
2007-02-19
Johnson, Jamal
(2008)
B-55
6.48
US#71 NY#4
NY Sect 3 IN
(#1)
2008-02-13
Johnson, Jamal
(2008)
B-55
6.51
US#86 NY#8
NY Sect 3-AA Boys IN
(#1)
2001-01-28
Rhodes, Damien
(2002)
B-55
6.52
US#42 NY#6
West Point Inv
(#1)
2006-01-17
Johnson, Jamal
(2008)
B-55
6.53
US#85 NY#4
Grieve Mem Inv
(#1)
2002-01-05
Rhodes, Damien
(2002)
B-55
6.56
Southern Tier Inv
(#1)
2001-03-10
Rhodes, Damien
(2002)
B-55
6.64
p
State Meet
(#8)
2011-01-23
Jones, Ryan
(2011)
B-55
6.81
NY 2A Section 3 Boys Championships
(#5)
2011-01-08
Jones, Ryan
(2011)
B-55
6.82
CNYCL-OHSL Championships
(#1)
2011-05-25
Perez, Austin
(2013)
B-200
22.30
NWI
Section 3 Boys Class AA
(#1)
2011-05-25
Perez, Austin
(2013)
B-200
22.38
pre
NWI
Section 3 Boys Class AA
(#1)
2011-06-02
Perez, Austin
(2013)
B-200
22.47
NWI
Section 3 State Qualifier
(#1)
2012-02-22
Perez, Austin
(2013)
B-300
35.92
NY#37
NY Section III State Qualifier
(#1)
2012-02-17
Perez, Austin
(2013)
B-300
35.97
Section 3 Class AA Championpships
(#1)
2012-02-07
Perez, Austin
(2013)
B-300
36.36
Section 3 Select
(#1)
2011-12-28
Perez, Austin
(2013)
B-300
36.51
Oscar B. Jensen Holiday Relays
(#1)
2012-01-06
Perez, Austin
(2013)
B-300
36.65
George Constantino Memorial Invitational
(#1)
2012-02-01
Perez, Austin
(2013)
B-300
36.92
CNYCL & OHSL Boys Championships
(#1)
2013-01-31
Beeler, Charlie
(2013)
B-300
37.69
NY Sec 3 OHSL - CNYCL
(#2)
2015-01-07
Cheathen, Edward
(2015)
B-300
37.78
George Constantino Memorial Boys Invitational
(#2)
2015-02-25
Cheatham, Edward
(2015)
B-300
37.81
NY Section 3 State Qualifier
(#5)
2015-02-04
Cheathen, Edward
(2015)
B-300
37.94
NY Section 3 Class AA Championships
(#3)
2013-01-16
Beeler, Charlie
(2013)
B-300
37.99
Bob Grieve Invitational
(#2)
2015-05-27
Barber, Kyle
(2015)
B-400
49.23
NY#26
Section III Class AA Championships
(#1)
2014-05-21
Barber, Kyle
(2015)
B-400
49.40
NY#25
NY Sec 3 AA Boys Championships
(#1)
2013-05-22
Beeler, Charlie
(2013)
B-400
49.83
NY#32
Section 3 Class AA Championships
(#1)
2014-05-15
Barber, Kyle
(2015)
B-400
49.91
CNYCL Boys Championship
(#1)
2011-12-21
Lightcap, Langston
(2012)
B-500
1:09.69
NY#6
John Arcaro Memorial Invitational
(#3)
2015-01-07
Barber, Kyle
(2015)
B-600
1:22.79
US#39 NY#21
George Constantino Memorial Boys Invitational
(#1)
2015-01-21
Barber, Kyle
(2015)
B-600
1:22.81
Fred Kirschenheiter Boys Invitational
(#1)
2015-02-11
Barber, Kyle
(2015)
B-600
1:23.18
CNYCL / OHSL Boys Championships
(#1)
2013-02-06
Ryan, Nick
(2013)
B-600
1:24.12
US#70 NY#38
NY Sec 3 A & AA Chmp
(#1)
2014-01-29
Barber, Kyle
(2015)
B-600
1:24.44
US#98 NY#46
CNYITA Last Chance Qualifier
(#1)
2014-02-04
Barber, Kyle
(2015)
B-600
1:24.47
NY Section 3 Class A/AA Championships
(#1)
2013-03-02
Beeler, Charlie
(2013)
B-600
1:24.48
US#81 NY#42
NYSPHSAA State Champs
(#17)
2013-01-31
Ryan, Nick
(2013)
B-600
1:24.62
NY Sec 3 OHSL - CNYCL
(#1)
2012-02-22
Lightcap, Langston
(2012)
B-600
1:24.95
NY#61
NY Section III State Qualifier
(#1)
2015-02-04
Barber, Kyle
(2015)
B-600
1:24.97
NY Section 3 Class AA Championships
(#1)
2014-01-21
Barber, Kyle
(2015)
B-600
1:25.29
Fred Kirschenheiter Memorial Boys Invitational
(#1)
2012-02-07
Lightcap, Langston
(2012)
B-600
1:25.36
Section 3 Select
(#1)
2014-02-12
Barber, Kyle
(2015)
B-600
1:25.54
CNYCL and OHSL Boys Championships
(#2)
2012-01-20
Lightcap, Langston
(2012)
B-600
1:25.68
Fred Kirschenheiter Memorial Invitational
(#2)
2011-12-28
Lightcap, Langston
(2012)
B-600
1:25.97
Oscar B. Jensen Holiday Relays
(#4)
2013-02-13
Beeler, Charlie
(2013)
B-600
1:26.58
NY Sec 3 Qualifier
(#1)
2014-02-04
Berge', Andrew
(2014)
B-600
1:26.58
NY Section 3 Class A/AA Championships
(#2)
2014-01-21
Berge', Andrew
(2014)
B-600
1:26.67
Fred Kirschenheiter Memorial Boys Invitational
(#2)
2015-01-21
Millar, Bryce
(2015)
B-600
1:26.76
Fred Kirschenheiter Boys Invitational
(#2)
2015-01-14
Abbott, Jon
(2015)
B-600
1:26.80
John Arcaro Memorial Boys Invitational
(#4)
2013-02-06
Beeler, Charlie
(2013)
B-600
1:26.93
NY Sec 3 A & AA Chmp
(#3)
2014-12-31
Abbott, Jon
(2015)
B-600
1:27.13
Oscar B Jensen Holiday Relays
(#3)
2012-02-01
Lightcap, Langston
(2012)
B-600
1:27.22
CNYCL & OHSL Boys Championships
(#1)
2011-12-28
Beeler, Charlie
(2013)
B-600
1:27.22
Oscar B. Jensen Holiday Relays
(#5)
2014-02-12
Berge', Andrew
(2014)
B-600
1:27.39
CNYCL and OHSL Boys Championships
(#3)
2010-03-01
McGurrin, Mark
(2011)
B-600
1:27.42
Section 3 State Qualifier
(#8)
2013-01-24
Beeler, Charlie
(2013)
B-600
1:27.49
Fred Kirschenheiter Relays
(#2)
2012-02-01
Beeler, Charlie
(2013)
B-600
1:27.62
CNYCL & OHSL Boys Championships
(#2)
2013-12-18
Barber, Kyle
(2015)
B-600
1:27.80
John Acaro Memorial Invitational
(#2)
2013-12-30
Barber, Kyle
(2015)
B-600
1:27.86
Oscar B Jensen Holiday Relays
(#3)
2015-02-11
Abbott, Jon
(2015)
B-600
1:27.87
CNYCL / OHSL Boys Championships
(#3)
2015-06-13
Barber, Kyle
(2015)
B-800
1:51.40
US#38 NY#1
NY State Championships
(#1)
2013-05-22
Ryan, Nick
(2013)
B-800
1:52.29
US#63 NY#3
Section 3 Class AA Championships
(#1)
2015-05-15
Barber, Kyle
(2015)
B-800
1:54.27
Oneida Invitational
(#1)
2015-06-05
Barber, Kyle
(2015)
B-800
1:55.80
NY Section 3 State Qualifier
(#1)
2009-05-27
Hatz, Alex
(2010)
B-800
1:55.81
NY#22
Section 3 Boys Class AA
(#1)
2009-05-21
Hatz, Alex
(2010)
B-800
1:56.26
CNYCL Boys
(#1)
2010-05-17
Hatz, Alex
(2010)
B-800
1:57.68
NY#87
CNYCL Boys Champs
(#1)
2013-05-22
Beeler, Charlie
(2013)
B-800
1:57.77
NY#53
Section 3 Class AA Championships
(#4)
2015-05-27
Barber, Kyle
(2015)
B-800
1:58.02
Section III Class AA Championships
(#1)
2014-06-07
Abbott, Jonathan
(2015)
B-800
1:58.29
NY#93
NY State Meet
(#17)
2015-05-15
Abbott, Jon
(2015)
B-800
1:58.73
Oneida Invitational
(#2)
2012-05-11
Lightcap, Langston
(2012)
B-800
1:58.92
Onedia Invitational
(#1)
2015-05-27
Millar, Bryce
(2015)
B-800
1:58.99
Section III Class AA Championships
(#2)
2010-05-08
McGurrin, Mark
(2011)
B-800
1:59.15
Onedia Invite
(#3)
2012-05-23
Lightcap, Langston
(2012)
B-800
1:59.18
Section 3 Boys Class AA Championships
(#3)
2014-05-29
Abbott, Jonathan
(2015)
B-800
1:59.31
NY Sec 3 State Qualifier
(#1)
2014-05-21
Millar, Bryce
(2015)
B-800
1:59.44
NY Sec 3 AA Boys Championships
(#2)
2013-05-10
Farrell, Connor
(2013)
B-800
1:59.68
NY#79
Oneida Invitational
(#1)
2013-05-22
Farrell, Connor
(2013)
B-800
1:59.84
Section 3 Class AA Championships
(#7)
2009-02-27
Hatz, Alex
(2010)
B-1000
2:26.44
US#3 NY#1
NY Section 3 qual
(#1)
2009-03-07
Hatz, Alex
(2010)
B-1000
2:27.86
New York Statemeet
(#1)
2015-03-07
Barber, Kyle
(2015)
B-1000
2:28.81
US#13 NY#7
New York State Indoor
(#3)
2010-01-13
Hatz, Alex
(2010)
B-1000
2:30.27
US#11 NY#5
George Constanino Memorial
(#1)
2007-01-24
Gruenewald, Tommy
(2007)
B-1000
2:30.33
US#17 NY#4
Constantino Boys IN
(#1)
2015-02-25
Barber, Kyle
(2015)
B-1000
2:30.62
NY Section 3 State Qualifier
(#1)
2013-02-06
Ryan, Nick
(2013)
B-1000
2:31.25
US#30 NY#13
NY Sec 3 A & AA Chmp
(#1)
2013-02-06
Farrell, Connor
(2013)
B-1000
2:31.45
US#32 NY#15
NY Sec 3 A & AA Chmp
(#2)
2015-01-21
Barber, Kyle
(2015)
B-1000
2:31.52
Fred Kirschenheiter Boys Invitational
(#1)
2015-01-21
Millar, Bryce
(2015)
B-1000
2:32.22
US#45 NY#18
Fred Kirschenheiter Boys Invitational
(#2)
1899-12-30
Kimple, Owen
(2006)
B-1000
2:32.71
US#23 NY#8
Section
(#1)
2013-01-31
Ryan, Nick
(2013)
B-1000
2:33.04
NY Sec 3 OHSL - CNYCL
(#1)
2005-02-10
Kimple, Owen
(2006)
B-1000
2:33.56
US#23 NY#6
Section 3
(#2)
2013-01-24
Farrell, Connor
(2013)
B-1000
2:34.27
Fred Kirschenheiter Relays
(#1)
2014-02-12
Millar, Bryce
(2015)
B-1000
2:34.47
NY#40
CNYCL and OHSL Boys Championships
(#2)
2008-01-23
Hatz, Alex
(2010)
B-1000
2:35.19
US#68 NY#20
Grieve Inv IN
(#2)
2014-02-04
Millar, Bryce
(2015)
B-1000
2:35.39
NY Section 3 Class A/AA Championships
(#1)
2014-01-21
Berge', Andrew
(2014)
B-1000
2:35.64
NY#49
Fred Kirschenheiter Memorial Boys Invitational
(#1)
2015-01-14
Millar, Bryce
(2015)
B-1000
2:35.67
John Arcaro Memorial Boys Invitational
(#1)
2015-01-14
Barber, Kyle
(2015)
B-1000
2:35.74
John Arcaro Memorial Boys Invitational
(#2)
2012-02-17
Ryan, Nick
(2013)
B-1000
2:35.82
NY#54
Section 3 Class AA Championpships
(#2)
2014-02-04
Berge', Andrew
(2014)
B-1000
2:35.91
NY Section 3 Class A/AA Championships
(#2)
2015-02-04
Barber, Kyle
(2015)
B-1000
2:36.01
NY Section 3 Class AA Championships
(#1)
2014-02-12
Barber, Kyle
(2015)
B-1000
2:36.03
NY#52
CNYCL and OHSL Boys Championships
(#3)
2015-02-04
Millar, Bryce
(2015)
B-1000
2:36.69
NY Section 3 Class AA Championships
(#2)
2015-02-04
Abbott, Jon
(2015)
B-1000
2:36.98
NY#58
NY Section 3 Class AA Championships
(#3)
2012-02-07
Thomas, Ben
B-1000
2:37.88
NY#89
Section 3 Select
(#2)
2014-01-14
Millar, Bryce
(2015)
B-1000
2:38.14
Bob Grieve Memorial Boys Invitational
(#1)
2012-01-06
Ryan, Nick
(2013)
B-1000
2:38.98
George Constantino Memorial Invitational
(#3)
2012-12-27
Fitzgibbons, Colin
(2013)
B-1000
2:39.00
NY#82
Oscar Jensen Relays
(#1)
2013-12-18
Millar, Bryce
(2015)
B-1000
2:39.10
John Acaro Memorial Invitational
(#1)
2013-02-06
Fitzgibbons, Colin
(2013)
B-1000
2:39.12
NY Sec 3 A & AA Chmp
(#6)
2015-02-11
Barber, Kyle
(2015)
B-1000
2:39.20
CNYCL / OHSL Boys Championships
(#1)
2014-01-14
Barber, Kyle
(2015)
B-1000
2:39.20
Bob Grieve Memorial Boys Invitational
(#2)
2015-02-11
Millar, Bryce
(2015)
B-1000
2:39.23
CNYCL / OHSL Boys Championships
(#2)
2013-01-31
Fitzgibbons, Colin
(2013)
B-1000
2:39.27
NY Sec 3 OHSL - CNYCL
(#2)
2012-02-01
Ryan, Nick
(2013)
B-1000
2:39.63
CNYCL & OHSL Boys Championships
(#1)
2015-01-07
Barber, Kyle
(2015)
B-1000
2:40.59
George Constantino Memorial Boys Invitational
(#1)
2012-02-01
Thomas, Ben
B-1000
2:41.02
CNYCL & OHSL Boys Championships
(#2)
2015-01-07
Abbott, Jon
(2015)
B-1000
2:41.17
George Constantino Memorial Boys Invitational
(#2)
2012-02-17
Thomas, Ben
B-1000
2:41.42
Section 3 Class AA Championpships
(#4)
2009-06-13
Hatz, Alex
(2010)
B-1500
3:51.89
US#8 NY#2
New York State Meet
(#1)
2009-06-20
Hatz, Alex
(2010)
B-1500
3:52.02
Nike Outdoor Nat
(#2)
2010-06-19
Hatz, Alex
(2010)
B-1500
3:52.88
US#7 NY#1
NB Nationals
(#4)
2010-02-06
Hatz, Alex
(2010)
B-1500
3:56.91
US#1 NY#1
Boston Indoor Games
(#1)
2007-01-18
Gruenewald, Tommy
(2007)
B-1500
3:59.15
US#3 NY#2
Arcaro-Boys IN
(#1)
2006-01-18
Kimple, Owen
(2006)
B-1500
4:01.14
US#3 NY#1
Arcaro Mem Inv
(#1)
Continue with next 125 performances
2015
Name
School
Millar, Bryce
Indiana University-Bloomington, IN
(Big Ten Conference)
Ryan, Olivia
SUNY at Geneseo, NY
(State University of New York Athletic Conference)
Avery, Annika
University of California-Berkeley, CA
(Pacific-12 Conference)
Hunt, Adam
University at Buffalo, NY
(Mid-American Conference)
Howe, Jessica
Marist College, NY
(Metro Atlantic Athletic Conference)
Hughes, Riley
Marist College, NY
(Metro Atlantic Athletic Conference)
Barber, Kyle
University of Connecticut, CT
(American Athletic Conference)
2014
Name
School
Malone, Maggie
SUNY at Albany, NY
(America East Conference)
Berge', Andrew
University at Buffalo, NY
(Mid-American Conference)
2013
Name
School
Perez, Austin
Colgate University, NY
(Patriot League)
Fanning, Jillian
Providence College, RI
(Big East Conference)
Duffy, Michelle
Syracuse University, NY
(Atlantic Coast Conference)
Smith, Hannah
SUNY at Albany, NY
(America East Conference)
Brislin, Katie
Villanova University, PA
(Big East Conference)
Ryan, Nick
Syracuse University, NY
(Atlantic Coast Conference)
2012
Name
School
Rutledge, Christie
Dartmouth College, NH
(Ivy Group)
Sischo, Katie
Providence College, RI
(Big East Conference)
Martin, Heather
Georgetown University, DC
(Big East Conference)
2011
Name
School
McGurrin, Mark
Brown University, RI
(Ivy Group)
Strong, Owen Robert
SUNY at Albany, NY
(America East Conference)
Billinson, Eric
SUNY at Albany, NY
(America East Conference)
Levy, Molly
Amherst College, MA
(New England Small College Athletic Conference)
2010
Name
School
Carter, Mackenzie
University of Washington-Seattle Campus, WA
(Pacific-12 Conference)
Hatz, Alex
University of Wisconsin-Madison, WI
(Big Ten Conference)
Hartnett, Joe
Fordham University, NY
(Atlantic 10 Conference)
Malone, Molly
Syracuse University, NY
(Atlantic Coast Conference)
Farrell, Brendan
Iona College, NY
(Metro Atlantic Athletic Conference)
Merriman, Paul
University of Massachusetts Amherst, MA
(Atlantic 10 Conference)
Fanning, Kathryn
SUNY at Albany, NY
(America East Conference)
Luber, Hannah
University of Iowa, IA
(Big Ten Conference)
Link directly to this page